Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać?

Data dodania: 01-09-2022

Aby poprawić jakość połączenia internetowego, warto czasem zastosować repeater lub wzmacniacz Wi-Fi. Jaki wybrać, by sygnał docierający do Twojego komputera, telefonu czy telewizora był jak najlepszy? Jaki repeater możesz stworzyć samemu i czy warto podjąć się takiego działania?

„Rodzaje Internetu”


Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać, warto wiedzieć w jakim celu i w jakich sytuacjach może okazać się przydatny. Wi-Fi jest jednym z najpopularniejszych sposobów na dostarczanie sygnału sieciowego do poszczególnych urządzeń. 


Ethernet


Alternatywami są Ethernet oraz dane komórkowe. Ten pierwszy to popularny przeważnie w biurach „Internet po kablu”. Ethernet posiada jedną, zdecydowaną zaletę nad innymi źródłami Internetu – wysoką stabilność i jakość połączenia. 


Przesyłanie danych między siecią internetową a komputerem (bo to z nim najczęściej mamy do czynienia, jeżeli mówimy o kablu ethernetowym), odbywa się w prosty i szybki sposób. Nie mamy tu do czynienia z takimi przeszkodami jak siła zasięgu w danym miejscu, czy problemy z dotarciem sygnału do oddalonych pomieszczeń. Na rozwiązanie to decyduje się jednak stosunkowo mało osób w warunkach domowych. Problemem jest tu „uziemienie” sprzętu, który ma korzystać z Internetu. Podczas gdy komputery stacjonarne z natury ustawione są w jednym miejscu, więc podłączenie do niego „kabla z Internetem” nie jest problemem, tak sytuacja jest dużo bardziej utrudniona w wypadku urządzeń mobilnych, takich jak laptopy, notebooki czy wreszcie smartfony. Podłączanie kabla do tego rodzaju urządzeń, w wielu wypadkach mijałoby się z celem – możliwości korzystania z Internetu byłyby bardzo ograniczone.


Dane komórkowe i Wi-Fi


Odpowiedzią na ten problem, są dane komórkowe oraz Wi-Fi. Tych pierwszych używamy, jak sama nazwa wskazuje, w telefonach. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest prawie nieograniczony dostęp do Internetu. Warunkiem odbierania sygnału danych komórkowych, jest znalezienie się w obrębie, gdzie zasięg w ogóle występuje. Z każdym rokiem obszary z dostępem do zasięgu sieci operatorów sieci komórkowych są coraz większe. Problem z zasięgiem jest w ten sposób skutecznie ograniczany. Sposób ten nie jest jednak niepozbawiony wad. Po pierwsze, ograniczamy się tu niemal wyłącznie do korzystania z Internetu na smartfonach. Pewnym rozwiązaniem jest stworzenie własnego hotspotu, czyli niejako zrobienie z telefonu w prosty sposób routera Wi-Fi. Rozwiązanie takie dobre jest jednak tylko w sytuacjach awaryjnych – na dłuższą metę, raczej się nie sprawdzi. Problemem jest tu szybkość i jakość połączenia z Internetem oraz wyższe ceny pakietów internetowych.


Wi-Fi wydaje się być kompromisem między rozwiązaniami, jakimi są Ethernet oraz dane komórkowe. Jest dzięki temu również najczęściej wybieranym sposobem dostarczania Internetu w domowych warunkach. Jakość i cena usług są zazwyczaj bardzo zadawalające, a przy okazji pozwalają na bezprzewodowe łączenie się z Internetem przez właściwie każde urządzenie znajdujące się w jego zasięgu. I właśnie w tym temacie tkwi największy problem, jaki możemy napotkać podczas korzystania z Internetu dostarczanego poprzez sieć Wi-Fi. Jakie są główne przyczyny słabej jakości i mocy sygnału internetowego Wi-Fi? Jaki wzmacniacz Wi-Fi kupić, by rozwiązać swój problem?

Wzmacniacze Wi-Fi w naszej ofercie:

Problemy z jakością Wi-Fi


Najczęstszą przyczyną niskiej jakości i siły połączenia z Internetem za pośrednictwem technologii Wi-Fi, jest nieodpowiednie umiejscowienie routera. Router to najważniejsze urządzenie w domowej sieci Wi-Fi, gdyż to ono odpowiada za dysponowanie danymi internetowymi do poszczególnych urządzeń i odbieranie ich z powrotem. Router często stawiamy w miejscach, które niekoniecznie nadają się do płynnego przesyłania danych. Podstawowym problemem jest umiejscowienie routera w zakrytym, oddalonym od urządzeń pobierających od niego informacje miejscu. Duży wpływ na siłę docierającego sygnału mają także ściany.


Problem ten możemy zaobserwować szczególnie dobrze w tak zwanych starych zabudowaniach, gdzie ściany są bardzo grube. Idealnym rozwiązaniem byłoby ustawienie routera w pobliżu urządzenia, z którego funkcji internetowych najczęściej zamierzamy korzystać. Problemem okazuje się jednak liczba takich urządzeń. Współcześnie już nie tylko komputery smartfony łączą się z siecią Wi-Fi. Mowa tu chociażby o telewizorach czy konsolach, ale również urządzeniach, które dawniej w ogóle takiej funkcji nie posiadały (np. lodówki, drukarki, czy systemy nagłośnienia). W takim wypadku, znalezienie jednego, odpowiedniego miejsca wydaje się być zadaniem co najmniej bardzo trudnym. Problem staje się jeszcze większy w dużych, rozległych domach. Rozwiązaniem tej dość częstej dolegliwości okazuje się proste urządzenie, jakim jest wzmacniacz Wi-Fi.

Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać?


Wzmacniacze Wi-Fi mają za zadanie odbieranie sygnału z głównego routera, wzmocnienie go i przesłanie ponownie do urządzeń znajdujących się w pobliżu. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę, kupując nowy wzmacniacz Wi-Fi?

Jednym z najważniejszych czynników mówiących o jakości wzmacniacza, jest jego szybkość transmisji. Wielkość ta określa nam jak dużo i jak szybko informacji będzie w stanie przetworzyć urządzenie. Oczywiście, im szybkość transmisji jest wyższa, tym lepiej. Jeżeli jednak posiadasz słabszy Internet z założenia (sprawdź swoją umowę z dostawcą) i nie zamierzasz go zmieniać, kupowanie zaawansowanego wzmacniacza mija się z celem. Dostosuj wtedy szybkość transmisji wzmacniacza, do odpowiedniej wielkości w routerze.


Podobną zasadę warto przyjąć co do pasma przenoszenia urządzenia. Pasmo informuje nas na jakiej częstotliwości operuje urządzenie. Większość narzędzi obsługuje pasmo 2.4 GHz, lecz jeśli chcesz uzyskać lepsze efekty, warto wyposażyć się w sprzęt operujący na paśmie 5 GHz.


Istotnym parametrem jest również standard Wi-Fi, który obsługuje wzmacniacz. Wielkość tę łatwo odnaleźć, poszukując w specyfikacji sprzętu danej 802.11 z poszczególnymi literami. To właśnie litery pokazują nam, jak bardzo zaawansowane jest urządzenie pod względem standardu. Polecanymi przez specjalistów standardami, są między innymi „n” i „ac”.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756