Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Komputer do montażu filmów - najlepsze modele

 2023-07-14 

Jeśli zajmujesz się zawodowo montowaniem filmów, chcesz zacząć tym się zajmować lub też działasz amatorsko, ale masz duże ilości materiałów wideo do obróbki (np. w celu umieszczenia ich potem na YouTube lub innym serwisie), masz z pewnością świadomość, ile czasu zajmuje montaż materiału w dobrej jakości. A ponieważ czas to pieniądz, szkoda go marnować na oczekiwanie, aż zakończy się render 15-minutowego nagrania w jakości 4K – co przy słabszym sprzęcie może zająć nawet kilka godzin! Zobacz jaki komputer do montażu filmów wybrać.

Komputer do obróbki filmów –  jakie powinien mieć podzespoły?

Nie musisz od razu kupować nowego komputera. Może się okazać, że wystarczy wymiana jednego lub dwóch podzespołów, aby znacznie ułatwić sobie życie. Omawiamy, czym powinien cechować się dobry komputer do montażu wideo. Dwa podstawowe elementy, od których zależy płynność i szybkość pracy komputera do montażu filmów, to przede wszystkim procesor oraz ilość pamięci RAM, jaką dysponuje.

Procesor – liczba rdzeni, jakimi dysponuje procesor, ma duże znacznie, ponieważ każdy rdzeń daje mu moc do obliczeń, a odpowiednie rozdysponowanie pomiędzy nimi zadań pozwala na ich płynniejsze wykonywanie, co z kolei przekłada się również na szybkość renderowania. Polecane w tym celu procesory to modele mające co najmniej osiem rdzeni (szesnaście wątków), ale równie dobrze posłuży procesor z sześcioma. Ośmiordzeniowce to modele Intel Core i7 i Core i9, a i5 to głowie sześcio- i czterordzeniowce. Istotny element to technologia Turbo Boost – zwiększa taktowanie rdzeni w sytuacji, gdy są one obciążone i pozwala to na zachowanie płynności działania systemu oraz pracującego oprogramowania.


RAM – rozsądna ilość pamięci RAM, jaką powinien dysponować procesor do szybkiego renderowania filmów wideo, wynosi 8 GB. To minimum. Lepiej, gdy jest jej dwukrotnie więcej, czyli 16 GB, a optymalna ilość to 32 GB. Oczywiście nie wszystkie płyty główne obsługują takie ilości pamięci. Jeśli chcesz zajmować się zawodowo obróbką wideo, może warto rozważyć zakup płyty głównej pod tym właśnie kątem? Dodatkową zaletą dużej ilości pamięci RAM jest płynne działanie innych programów i gier oraz oczywiście samego systemu operacyjnego.


Dysk SSD – dysk SSD umożliwia znacznie szybszy transfer danych niż tradycyjny dysk HDD. Dlatego warto umieścić na nim zarówno aplikację do montażu materiałów wideo, jak i klipy źródłowe. Dzięki temu przy dłuższych filmach można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt minut!

Jaki dysk SSD

Karta graficzna – ważny element dla obróbki materiałów wideo. Standardowe karty graficzne powinny się sprawdzić, ale jeśli cenisz szybkość pracy, warto pomyśleć o karcie mającej co najmniej 2-3 GB pamięci GDRR5, co dodatkowo zwiększa efektywność. NVIDIA wypuściła całą rodzinę kart graficznych Quadro, które cechują się podwyższoną wydajnością nie tylko przy obróbce wideo, ale również materiałów CAD i grafiki. Zastosowane w nich technologie optymalizują przy tym pobór energii.


Chłodzenie – montaż materiału wideo w wysokich jakościach (Full HD i 4K) to nierzadko kilkadziesiąt minut wytężonej pracy podzespołów. Niezbędne jest ich wydajne chłodzenie w tym czasie, dzięki czemu nie tylko zapobiegnie się przegrzaniu – a co za tym idzie awarii procesora czy karty graficznej – ale również będą pracować ciszej. Chyba każdy choć raz spotkał się z sytuacją, w której wiatraczki wentylatorów pracowały z pełną mocą – wówczas dźwięki emitowane przez komputer przypominają hałas odkurzacza. Wydajne chłodzenie wodą lub powietrzem pozwoli pracować podzespołom z pełną efektywnością bez generowania hałasu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756