Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki komputer dla dziecka wybrać?

 2023-08-29 

Zastanawiasz się, jaki komputer dla dziecka kupić? Wbrew pozorom, nie jest to wcale taki trudny temat. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do tego zadania. Warto też poznać potrzeby Twojej pociechy. Zachęcamy do lektury poniższego poradnika, aby dowiedzieć się, jaki komputer dla dziecka powinieneś kupić.

Do czego potrzebny jest komputer Twojemu dziecku?

Zakup pierwszego komputera dla dziecka, to dla niego spore wydarzenie. Zwłaszcza, jeśli marzył o nim od dawna. Oczywiście często bywa tak, że według rodziców ma to być narzędzie do nauki, a według pociechy – rozrywki. Życie jest szkołą kompromisów i warto wybrać taki model, który pozwoli przygotować zadania domowe, ale również pograć w ulubione tytuły. Forma dziecięcych zabaw, zmieniła się już raczej na stałe i zamiast grania w klasy, dzieciaki chętniej rywalizują ze sobą w Fortnite. Na szczęście oferta komputerów jest bardzo bogata i nie ma problemu z wybraniem odpowiedniego sprzętu.


Na pewno jednym z pierwszych aspektów do rozważenia, jest rodzaj urządzenia. Dostępne są komputery stacjonarne oraz laptopy. Te pierwsze wymagają zajęcia określonej, stałej pozycji przy biurku. Umożliwiają jednak rozbudowę zestawu i zmianę podzespołów. Laptopy mają jednak przewagę pod kątem mobilności. Można je przenosić nie tylko między pokojami, ale także zabrać w podróż lub do szkoły. Zaletą notebooka jest także to, że posiada wbudowaną klawiaturę, ekran, touchpad i kamerkę z mikrofonem. Jest to więc gotowy zestaw do nauki zdalnej, jeśli taka jest organizowana. Zarówno komputer stacjonarny jak i laptop, mogą być z powodzeniem używane do grania. Notebooki gamingowe oferują świetną wydajność, dzięki doskonałym podzespołom.

Na co zwrócić uwagę wybierając komputer dla dziecka?

Jeśli zdecydowałeś już, że kupujesz komputer dla dziecka, powinieneś teraz skupić się na co najmniej kilku elementach, które są kluczowe z punktu widzenia wyboru właściwego urządzenia. Zakup, jak każdy inny, powinien być dobrze przemyślany. Szczególnie, jeśli planujesz wydać określony budżet. Podpowiadamy, na które parametry poszczególnych podzespołów i akcesoriów zwrócić uwagę.

Wybór procesora

Zacznijmy od procesora, który nazywany jest często sercem każdego komputera. Dostępne są chipy dwóch producentów – AMD oraz Intel. Fani marek nie są zgodni, co do wyższości jednej nad drugą, co jest dość naturalne. Dla Ciebie, najważniejsze powinny być informacje na temat konkretnego modelu procesora. Ważna jest ilość rdzeni, a także wątków. Im ich więcej, tym szybciej będzie pracował komputer, zwłaszcza gdy wykonuje wiele zadań jednocześnie. Kluczowa jest także częstotliwość odświeżania liczona w gigahercach. Ta informacja zazwyczaj podawana jest jako taktowanie bazowe oraz w trybie turbo. Jeśli szukasz komputera typowo do nauki, nie musisz szukać super wydajnych procesorów. Wystarczą modele z rodzin Intel Core i3, i5 lub AMD Ryzen 3, czy 5. Wyższe cyfry przy symbolu grupy procesorów, oznaczają większą wydajność. Intel Core i7 lub i9, to na pewno dobry wybór w przypadku graczy, ale cena takiego komputera znacznie rośnie. To samo dotyczy procesorów AMD Ryzen 7 i mocniejszych. Jeśli szukasz prostego i taniego komputera, odpowiedni będzie Intel Pentium, który jest wyposażony w dwa rdzenie i wystarczy do obsługi przeglądarki internetowej, czy edytorów tekstu.

Jaka karta graficzna?

Jako drugi element, warto wymienić kartę graficzną. Odpowiada ona za generowanie obrazu, który wyświetlany jest na ekranie laptopa lub monitorze peceta. Podstawowym rozwiązaniem, jest zintegrowany układ graficzny. W takim wypadku, możesz liczyć na obraz w formacie Full HD, lecz najnowsze gry nie będą mogły być ogrywane na takim komputerze. Lepszym rozwiązaniem będzie w takim wypadku samodzielna, dedykowana karta graficzna, która posiada własną pamięć i gwarantuje o wiele lepsze wyniki. Taka grafika montowana jest nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale również w laptopach. Jeśli komputer ma posłużyć także do rozrywki, zdecyduj się na zakup modelu, który będzie wyposażony w nawet najmniej zaawansowaną, dedykowaną kartę graficzną.

Pamięć RAM

Bardzo ważną sprawą jest także pamięć operacyjna komputera. Odpowiada ona za przechowywanie krótkotrwałe danych, niezbędnych do realizowania procesów zachodzących w komputerze. Im więcej gigabajtów RAM ma sprzęt, tym lepiej poradzi sobie z obsługą programów i gier. Ważny jest także typ modułów pamięci. Nie wybieraj komputerów z RAM poniżej DDR4. Ta generacja pamięci zapewnia najlepsze wyniki. Osiąga wyższe taktowanie i pobiera mniej prądu. Sprawdź także, czy płyta główna wybranego komputera lub laptopa, przewiduje możliwość rozbudowy RAM o kolejne moduły. To ważne, bo za jakiś czas możesz uznać, że brakuje Ci nieco gigabajtów. Wtedy możesz dokupić pasujący moduł i rozbudować pamięć.

Dysk twardy

Na pewno nie można pominąć kwestii dysku. Nośnik danych odpowiada za przechowywanie plików, niezbędnych do pracy komputera. Odczytuje, ale także zapisuje dane. Obecnie najpopularniejsze są dyski SSD. Cechują się bardzo szybką pracą, a także wyższą trwałością. Ma to związek z brakiem ruchomych elementów, które ulegały często zużyciu w przypadku dysków twardych (HDD). Rekomendujemy, aby niezależnie od przeznaczenia komputera, wybierać dyski SSD. Są zwyczajnie szybsze, a różnica jest bardzo odczuwalna.

Dyski SSD w naszej ofercie:

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, kupując komputer dla dziecka?

Jeśli kupujesz komputer stacjonarny, potrzebujesz również monitora. To urządzenie, na którym nie powinieneś oszczędzać, ze względu na wzrok swojego dziecka. Coraz więcej producentów, wprowadza do swojej oferty modele chroniące wzrok przed nadmierną emisją niebieskiego światła. Polecamy wybrać monitor, który zapewni wysoką rozdzielczość, co najmniej w standardzie Full HD. Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to zależeć ona powinna między innymi od odległości użytkownika do monitora. Na pewno warto szukać monitora panoramicznego o przekątnej co najmniej 21 cali. Jeśli ma służyć do grania, poszukaj modelu oferującego niski input lag oraz wysoką częstotliwość odświeżania.


Ważne są również dodatkowe akcesoria, bez których nie sposób obsługiwać komputer stacjonarny. Mowa oczywiście o myszce i klawiaturze. Dostępnych modeli jest naprawdę cała masa. Od klasycznych, prostych urządzeń, po gamingowe rozwiązania, które gwarantują wysoką kulturę pracy i doskonały design. Możesz także wybrać akcesoria bezprzewodowe, choć dziecku powinny wystarczyć tradycyjne akcesoria, łączące się z komputerem za pomocą USB. Przydadzą się również słuchawki. Najlepiej z mikrofonem. Taki sprzęt pozwala na prowadzenie komunikacji w trakcie gry online, ale również na komunikowanie się podczas zajęć zdalnych w szkole. Oferta naszego sklepu jest bardzo bogata w słuchawki o takiej konfiguracji.

Organizacja stanowiska komputerowego dla dziecka

Oprócz samego komputera, kluczową kwestią jest również stanowisko komputerowe. Ważne, aby dziecko miało komfortowe warunki, które nie odbiją się na jego zdrowiu. Zachowanie odpowiedniej pozycji siedzącej jest ważne, aby dziecko mogło dalej prawidłowo rozwijać się i nie dochodziło do zniekształceń postawy. Zadbaj więc o dobry fotel, który będzie zapewniał regulację i dopasowanie do wzrostu Twojego dziecka. Ważne jest także samo biurko, które powinno gwarantować odpowiednio dużo miejsca na nogi. Prawidłowa pozycja to taka, gdy plecy są wyprostowane, a dłonie leżą wygodnie na blacie. Ramiona nie powinny być opuszczone ani podnoszone. Ważne jest ich naturalne ułożenie względem wysokości biurka.


Dobrze by było, aby monitor znajdował się na wysokości wzroku wyprostowanej głowy użytkownika. Dzięki temu, zachowana zostanie prawidłowa krzywizna kręgosłupa. Jeśli nogi dziecka zwisają, mimo obniżenia fotela, zapewnij mu podnóżek, który pozwoli ułożyć na nim stopy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756