Zdaniem eksperta
Komputer All in One to urządzenie, które łączy w sobie cechy komputera stacjonarnego i laptopa, wpisując się w potrzeby wielu osób. Zajmuje niewiele miejsca, jest lekki i pomaga utrzymać porządek na biurku, a także wygodnie modyfikować stanowisko pracy. Jak konkretnie działa komputer All in One i w jakich przypadkach warto się nim zainteresować?
Komputer stacjonarny wielu osobom kojarzy się z blaszaną, nieestetyczną obudową, plątaniną kabli pod stołem czy biurkiem, a także małą mobilnością całego zestawu. Taka jednostka centralna ma oczywiście ogromną zaletę – jest bardzo wydajna, dlatego świetnie służy graczom, grafikom i wszystkim tym osobom, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej. Jeśli jednak nie jest to główna potrzeba domowników czy pracowników biurowych, warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, jakim jest... komputer w monitorze, czyli tak naprawdę komputer All in One.
Tego typu komputer domowy lub biurowy posiada wszystkie podzespoły w obudowie stosunkowo cienkiego monitora (zazwyczaj o przekątnej ekranu 19 do 27 cali). Oznacza to, że znajduje się tam dysk, procesor, karta graficzna itd. Nie ma żadnego zewnętrznego „pudełka”, które trzeba połączyć kablem z samym monitorem. Dzięki temu staje się małym komputerem stacjonarnym, wymagającym jedynie podłączenia go kablem sieciowym do zasilania. Jeśli chodzi o urządzenia peryferyjne, takie jak myszka, klawiatura czy drukarka – większość można połączyć z komputerem All-in-One za pomocą bluetooth, a także złączy USB, w które te modele są zazwyczaj wyposażone – choć ten wariant jest nieco przestarzały i przeczy samej istocie zakupu komputera w monitorze – a mianowicie minimalizacji liczby potrzebnych do jego funkcjonowania kabli.
Plusy i minusy tego typu komputera stacjonarnego – u kogo sprawdzi się najlepiej?
Stacjonarny komputer domowy All in One ma wiele zalet, które z pewnością docenią minimaliści i esteci – przede wszystkim nie wymaga rozbudowanego okablowania i niewiele waży – bez problemu można przenosić go z miejsca na miejsce i urządzać domowe biuro w sypialni bądź w pokoju dziennym (co ze standardową jednostką centralną byłoby niezwykle kłopotliwe). Ponadto monitor z komputerem ma kompaktowe wymiary, więc mieści się nawet na niewielkim biurku (np. dla ucznia, w pokoju dziecięcym), a także pomaga utrzymać porządek w miejscu pracy. Oprócz tego popularne komputery All in One zwracają uwagę swoją estetyką wykonania, a także nowoczesnym i różnorodnym designem – każda osoba z pewnością znajdzie model odpowiedni dla siebie i pasujący do jej wystroju wnętrza.
Mały komputer stacjonarny typu All in One sprawdzi się najlepiej przede wszystkim do zastosowań domowych: oglądania filmów, tworzenia dokumentów tekstowych, przeglądania stron internetowych czy w przypadku prostych, niewymagających gier.To również doskonała propozycja dla pracowników biurowych – nie tylko ze względu na nieskomplikowany sposób obsługi i niewielkie rozmiary, ale również z uwagi na możliwość przymocowania takiego sprzętu do biurka (jest to swojego rodzaju zabezpieczenie antykradzieżowe). Jeśli ma to być jednak komputer do pracy, w której potrzebne są mocne podzespoły, warto rozejrzeć się wśród tradycyjnych komputerów stacjonarnych lub propozycji z górnej półki cenowej (powyżej 5 tysięcy złotych). Komputer All in One ma jeszcze jedną wadę, związaną z jego hermetyczną i kompaktową budową – niemal wszystkie modele nie mogą być rozbudowywane o dodatkowe kości pamięci. Nie wymienia się w nich również dysków, więc nie sprawdzą się u osób, które potrzebują „elastycznych” narzędzi pracy w kwestii wspomnianej rozbudowy podzespołów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora z komputerem?
Przed zakupem komputera All in One (komputera w monitorze) należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, od których zależeć będzie specyfika działania tego sprzętu. To, że takich jednostek nie można rozbudowywać oznacza bowiem, że przed podjęciem decyzji o nabyciu konkretnego modelu trzeba szczegółowo przemyśleć jego parametry – zwłaszcza wtedy, gdy kupujący nie zamierza wymieniać monitora z komputerem przez najbliższych kilka lub kilkanaście lat. Na co zwrócić więc uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego typu All in One?