Zdaniem eksperta
Bez względu na poziom doświadczenia, przed samodzielnym składaniem komputera warto poszerzyć swoją wiedzę, sprawdzić specjalistyczną prasę bądź zapytać znajomych, którzy składają komputery, ile to kosztuje i jak rozpocząć cały proces złożenia komputera.
Niezależnie od rodzaju komputera, który finalnie powstanie, komponenty potrzebne do jego budowy będą takie same. Użytkownik będzie potrzebować płyty głównej, procesora, pamięci RAM, zasilacza, obudowy i monitora. Trzeba również pamiętać o elementach do chłodzenia komputera. Na rynku jest mnóstwo świetnych, gotowych komputerów PC, ale nic nie dorówna satysfakcji z używania takiego, który sam stworzysz. Chociaż proces tego jak złożyć komputer nie jest trudny, za pierwszym razem może być dość żmudny.
Złożenie komputera krok po kroku
Na początku należy wybrać elementy do naszego komputera. Czego potrzebujesz, aby złożyć komputer?
Ile kosztują te elementy? Wszystko zależy od tego, na jakich producentów zdecyduje się użytkownik oraz jakiej wydajności wymaga. Sama karta graficzna to koszt od 900 złotych. Jej cena jest zależna od jakości. Specjalistyczny zasilacz do komputera kosztuje od 200 złotych. Wszystkie niezbędne części komputerowe do działania sprzętu kosztują ok. 3-5 tysięcy złotych.
Jak złożyć samemu komputer?
Podłącz komponenty do płyty głównej
Chociaż niektórzy wolą zamontować płytę główną w obudowie, zanim zrobią cokolwiek innego, w przypadku wielu kompilacji łatwiej połączyć kluczowe komponenty, takie jak procesor i pamięć RAM, bez pochylania się do wnętrza obudowy.
Niezależnie od tego, czy wybierasz wersję Intel, czy i AMD, pierwszym krokiem jest zwolnienie dźwigni napinającej na procesorze, aby można było włożyć procesor do gniazda procesora. Strzałka/trójkąt na górze procesora musi pokrywać się ze strzałką/trójkątem na gnieździe lub osłonie gniazda. Po prawidłowym osadzeniu procesora w gnieździe naciśnij dźwignię napinającą z powrotem w dół.
Wiele procesorów jest dostarczanych z chłodzeniem w zestawie. Warto zainwestować też w dodatkowe elementy chłodzące, które zapewniają niższą temperaturę podzespołów.
Instalacja pamięci RAM jest bardzo prosta. Najpierw upewnij się, że zatrzaski każdego gniazda pamięci są otwarte. Niektóre płyty mają zatrzaski po obu stronach gniazda pamięci RAM, podczas gdy inne - często płyty budżetowe - mają zatrzask po jednej stronie, a drugi koniec jest zamocowany na miejscu. Po otwarciu zatrzasków spójrz na każdy moduł i umieść go nad gniazdem.
Dysk SSD
Jeśli używasz dysku SSD, teraz jest dobry moment na jego instalację, ponieważ później inne części mogą przeszkadzać.
Umieszczenie płyty głównej w obudowie do komputera
Praktycznie ostatnim elementem jest umieszczenie płyty głównej w obudowie komputera.
Pozostałe elementy to zainstalowanie karty graficznej oraz zasilacza. Zasilacz jest zwykle montowany z tyłu obudowy. Czasami znajdziesz go na górze, ale zwykle na dole, skąd może wciągać chłodne powietrze.
Po wykonaniu wszystkich czynności warto dokładnie sprawdzić, czy nie ma żadnych dodatkowych złączy wentylatorów ani kabli zasilających, które wciąż czekają na doprowadzenie do właściwego złącza. Następnie podłącz monitor, klawiaturę i mysz. Gotowe!
Składać czy kupić gotowy komputer?
Kiedy wiemy już jak złożyć komputer, da nam to wiele satysfakcji. Dobór odpowiednich elementów, takich jak płyta główna, wymaga od użytkownika odpowiedniej wiedzy. Technologie są pasją wielu osób, a rozwijające się obszary IT na świecie wymagają od nas znajomości nowinek technologicznych. Samodzielne składanie komputera to świetna okazja do tego, aby poznać, z czego składa się sprzęt oraz jakie elementy są najistotniejsze. Wykonanie głębokich researchów wymaga od pasjonata wiele zaangażowania, ale daje również ogromną satysfakcję, podczas korzystania ze sprzętu złożonego samodzielnie.