Zdaniem eksperta
Do wykonywania kopii zapasowych oraz przechowywania danych, dobrym wyborem jest dysk zewnętrzny. SSD czy HDD, na którą z technologii lepiej się zdecydować? To zależy od tego, w jakim celu będzie wykorzystywany sprzęt. Niezależnie od rodzaju pamięci, zaletą dysków jest przede wszystkim mobilność. Możesz je mieć zawsze przy sobie, a uniwersalny port USB, pozwala na podłączenie ich do praktycznie dowolnego urządzenia, nie tylko komputera, ale i telewizora, czy odtwarzacza. Nasz poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni dysk zewnętrzny HDD czy SSD. Na pierwszy ze standardów powinieneś zdecydować się, gdy ważna jest dla Ciebie pojemność i przechowujesz duże ilości plików. Z kolei drugi, sprawdzi się lepiej, gdy znaczenie ma szybkość dostępu do danych, ponieważ są wykorzystywane do bieżącej pracy.
Dysk zewnętrzny do pracy
Jeśli potrzebny Ci jest wydajny nośnik do pracy, to wybierając dysk zewnętrzny SSD czy HDD, powinieneś skłaniać się ku temu pierwszemu. Pamięci półprzewodnikowe stosowane w nośnikach SSD, oferują bardzo dużą wydajność, która zależy także od wykorzystywanych interfejsów transmisji danych. Nawet dyski SSD pracujące w oparciu o protokół SATA oraz port USB 3.2 gen 1, mogą osiągnąć przepustowość zbliżoną do 5 Gbit/s. W nowoczesnych nośnikach bazujących na standardzie NVMe oraz magistrali PCIe, możliwe jest uzyskanie przepustowości rzędu 10, 20, a nawet 40 Gbit/s, odpowiednio dla portów USB 3.2 gen 2, USB 3.2 gen 2x2 oraz Thunderbolt.
Ze względu na bardzo dużą wydajność, dyski SSD polecamy zwłaszcza osobom, które wykorzystują je do bieżącej pracy. Jeśli, np. na co dzień korzystasz z ultrabooka czy innego komputera, w którym nie ma możliwości wymiany dysku na większy, a potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na dane, to warto sięgnąć właśnie po SSD. To świetny wybór, zwłaszcza dla mobilnych fotografów, czy montażystów wideo, ponieważ zewnętrzny dysk SSD umożliwia im komfortową pracę na dużych plikach, podobnie jak na pamięci wbudowanej.
SSD ma jeszcze kilka innych zalet. Jest odporny na wstrząsy i uderzenia. W dysku HDD, nawet upadek z małej wysokości może spowodować uszkodzenie, ze względu na ruchome elementy mechaniczne. W przypadku SSD nie musisz się tego obawiać, zwłaszcza jeśli wybierzesz model ze wzmocnioną obudowa, o dużej wytrzymałości. Jeżeli zdarza Ci się podróżować, a bezpieczeństwo danych ma priorytet, to taki dysk będzie świetnym wyborem.
Dysk zewnętrzny na magazyn danych
Magazynowanie danych i kopie zapasowe to kolejne zadania, do których jest wykorzystywany dysk zewnętrzny SSD czy HDD. Który z nich sprawdzi się lepiej? Ze względu na dużą pojemność, polecamy przede wszystkim nośniki HDD. Możesz wybierać spośród modeli o rozmiarze 2,5 lub 3,5 cala. Dyski 2,5 calowe są przede wszystkim niewielkie, a do ich zasilania wystarczy przewód USB co znaczy, że nie zajmują dużo miejsca. Maksymalna oferowana pojemność to 5 TB. Warto zdecydować się na dysk we wzmocnionej obudowie, zwłaszcza jeśli często podróżujesz.
Jeśli masz większe wymagania względem pojemności, a sprzętu będziesz używał głównie stacjonarnie, to dobrym wyborem będzie dysk 3,5 calowy. Sprawdzi się, np. w wykonywaniu okresowej kopii zapasowej stacji roboczej. Wymaga jednak podłączenia dodatkowego zasilania. Dyski 3,5 calowe oferują większą pojemność, która znacznie przekracza nawet 10 TB. W związku z tym, mogą być dobrym wyborem na magazyn danych. Jednak ze względu na wymiary, ich mobilność jest nieco ograniczona.
Dysk zewnętrzny SSD czy HDD do konsoli
Również do konsoli możesz dołączyć dysk zewnętrzny HDD czy SSD, który z nich będzie lepszy? Przewagą HDD jest na pewno pojemność i przystępna cena. Wystarczy ok. 300 zł, aby zakupić nośnik o pojemności 2 TB. Pozwoli on na przechowywanie kilkudziesięciu gier. To dobry wybór, jeśli masz wolne łącze internetowe i pobieranie gier z sieci zajmuje Ci dużo czasu oraz jest irytujące. Zewnętrzny HDD sprawdzi się także, jeśli z konsoli korzysta kilka osób i każda z nich, ma swoje ulubione tytuły, w które gracie zamiennie.
Korzyści z dysku SSD do konsoli, to przede wszystkim większa szybkość działania. Nośnik nie wpływa na płynność animacji, która zależy od wydajności podzespołów, ale może znacznie skrócić czas uruchamiania gier i ładowania poziomów. Jeśli więc dokuczają Ci te kwestie, to warto zastanowić się nad wyborem takiego dysku. SSD będzie oczywiście droższy niż HDD i nie ma tak korzystnego stosunku ceny do pojemności.
Wzmocniony dysk zewnętrzny
Gdy zdecydujesz się na kupno dysku twardego, warto pomyśleć o wyborze modelu o zwiększonej odporności. Czym on się charakteryzuje? W wypadku HDD są to najczęściej nieco zwiększone rozmiary. Taki dysk zewnętrzny jest bowiem umieszczony w obudowie, wyposażonej w elementy, których zadaniem jest tłumienie drgań i wstrząsów. Dzięki temu, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia sprzętu. Dodatkowo, niektóre dyski wyposażone są też w zaślepki, chroniące przed wodą. Nie musisz więc obawiać się o dane jeśli, np. wpadnie on w błoto lub kałużę. Najczęściej obudowy są pokryte gumowym tworzywem, które zapewnia pewny chwyt i amortyzację.