Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz, co zrobić

Data dodania: 12-07-2023

Laptopy to komputery, które scalają wiele elementów w całość – dotyczy to klawiatury, touchpada zamiast myszki, a także ekranu. Co zrobić, jeśli któraś z wymienionych rzeczy zawodzi? Jeśli nie działa klawiatura w laptopie, prawdopodobnych przyczyn może być kilka. W poniższym poradniku poznasz te najczęściej spotykane i dowiesz się, jak sobie z nimi poradzić.

Nie działa klawiatura w laptopie? Przyczyn może być kilka

Może nie jest to najpopularniejszy problem, ale jeśli już występuje – bywa bardzo uciążliwy. Szczególnie, jeśli pod ręką nie masz zewnętrznej klawiatury, którą możesz podłączyć za pomocą złącza USB. Usterka może być poważna, a czasami sprawa jest wyjątkowo błaha. Na pewno nie musisz z góry zakładać potrzeby wymiany sprzętu czy wizyty w serwisie. Każdy problem z komputerem należy weryfikować, począwszy od rozwiązań darmowych i możliwych do zrealizowania samodzielnie. Nie musisz mieć w tym celu wiedzy informatycznej czy nawet doświadczenia w majsterkowaniu.


Przede wszystkim sprawdź, czy jakikolwiek klawisz reaguje na naciśnięcie. Spróbuj użyć także klawiszy, które aktywują podświetlenie i diody (na przykład Caps Lock). Użyj przycisków funkcyjnych oraz skrótów, które znasz. Nadal nic? Sprawa jest o wiele prostsza do rozwiązania, jeśli z laptopa korzystasz tylko Ty. Jeśli jednak użytkowników jest więcej, możliwych przyczyn może być sporo. Warto spytać domowników, czy mieli podobny problem oraz o to, czy coś dziwnego wydarzyło się z komputerem. W ten sposób łatwiej ustalisz przyczynę i zrozumiesz, dlaczego nie działa klawiatura w laptopie.

Laptopy w naszej ofercie:

Klawiatura w laptopie nie działa – podajemy zakładane przyczyny

Przeważnie, jeśli coś dzieje się z laptopem, większość użytkowników z góry zakłada najgorsze – usterkę mechaniczną. Nie zawsze jednak sprawy komplikują się na tyle mocno. Nie ulega jednak wątpliwości, że upadki sprzętu lub mocne uderzenia mające miejsce na przykład podczas transportu urządzenia, mogą przyczynić się do problemów z klawiaturą (i nie tylko). Dlatego ważne jest obnoszenie się ze sprzętem w bezpieczny sposób, a wszelkie transportery powinny zapewniać właściwą ochronę. Usterkę techniczną może spowodować także… wylana woda lub inny napój. Wiele osób chętnie popija kawę przed laptopem i może to skończyć się małą tragedią. Trudno jednak uniknąć takich sytuacji, szczególnie, jeśli spędza się w pracy wiele godzin i nie ma czasu na to, aby wybrać się na kawę do firmowego bistro.


Czasami uszkodzenie mechaniczne może powstać na skutek przerwania się tak zwanych „ścieżek” odpowiedzialnych za przesyłanie sygnału dalej. Jeśli jedna z nich ulegnie uszkodzeniu, najczęściej nie działają wszystkie klawisze w linii. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, jeśli laptop jest mocno eksploatowany do pisania. Wtedy konieczna jest wymiana folii znajdującej się pod klawiaturą. Nie jest to kosztowny zabieg, ale poleca się jego zlecenie serwisowi komputerowemu. Wszelkie inne usterki techniczne także powinien naprawiać specjalista. Szczególnie, jeśli dotyczą one na przykład lutowania elementów układów scalonych, z którymi należy obchodzić się bardzo delikatnie.


Jeśli natomiast nie doszło do żadnych usterek mechanicznych, może okazać się, że usłyszysz diagnozę: zablokowana klawiatura w laptopie. Taką opcję posiada każdy komputer mobilny, więc sprawa jest bardzo prawdopodobna. Czasami jej aktywacja może być przypadkowa. Może do niej dojść na przykład podczas czyszczenia klawiatury. Niemiłą niespodziankę będą miały wtedy te osoby, które nie wiedziały o takiej funkcji. Czasami problem może leżeć także po stronie BIOS-u. Wtedy konieczne jest jego uruchomienie, a następnie przywrócenie ustawień fabrycznych. Dzieje się to rzadko i dotyczyć może także innych elementów, takich jak na przykład touchpad, głośniki czy wyświetlacz. Problemem mogą okazać się również sterowniki – na przykład w nieodpowiedniej wersji. Wtedy wystarczy je zaktualizować, pobierając z rzetelnego źródła, czyli najlepiej strony producenta sprzętu. Ewentualne problemy z oprogramowaniem można sprawdzić w Menadżerze Urządzeń. Jeśli obok któregoś z podzespołów pojawi się ikona żółtego trójkąta ostrzegawczego, jest to sygnał, że należy dokonać zmiany sterowników.

Nie działają klawisze w laptopie – jak rozwiązać ten problem?

Jak już pisaliśmy powyżej, nie zawsze problemy z działaniem klawiatury oznaczają usterki, których naprawa będzie kosztowna. Jeśli problemem jest pojedynczy klawisz, możliwe, że wyhaczył się z mocowania i niemożliwe jest teraz jego wciskanie. W tym celu należy go delikatnie zdemontować i nałożyć ponownie. Trzeba z tym jednak uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia mocowania. W takim wypadku klawisz nie mógłby już być ponownie zainstalowany. Może być również tak, że pod jeden z nich dostał się jakiś okruszek, który blokuje jego pracę. Żeby pozbyć się takich zabrudzeń możesz delikatnie potrząsnąć laptopem z boku na bok (najlepiej, kiedy komputer jest wyłączony!). Co prawda nie zostaną one w ten sposób usunięte z wnętrza obudowy, ale przynajmniej nie będą zalegać pod klawiszami, co pozwoli zweryfikować problemy.


Co, jeśli klawiatura w Twoim laptopie jest zablokowana? Będziesz musiał użyć odpowiedniego skrótu, który dezaktywuje blokadę. W przypadku laptopów każdego producenta będzie to inna kombinacja klawiszy. Taką informację możesz oczywiście znaleźć w instrukcji obsługi, ale jej odnalezienie i przewertowanie może zająć kilka chwil. Możesz więc użyć jednego z poniższych skrótów i sprawdzić, czy będzie działał w przypadku Twojego urządzenia. To całkiem możliwe!

Skrót klawiszowy może rozwiązać problem

Jedną z najczęstszych przyczyn tego, dlaczego nie działa klawiatura, jest przypadkowe wciśnięcie kombinacji klawiszy odpowiadającej za wyłączenie klawiatury. Niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę, że taki skrót klawiszowy w ogóle istnieje. Nic więc dziwnego, że czasami, gdy omsknie nam się palec, nieświadomie doprowadzamy do wyłączenia klawiatury. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji wzrasta, gdy do komputera mają dostęp dzieci i zwierzęta. Nie raz profesjonaliści w dziedzinie naprawy komputerów spotykali się z problemem niedziałającej klawiatury, gdzie jednym powodem „usterki” okazywało się być ciekawe urządzenia dziecko czy nawet kot korzystający z ciepła klawiatury pod nieobecność właściciela. Jaki skrót klawiszowy odpowiada za wyłączenie klawiatury? To zależy od modelu komputera czy klawiatury, który używasz. Najczęściej jest to jednoczesne wciśnięcie klawisza Shift z przyciskiem funkcyjnym, czyli Fn.


Inne modele komputerów mogą wyłączać klawiaturę samym przyciskiem multimedialnym, czyli którymś z klawiszy F1-F12 (czasem w połączeniu z klawiszem funkcyjnym Fn). Aby odnaleźć odpowiednią kombinację możesz działać metodą prób i błędów lub wyszukać odpowiedź w instrukcji urządzenia lub w poradnikach w Internecie. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową na innym urządzeniu, by odnaleźć interesującą nas kombinację.

Zalanie klawiatury

Co jeżeli Twoja klawiatura nadal nie działa po próbie jej włączenia odpowiednim skrótem klawiszowym? Prawdopodobnie ma to związek z uszkodzeniem różnego typu. Jednym z najczęściej występujących powodów usterek jest zalanie klawiatury. Chyba każdy z nas niejednokrotnie trzymał w pobliżu klawiatury czy laptopa filiżankę kawy czy kubek herbaty. Niestety, w takiej sytuacji łatwo jest o omsknięcie się ręki i zalanie sprzętu. Problem wydaje się być mniejszy, gdy mamy do czynienia z zewnętrzną klawiaturą podłączoną najczęściej do komputerów stacjonarnych. Przy bardziej poważnych awariach, często wystarczy porządne czyszczenie sprzętu. Gorzej jest w przypadku laptopów, gdyż pod klawiaturą znajdują się kluczowe dla działania urządzenia osprzętowania, wymienić można chociażby kartę główną, kartę graficzną czy dźwiękową.


Dobrze jest wiedzieć jak postępować w przypadku zalania laptopa, gdyż wtedy to pierwsze minuty są kluczowe. Postępując według zaleceń specjalistów, możemy znacznie obniżyć ryzyko uszkodzenia nie tylko klawiatury, ale też wartościowych narzędzi we wnętrzu sprzętu. Co jednak zrobić, gdy do zalania już doszło, a nie działa klawiatura? Przede wszystkim jak najszybciej wyłącz urządzenie, a także odłącz je od źródła zasilania. Nawet jeśli klawiatura jest już sucha, duże ilości wilgoci wciąż mogą znajdować się we wnętrzu laptopa. Pozostawiając komputer włączonym nie tylko zwiększasz szanse dalszego uszkodzenia sprzętu, ale również porażenia prądem. Następnie powinieneś zgłosić się do specjalisty, który dalej powie Ci, co powinieneś zrobić.

Uszkodzenia mechaniczne

Możliwe jest także, że Twoja klawiatura lub laptop zostały uszkodzone w inny sposób niż zalanie. Częstymi przyczynami usterek są upadki sprzętu czy przygniecenie ich ciężkimi rzeczami. Nierzadko można usłyszeć również o przypadkach, w których ktoś nieświadomie nastąpił na laptopa. Czy usterki mechaniczne da się rozpoznać na pierwszy rzut oka? Niestety, często jest niemożliwe. Współczesne klawiatury są tworzone z materiałów wysokiej jakości, które mogą być odporne na różnego rodzaju, nawet skrajne, przeciążenia. Nieco bardziej wrażliwe mogą okazać się znajdujące się pod nimi zaawansowane systemy techniczne. Jeżeli wiesz, że Twoja klawiatura lub laptop uległy niedawno jakiemuś wypadkowi, najlepiej będzie zgłosić się z tym do specjalisty, który sprawdzi działanie każdego podzespołu.

Ustawienia systemowe

Dość rzadką przyczyną awarii klawiatury są błędne ustawiania systemowe. Może okazać się, że komputer po aktualizacji systemu nie chce współpracować poprawnie z klawiaturą. Problem ten wstępuje najczęściej w przypadkach, gdy ustawienia klawiatury są nietypowe, często samodzielnie modyfikowane przez użytkowników. Rozwiązaniem problemu może być odinstalowanie i zainstalowanie na nowo sterowników klawiatury. Dostęp do nich znajdziesz w Panelu Sterowania komputera. Wystarczy w nim przejść w zakładkę Sprzęt i dźwięk, a następnie do funkcji Menadżer urządzeń. Jeżeli jednak nie czujesz się pewnie w tym temacie, warto oddać sprzęt w ręce profesjonalisty. Sam proces ponownej instalacji sterowników nie jest zbyt trudny, lecz jego niepoprawne wykonanie może być trudne do odwrócenia.

Klawiatury w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756