Zdaniem eksperta

 Wyposażenie studia fotograficznego – niezbędne elementy 

Data dodania: 01-08-2022

Najprostsze, domowe studio fotograficzne możesz ulokować w kącie pokoju, nawet na biurku. Wystarczy na początek niewielki namiot bezcieniowy i dobra lampa LED lub błyskowa. Drobiazgi na portale aukcyjne z takiego studia będą w całkiem dobrej jakości. Jednak wyposażenie studia fotograficznego, w całym znaczeniu tego słowa to bardziej skomplikowana i kosztowna operacja.

Znajdź swoje miejsce na studio fotograficzne


Założenie studia fotograficznego jest stosunkowo proste. Użyj narożnika w swoim pokoju, dodaj pojedyncze źródło światła, umieść białe prześcieradło jako tło, znajdź modelkę i zacznij robić zdjęcia. Od tego możesz zacząć, lepiej jednak pomyśl o czymś większym, niż kąt pokoju. Jeśli dopiero zaczynasz swoją nową działalność fotograficzną, ale jesteś zdeterminowany, by fotografować w studio, być może powinieneś poszukać odrębnego lokalu, by tam tworzyć swoje zdjęcia. Możesz też wynająć profesjonalne studio lub choćby przestrzeń studyjną. Lokal powinien być dość wysoki, byłoby dobrze, by znajdował się na parterze budynku (nigdy nie przewidzisz, co będziesz fotografował), a przecież musisz tam zmieścić sporo sprzętu. Zalety domowego studia fotograficznego to bezpieczeństwo, a utrzymanie studia fotograficznego w domu obniży koszty. Zainwestuj swoje pieniądze w wysokiej jakości sprzęt i mniej martw się o płacenie czynszu, opłaty za utrzymanie, dojazdy i inne wydatki.


W studio poza domem – bardziej profesjonalnym – masz możliwość dodania większej ilości świateł i przygotowania różnych obszarów do rozmaitych projektów. Możesz zainstalować różne tła, stoły, miejsca do siedzenia i inne koncepcje. Możesz także filmować projekty. Jego przewagą nad studiem domowym jest ilość pracy, którą możesz przyjąć do realizacji, czy to fotografowanie portretów, modowe, czy masowe zdjęcia produktów.


Aparaty w naszej ofercie:

Wyposażenie studia fotograficznego – oświetlenie

Decydując się na własne studio fotograficzne, musisz pomyśleć o świetle. Przecież nie wszystko da się sfotografować w świetle zwykłej lampy czy nawet lampy błyskowej. Wybór odpowiednich lamp studyjnych do fotografii w pomieszczeniach ma kluczowe znaczenie dla Twojej pracy w studio. Zwykle światła ciągłe są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy zaczynasz swoją przygodę z fotografią studyjną.


Większość świateł ciągłych to regulowane światła LED z wariacją ciepłych/zimnych tonów. Nazywa się je „ciągłymi”, ponieważ wytwarzają światło od momentu ich włączenia. Światła ciągłe są przydatne zarówno w przypadku zdjęć, jak i wideo. Pomagają również dostosować scenę, kontrolować cienie i obserwować, jak światło odbija się z powrotem do obiektu za pomocą odpowiednich reflektorów czy odbłyśników. Używaj w swej pracy softboxów, reflektorów i parasoli.

Zestawy oświetleniowe dla studiów fotograficznych można podzielić pod względem następujących cech:


  • barwa światła wyjściowego – czy to światło wolframowe, czy świetlówka,
  • kierunek światła – czy jest nad głową, pod, z boku, czy nawet okrągły/dookoła,
  • jakość światła – czy jest to ciągłe źródło światła, czy zewnętrzna lampa błyskowa, która działa na wyzwalacz?
  • wymagana ilość światła – ile źródeł światła jest potrzebnych do wykonania zadania?


Światła softboxa modyfikują główne źródło światła, aby zapewnić bardziej miękkie i bardziej równomierne światło padające na obiekt. Zapewniają bardziej kierunkową kontrolę nad światłem. Możesz skierować światło na obiekt i przepuszczać je przez panel dyfuzora. To właśnie tworzy rozrzedzony, miękki efekt światła. Softboxy można podłączyć do zewnętrznej lampy błyskowej i ustawić do wyzwalania błysku za pomocą systemu lamp zewnętrznych lub można je podłączyć do źródła światła ciągłego.

Różnorodne tła jako obowiązkowe wyposażenie studia fotograficznego


W profesjonalnym studio fotograficznym musisz mieć nieco więcej niż prześcieradło jako tło fotograficzne. Tła często tworzą czysty i spójny wygląd obrazów.


Warto się nad tym mocno zastanowić. Zdobycie kolekcji teł dla swojego studia fotograficznego może pochłonąć sporą część Twojego budżetu, ale warto szukać czegoś ciekawego. Pomyśl o wszystkich scenariuszach fotograficznych, które będziesz wykonywać w swoim studio i jaki kolor będzie pasował do potrzebnych rezultatów. Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o rodzaj tła, które możesz kupić:

  • muślin,
  • płótno,
  • papier bez szwu w rolkach
  • bawełna biała lub kolorowa.

Tła fotograficzne są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, tekstur i materiałów, od prostych jednolitych kolorów po subtelne wzory. Tła Chroma Key w kolorze zielonym lub niebieskim pozwalają fotografom edytować zdjęcie i cyfrowo wstawiać szczegóły, których brakuje w studiu.


Tło trzeba na czymś umocować. Nigdy nie przypinaj tła do ściany, bo je zniszczysz. Do zawieszenia zawsze używaj zacisków i stojaka do tła. Jeśli używasz zewnętrznego tła (a nie stałej konstrukcji, takiej jak ściana lub ściana budynku), będziesz potrzebować jakiegoś systemu wsparcia, które utrzyma tło i zapobiegnie jego opadaniu, a nawet upadkowi. Systemy nośne mogą obejmować zaciski, stojaki tła, szyny montowane na suficie.

Aparat i obiektywy


Wyposażenie studia fotograficznego to także, a może przede wszystkim aparat i obiektywy. Aby wybrać najlepszy aparat, zdecyduj o swoich potrzebach. Oczywiście, fotografowie komercyjni potrzebują systemu średnioformatowego o wysokiej rozdzielczości, ale na początek możesz użyć stosunkowo taniego i lekkiego aparatu bezlusterkowego. Nie musisz kupować najdroższego aparatu i obiektywów, aby robić dobre zdjęcia w swoim studiu fotograficznym. To, czego potrzebujesz, to połączenie wysokiej jakości obiektywów z korpusem głównego aparatu i nauczenie się, jak korzystać z oświetlenia w każdej scenie. Aparaty i obiektywy APS-C są tańsze niż aparaty pełnoklatkowe. Możesz kupić kamerę APS-C na początku, a następnie, budując swoje portfolio, możesz przejść na system pełnoklatkowy. Jeśli dopiero zaczynasz fotografować w studio, pracuj z jednym obiektywem. Użyj obiektywu kitowego swojego aparatu lub kup uniwersalny obiektyw, taki jak 24-105 mm, 18-105 mm lub 18-135 mm, w większej przestrzeni studyjnej będziesz mógł użyć 70-200 mm.


Istnieje wiele różnych możliwości na wyposażenie studia fotograficznego dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Ważne jest staranne planowanie: możesz zacząć od podstaw, a następnie dodawać nowy element od czasu do czasu, gdy pozwala na to budżet.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756