Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DPI w myszce – co to jest? Jak je sprawdzić?

 2022-08-11 

DPI to jeden z najistotniejszych parametrów, jakie spotykamy w myszkach komputerowych. Najprościej mówiąc, jest to rozdzielczość, która wyrażana jest w plamkach na cal. To właśnie te „plamki na cal”, a właściwie „wirtualne piksele”, czyli z angielskiego dots per inch, znajdują odzwierciedlenie w skrócie DPI. Myszka, mając określoną czułość, porusza się po podłożu (stole, biurku itp.), a ruch kursora jest odwzorowaniem rzeczywistego przesunięcia. Im wyższa czułość, tym mniejszy ruch ręką musi wykonać użytkownik, by kursor przesunął się o określoną odległość. Inaczej ujmując: ile „plamek” na ekranie przebędzie kursor, kiedy myszka zostanie przesunięta o jeden cal. Tym jest właśnie DPI. Co to oznacza dla użytkownika myszy w praktyce? Mając model o wysokiej czułości, nie muszą wykonywać wielu ruchów dłoni, by uzyskać pożądany rezultat na ekranie. A co za tym idzie, nie forsują nadgarstka podczas wielogodzinnej pracy czy gamingu.

DPI w myszce – co to?


Gracze bardzo często zwracają uwagę na DPI w myszce. Co to jest, już wiesz. Czy jednak naprawdę warto wybrać model myszy z dużym zakresem regulacji tego parametru? Jak najbardziej tak. Możliwość zmiany czułości pracy urządzenia, pozwala dostosować specyfikację do potrzeb konkretnego użytkownika. W ofercie nie brakuje ciekawych modeli myszek dla graczy, które oferują duży zakres konfiguracji rozdzielczości.


Ile DPI do gier powinna mieć mysz? Myszki Mad Dog oferują całkiem dobre parametry w tym zakresie. Myszka GM700 dysponuje maksymalną rozdzielczością na poziomie 8 000 DPI. 


Z kolei najbardziej zaawansowana mysz, gwarantuje nawet dwukrotnie więcej, bo aż 16 000 DPI! Mysz GM905 to sprzęt dla wymagających graczy. 


Ważne, że każde z tych urządzeń pozwala na zmianę poziomu czułości. Inna jest wymagana w FPS, a jeszcze inna w przypadku gier MMO. Poza tym, każdy gracz ma inne upodobania. To samo dotyczy wagi urządzeń. Niektórzy lubią ciężkie, a inni lekkie myszki. 


Wyższe czy niższe DPI – które jest lepsze?


To, czy użytkownik woli myszkę z wyższą lub niższą czułością, jest kwestią indywidualnych preferencji. Jednak to, jaka sprawdza się w danym momencie, może być związane z aktualnie wykonywaną pracą. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się myszki z regulacją czułości. Rozwiązanie to jest bardzo popularne już nie tylko w myszkach z wyższych półek cenowych, jednak zakres rozdzielczości w tańszych modelach jest zwykle mniejszy. Patrząc na zastosowanie myszy, wyróżnić można kilka typów tych urządzeń: do zastosowań biurowych i domowych, do pracy oraz myszy gamingowe.


Standardowo w modelach ekonomicznych, z najbardziej podstawowymi rozwiązaniami, DPI wynosi 800-1000. Myszki bardziej zaawansowane mają rozdzielczość na poziomie 3200 i więcej – nawet 8000, 12000 czy 16000. W typowych „domowych” lub biurowych zastosowaniach modele z niższym DPI będą w zupełności wystarczające. Z kolei tam, gdzie potrzebna jest precyzja, na przykład w pracy grafika komputerowego, architekta, projektanta czy przy obróbce zdjęć, lepiej sprawdzą się myszki z wyższym DPI. Podobnie jest z myszkami dla graczy.


Warto pamiętać, że choć DPI w myszce jest parametrem bardzo ważnym, to jednak nie ma co kupować sprzętu o wyższej czułości tylko dla tego, że „im więcej, tym lepiej”. W rzeczywistości sama wysoka czułość myszy nie przesądza o jakości sprzętu, a użytkownikowi nieprzyzwyczajonemu do dużych rozdzielczości na pewno przysporzy kłopotów.


Reasumując: jeśli szukamy sprzętu do zastosowań biurowych, modele o najniższym DPI z pewnością im sprostają. Jeśli mysz potrzebna jest do precyzyjnej pracy lub gamingu, lepiej wybrać model z wyższą rozdzielczością – a najlepiej opcją regulacji od 2000-3000 wzwyż.


Jak sprawdzić DPI myszki?

W przypadku bardziej zaawansowanych myszy użytkownik zwykle dostaje z urządzeniem specjalne oprogramowanie, które pozwala mu na bieżąco kontrolować ustawienia sprzętu, w tym DPI. Ponadto, myszy z możliwością regulacji rozdzielczości mają zwykle przycisk do sterowania tym parametrem, po którego kliknięciu zmienimy DPI i poznamy bieżącą jego wartość.


Jeśli do myszy nie dołączono oprogramowania ani nie ma na niej przycisku DPI, to istnieje kilka innych sposobów na to, jak sprawdzić DPI myszki. Po pierwsze, można to zrobić na stronie producenta interesującego nas urządzenia. Szukamy po prostu specyfikacji myszy. Jeśli tam nie uda się nam odnaleźć poszukiwanego parametru, możemy wejść w Centrum Myszy i Klawiatur Microsoft w komputerze i po wybraniu myszy sprawdzić je w ustawieniach podstawowych. Jeśli i tu nie znajdziemy danych, możemy próbować… zbadać DPI samodzielnie „metodą chałupniczą” za pomocą kartki, markera i linijki.

DPI w myszce

Zakładamy jednak, że to trzecie, kłopotliwe dość rozwiązanie, które w dodatku może nie być zbyt precyzyjne, jest niechętnie wykorzystywane. Ostatnią opcją dla użytkowników z dostępem do sieci, jest po prostu wejście na jeden z wielu online’owych kalkulatorów czułości myszy. Są to strony stworzone specjalnie z myślą o graczach, którzy za ich pośrednictwem mogą dopasować DPI najlepsze do konkretnych gier. Po wejściu na stronę od razu otrzymamy informację o bieżących ustawieniach rozdzielczości naszego urządzenia.

Jak zmienić DPI w myszce?

W myszach z przyciskiem do zmiany DPI sprawa ta jest prosta. Wystarczy kliknąć, by zmienić rozdzielczość w umożliwionym przez producenta zakresie. Regulacja odbywa się skokowo, na kilku dostępnych poziomach. Innym sposobem jest metoda ręcznej zmiany DPI za pomocą Panelu Sterowania. W ustawieniach sprzętowych należy wyszukać podłączoną mysz i w jej właściwościach znaleźć suwak do zmiany wartości


Mówiąc o tym, jak zmienić DPI w myszce, warto wspomnieć, że rozdzielczości myszy nie należy mylić z szybkością kursora. Są to dwie osobne, choć powiązane ze sobą wartości. Powinny być one do siebie dopasowane, by nie doprowadzić do negatywnego zjawiska akceleracji wstecznej. Obserwujemy je, kiedy szybkość kursora ustawiona jest na minimum, a rozdzielczość myszy na najwyższe wartości. Akceleracja manifestuje się m.in. nagłym odskakiwaniem kursora lub jego spowolnieniem. Użytkownik ma wtedy wrażenie „gubienia się” myszy, co uniemożliwia dynamiczną rozgrywkę. Tego typu trudności częściej pojawiają się w modelach bezprzewodowych, dlatego to myszki z kablem zwykle preferowane są przez graczy. Aby ograniczyć akcelerację wsteczną, należy podnieść prędkość kursora lub obniżyć czułość myszy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756