Zdaniem eksperta

Jak dbać o baterię w laptopie, aby służyła Ci jak najdłużej?

Data dodania: 01-05-2023

Stosowane w laptopach akumulatory wyróżniają się dużą trwałością i wydajnością. To zasługa technologii litowo-jonowej. Jest ona pozbawiona wielu wad, z którymi borykały się jej poprzedniczki – baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd), czy niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH). Dodatkowo każdy nowoczesny akumulator wyposażony jest w elektronikę, która precyzyjnie steruje jego pracą i chroni przed szkodliwymi sytuacjami. Jeśli zależy Ci na wydłużeniu żywotności ogniw, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jak dbać o baterię w laptopie. To ważne zwłaszcza dlatego, że obecnie wiele komputerów przenośnych ma wbudowany akumulator, a jego ewentualna wymiana, to konieczność wizyty w serwisie.

Sposób działania akumulatora

Warto poznać chociażby ogólną zasadę działania akumulatora. Dzięki tej wiedzy łatwiej zrozumiesz, jak dbać o baterię w laptopie. Przede wszystkim każdy akumulator magazynuje energię elektryczną, która uwalnia się dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym. Znajdujące się w jego wnętrzu substancje takie jak elektrolit, mogą ulegać uszkodzeniu wskutek np. przechowywania w niewłaściwych warunkach. W laptopach stosowane są akumulatory litowo-jonowe, także w odmianie litowo-polimerowej, w której elektrolit ciekły został zastąpiony stałym elektrolitem polimerowym.


Ogniwa starszej generacji, np. Ni-Cd lub Ni-Mh, miały szereg różnych wad, m.in. występowanie efektu pamięci czy też leniwej baterii, które powodowały znacznie zmniejszenie ich wydajności. Przyczyną mogło być pozornie nieszkodliwe działanie, np. doładowanie w nieodpowiednim momencie. Wymagały także formowania, zwanego często błędnie formatowaniem. Zjawiska te nie zachodzą w akumulatorach litowo-jonowych, a stosowanie takich działań jak formowanie, mogłoby je wręcz uszkodzić. Ogniwa Li-Ion są wrażliwe przede wszystkim na dwie kwestie, nieodpowiednią temperaturę pracy oraz głębokie rozładowanie.

Baterie do laptopa w naszej ofercie;

Co szkodzi baterii laptopa?

Głębokie rozładowanie to stan, w którym energia z ogniw litowo-jonowych wyczerpie się całkowicie. Każdy akumulator jest wyposażony w elektronikę, która ma zapobiec całkowitemu rozładowaniu. Jej działanie polega na zakończeniu zasilania urządzenia, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie do określonej wartości. Jeśli więc Twój laptop się wyłączy z powodu rozładowanej baterii, nie próbuj go na siłę uruchomić, aby popracował jeszcze przez kilka chwil. Możesz w ten sposób uszkodzić ogniwa. Akumulator komputera może być ładowany praktycznie w dowolnym momencie. Nie musisz czekać do chwili, aż system powiadomi Cię o konieczności podłączenia ładowarki do laptopa. Możesz to zrobić sam, nawet gdy bateria ma jeszcze około 20-30 proc.

Kwestia temperatury jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na możliwość uszkodzenia, ale i bezpieczeństwo. Ujemne temperatury źle wpływają na baterię, powodując przede wszystkim utratę pojemności i spadek wydajności. Najlepiej, aby sprzęt był przechowywany i pracował w środowisku, gdzie panujące warunki to temperatura od 5 do 30 °C. Ogniwom szkodzi także zbyt wysoka temperatura, która może trwale je uszkodzić i znacznie wpłynąć na ich żywotność. Jak dbać o baterię w laptopie w upalnych miesiącach letnich? Wbrew pozorom nie musisz robić zbyt wiele. Pamiętaj po prostu o tym, by nie zostawiać komputera, np. na nasłonecznionym stoliku kawowym w upalny dzień, zwłaszcza podczas ładowania. W ekstremalnych sytuacjach może to spowodować nawet zapłon akumulatora.


Jak dbać o baterię w laptopie poza wspominanymi czynnościami? Warto ją przede wszystkim użytkować. Nawet jeśli zazwyczaj pracujesz z zasilaczem, raz na jakiś czas odłącz go i użyj baterii oraz rozładuj urządzenie np. do 40-50 proc. Baterii nie da się także przeładować. Chronią przed tym, zastosowane w akumulatorze i zasilaczu układy elektroniczne. W niektórych komputerach możesz oczywiście wyjąć akumulator, ale pamiętaj o tym, aby go odpowiednio przechowywać.

Przechowywanie baterii

Nawet odłączona bateria do laptopa traci energię, jednak w wolniejszym tempie. Zjawisko to nosi nazwę samorozładowania. Dlatego w żadnym wypadku nie należy przechowywać akumulatora, który jest rozładowany. Może to doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Przed wyjęciem baterii z laptopa, naładuj ją do ok. 80 proc. Oczywiście powinieneś też zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Najlepiej, aby miejsce to było suche i zacienione oraz panowała w nim pokojowa temperatura.

Ograniczenie zużycia baterii

Jak pewnie zauważyłeś, po wcześniejszych radach, to jak dbać o baterię w laptopie nie jest wcale takie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Są także dodatkowe zalecenia, które sprowadzają się przede wszystkim do wydłużenia czasu pracy na baterii. W tym celu możesz ograniczyć liczbę aplikacji działających w tle, gdyż każdy uruchomiony proces zwiększa zużycie energii. Dlatego właśnie tak ważne jest, by te zbędne wyłączyć. Kolejna kwestia, to ograniczenie jasności wyświetlacza. To jeden z najbardziej prądożerczych podzespołów. Możesz także wyłączyć podświetlenie klawiatury, jeśli takowe posiada Twój komputer oraz odłączyć akcesoria USB. Pamiętaj o tym, że myszka, czy też pendrive, również wymagają zasilania, a zatem zużywają energię.

Laptopy w naszej ofercie;

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756