Zdaniem eksperta
Piasek, nawet jedno ziarenko piasku może narobić wielu szkód w tak delikatnych urządzeniu, jak obiektyw. Ochrona aparatu przed warunkami atmosferycznymi – zwłaszcza piaskiem – podczas robienia zdjęć na plaży ma kluczowe znaczenie. Drobne ziarenka piasku mogą porysować obiektyw, przebić obudowę, zniszczyć wewnętrzną elektronikę i zatkać przyciski i pokrętła. W tym przypadku szczególnie liczy się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Kurz to normalna część życia fotografa. Chociaż dobrym pomysłem jest zapobieganie opadaniu kurzu na sprzęt, czy ci się to podoba, czy nie, pewnego dnia w końcu trafisz do zakurzonego środowiska. Jednak, gdy okaże się, że jest piasek w obiektywie – co zrobić? Próbować oczyścić.
Pamiętaj, że obiektywy aparatu są bardzo podobne do szklanych soczewek w okularach, co oznacza, że można je łatwo zarysować. Soczewki są zazwyczaj wykonane z twardego szkła optycznego, ale jeśli spróbujesz je wyczyścić szmatką, na której mogą znajdować się drobinki piasku, z pewnością porysujesz powierzchnię optyczną. To dlatego, że piasek jest twardszy niż szkło. Jeśli użyjesz niewłaściwego rodzaju płynu chemicznego na soczewkach, możesz uszkodzić powłokę soczewki. Jeśli nałożysz zbyt dużo płynu na soczewkę, część może dostać się do wnętrza soczewki i sprawić później wiele kłopotów.
Obiektyw aparatu jest bardzo czuły, więc czyść go tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Mały, miękki pędzelek to najlepsze narzędzie do usuwania piasku z obiektywu aparatu. Trzymaj aparat tak, aby obiektyw był skierowany w dół. Przeciągnij pędzlem po powierzchni obiektywu od środka w kierunku krawędzi. Następnie delikatnie wyszczotkuj okrężnym ruchem wokół krawędzi soczewki, aby usunąć wszelkie drobinki piasku. Delikatny ruch szczotkujący jest kluczem do zapobiegania zarysowaniom soczewki. Do czyszczenia soczewek zalecany jest pędzel z wielbłądzim włosiem. Włosy wielbłąda są cienkie i będą mniej szkodliwe dla soczewki. Pamiętaj, że pędzle mogą zbierać wiele niepotrzebnych substancji. Staraj się nie dotykać pędzla rękami. Może wydawać się to nieistotne, ale jeśli olejki na dłoni dostaną się na szkła obiektywu, może to naprawdę wyrządzić szkody.
Jeśli chcesz wyczyścić obiektyw, unikaj dmuchania na niego. Twoja ślina lub oddech mogą zwiększyć kondensację. Najbezpieczniejszym sposobem jest użycie dmuchawy, aby pozbyć się kurzu i pozostałości. Ta dmuchawa musi być delikatna, by jeszcze bardziej nie zabrudzić obiektywu. Najlepiej by była to gruszka dedykowana do przedmuchiwania obiektywów, czy szerzej, całego aparatu fotograficznego. Do obiektywu raczej nie powinno stosować się puszki ze sprężonym powietrzem, ponieważ siła jest zbyt duża i może wdmuchnąć cząsteczki piasku do korpusu aparatu, jeśli uszczelki nie są tak szczelne, jak powinny.
Niestety, ściereczka z mikrofibry nie jest bezpieczna do czyszczenia elementów optycznych soczewek, zwłaszcza jeśli używasz tej samej ściereczki z mikrofibry, której używasz do czyszczenia soczewek na zewnątrz. Czasami ściereczka z mikrofibry pozostawia cząsteczki, które są trudne do usunięcia za pomocą dmuchawy, więc zamiast tego użyj chusteczek do czyszczenia obiektywów.
Czasem zdarzy się piasek w obiektywie – co zrobić, by usunąć go z elementów elektroniki i mocowania obiektywu. Bagnet także czasami wymaga kilkukrotnego wyczyszczenia z powodu oleju i brudu, który do niego się przyczepia.
Najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie tego samego roztworu do czyszczenia obiektywu na ściereczkę z mikrofibry i dokładnie wyczyszczenie mocowania. Nie zapomnij również wyczyścić okrągłych styków na obiektywie.
Używanie środka do czyszczenia obiektywów aparatu jest ostatecznością, ponieważ naprawdę nie chciałbyś mieć na nim smug, a ziaren piasku i tak nie usuniesz. Większość roztworów jest na bazie alkoholu i jeśli użyjesz tylko jednej lub dwóch kropli, prawdopodobnie nie pozostawisz żadnych smug. Nie rozpylaj środka czyszczącego bezpośrednio na obiektyw, zamiast tego użyj ściereczki lub chusteczki do czyszczenia obiektywu.
Otwieranie obiektywu aparatu jest o wiele bardziej trudne, niż możesz sobie wyobrazić. Po pierwsze, potrzebne są odpowiednie narzędzia: klucze z wyjmowanymi końcówkami, lepkie gumowe pierścienie przymocowane do drewnianych prętów (w przypadku, gdy przedni pierścień aparatu nie ma żadnych otworów na klucze), lupy jubilerskie, dobrze naostrzone śrubokręty jubilerskie, mocne światło, biały bawełniany ręcznik do blatu, dmuchawa do wydmuchiwania kurzu i co najważniejsze notes, w którym zapisujesz każdy krok przy demontażu obiektywu. To okaże się ratunkiem dla życia podczas ponownego montażu obiektywu. Uważaj na helikoidalny pierścień ustawiania ostrości, zwróć uwagę na pozycję, w której wychodzi z cylindra obiektywu, w przeciwnym razie ostrość nigdy nie będzie taka sama. Nie jest to praca typu „zrób to sam” – tylko dedykowany warsztat ma do tego instrukcje i narzędzia.