Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki mikrofon do komputera wybrać?

  2023-05-01

Często rozmawiasz z bliskimi przez Internet? A może nagrywasz podcasty i zależy Ci na profesjonalnej rejestracji dźwięku? Mikrofon do komputera może pełnić wiele ważnych funkcji, dlatego warto dopasować go do swoich potrzeb. W tym artykule dowiesz się, jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Mikrofon – jedno z kluczowych urządzeń

Współczesne komputery, zarówno te stacjonarne jak i przenośne, są dziś urządzeniami, bez których wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Doświadczenia ostatnich lat, w których wiele osób przeniosło swoją pracę do domów, tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że trudno byłoby wykonywać nawet najprostsze czynności bez pomocy komputerów. Urządzenia te nie kończą się jednak tylko na samym dysku twardym, karcie pamięci czy pamięci wbudowanej. Nawet najzwyklejszy mikrofon potrafi znacznie poszerzyć wachlarz możliwości tego niezastąpionego urządzenia. Jaki mikrofon do komputera powinieneś wybrać? Niestety, na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Wszystko to zależy od Twoich preferencji, budżetu, który planujesz przeznaczyć na zakup sprzętu i konkretnego przeznaczenia urządzenia. Innego mikrofonu będziesz potrzebował do rozmów od czasu do czasu ze znajomymi, innego do codziennych konferencji w pracy, a jeszcze innego do nagrywania ścieżki dźwiękowej do różnego rodzaju nagrań. Z tego poradnika dowiesz się na jakie kategorie dzielimy mikrofony, które z nich mają jakie przeznaczenie i jak dopasować swoje wymagania do odpowiedniego modelu sprzętu – a wszystko to, byś w pełni świadomy mógł odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: jaki mikrofon do komputera wybrać?

Jakie są rodzaje mikrofonów do komputera?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego mikrofonu do komputera, koniecznie zastanów się, do czego będzie Ci on tak naprawdę potrzebny. Tradycyjny model z podstawowymi parametrami doskonale sprawdzi się do rozmów przez Internet. Na inne produkty zwróć uwagę, kiedy potrzebujesz sprzętu do nagrywania filmów czy podcastów. Dzięki temu uzyskasz lepszy jakościowo dźwięk, który nie będzie potrzebować większej obróbki. Z kolei graczom przydadzą się słuchawki z mikrofonem do komputera albo taki model, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. To gwarancja idealnego porozumiewania się bez szumów i zakłóceń.


Na rynku jest wiele typów i rodzajów mikrofonów do komputera do nagrywania dźwięku. Wśród nich znajdziesz mikrofony przewodowe i bezprzewodowe. Różnią się pomiędzy sobą sposobem podłączenia do urządzenia, który omawiamy w dalszej części artykułu.


Wyróżnia się także mikrofony do komputera dynamiczne oraz pojemnościowe, które różnią się sposobem działania. Pierwsze z nich nagrywają dźwięk za pomocą drgającej membrany. To przypomina działanie tradycyjnych głośników. Pod względem trwałości są bardziej odporne na wilgoć oraz czynniki zewnętrzne. Zapobiega to pojawianiu się szumów czy zakłóceń. Często są wykorzystywane jako mikrofony do wzmacniania dźwięku gitar czy bębnów podczas koncertów. Z kolei mikrofony pojemnościowe zapewniają lepszą jakość rejestrowanego dźwięku, dlatego stosuje się je w profesjonalnych studiach nagraniowych. Z reguły są droższe od dynamicznych, głośniejsze oraz bardziej czułe na głośne dźwięki.

Mikrofon bezprzewodowy

Mikrofony bezprzewodowe są popularnym rozwiązaniem dla tak zwanych casualowych użytkowników, czyli osób, które użytek z mikrofonu robią sporadycznie i nie wymagają od niego wygórowanej jakości przetwarzania dźwięku. Powinny więc nadać się dla osób, które mikrofonu używają podczas rozmów ze współpracownikami czy znajomymi, gdzie nie wymaga się krystalicznie czystego dźwięku. Oczywiście, nie oznacza to, że dobry mikrofon bezprzewodowy będzie zawsze źle przetwarzał dźwięk, wręcz przeciwnie – jakość może być w pełni zadawalająca i większość użytkowników nie odczuje słabszej jakości dźwięku. Przyjęło się jednak, że najwyższej klasy mikrofony, by nie ryzykować nagłego rozładowania czy zakłóceń w przesyłaniu danych między urządzeniami, są podłączane przewodem. Jakie są zalety mikrofonów bezprzewodowych? Przede wszystkim, co oczywiste, brak kabla, który zwykle jest za długi i się plącze lub wręcz przeciwnie, jest zbyt krótki i niekomfortowy w użytku. Jeżeli szukasz dobrego i wygodnego w obsłudze mikrofonu, to może być rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Mikrofon przewodowy

Wiele osób myśląc o mikrofonie przewodowym od razu kojarzy je z wysoką jakością, lecz nie koniecznie musi to tak wyglądać. Kupując mikrofon z niesprawdzonego źródła, ryzykujesz, że nabędziesz sprzęt niskiej jakości, który nagra więcej trzasków niż Twojego głosu. Zasada ta dotyczy tak samo mikrofonów przewodowych, jak i tych bez kabla. Jakie są sposoby podłączania sprzętu do komputera z pomocą przewodu? Najczęstszymi rozwiązaniami są wtyki USB, mini-jack 3,5 mm lub trój-pinowy XLR. Zanim zdecydujesz się na konkretny mikrofon, sprawdź czy Twój komputer posiada konkretne złącze – może okazać się, że akurat zabraknie tego, którego potrzebujesz. Warto też zastanowić się, czy danych wejść Ci wystarczy. Może okazać się, że na przykład Twój komputer stacjonarny ma zajęte wszystkie porty USB przez chociażby dysk zewnętrzny, mysz i klawiaturę. W tym przypadku powinieneś zdecydować się na inny mikrofon lub zakupić specjalny HUB USB. Zaletą mikrofonu przewodowego poza stabilnością i szybkością przesyłania danych jest brak potrzeby zasilania z oddzielnego źródła. Wystarczy podłączyć mikrofon do komputera, nie musisz martwić się o wymianę baterii czy ładowanie akumulatora.

Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny?

Przejdźmy do odpowiedzi na pytanie jaki mikrofon do komputera wybrać – pojemnościowy czy dynamiczny? Różnica między tymi typami urządzeń wynika z innego rodzaju pobierania i przetwarzania dźwięku przez narzędzie. W przypadku mikrofonów pojemnościowych fale dźwiękowe wpływają na membranę, która zbliża i oddala się od innej elektrody – w ten sposób system rozpoznaje zmiany w częstotliwości i przetwarza je. Wariant dynamiczny również pobiera dźwięk na membranę, która z kolei zmienia częstotliwość działania specjalnie wytworzonego pola magnetycznego. Zmiany te są rejestrowane i przetwarzane w dane o konkretnym dźwięku. Jak to przekłada się na praktykę? 


Mikrofony pojemnościowe są bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, wilgoć, ale też szumy i sprzężenia. Przyjęło się, że urządzenia tego typu są wykorzystywane w bardziej profesjonalnych warunkach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich również w domu. 


Mikrofony dynamiczne z kolei są bardziej odporne na zakłócenia, lecz słabiej przetwarzają dźwięk. Jeżeli oczekujesz od mikrofonu dźwięku bardzo wysokiej jakości, lepiej jest wybrać wersję pojemnościową. Do użytku domowego z pewnością nadadzą się oba rodzaje, w tym przypadku warto decyzję oprzeć o kryterium sposobu podłączenia, wielkości czy chociażby wyglądu.

Jaką kierunkowość mikrofonu wybrać?

Kierunkowość mikrofonu to ważny parametr, ponieważ świadczy o tym, jak sprzęt zbiera dźwięk z poszczególnych kierunków. Warto zwrócić na niego uwagę podczas zakupu sprzętu. Wyróżnia się mikrofony kierunkowe, które są nastawione na zbieranie dźwięku tylko z jednego kierunku, a cała reszta będzie dobrze tłumiona. Z kolei mikrofony wielokierunkowe są polecane podczas nagrywania profesjonalnych wideo czy wywiadów. Dźwięk jest rejestrowany z całego otoczenia, dlatego sprawdzi się, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. W sklepach możesz znaleźć też mikrofony dwukierunkowe, które zbierają dźwięk z przodu i tyłu.

Jak podłączyć mikrofon do komputera?

Jeśli będziesz wybierać mikrofon do komputera, zwróć uwagę na to, jaki jest sposób podłączenia. Do przewodowych będziesz potrzebować kabla, co może wydawać się mało komfortowe, jednak gwarantuje bardzo dobrą jakość dźwięku, bez obaw o przerywanie sygnału. 


Z kolei modele bezprzewodowe podłączysz do komputera za pomocą Bluetooth. Dużym plusem jest ich wygoda, o ile będziesz pamiętać o ładowaniu lub regularnej wymianie baterii, aby dźwięk nie był przerywany.


Warto też zaznaczyć, że przewodowy mikrofon do komputera ma specjalne złącze, dzięki któremu podłączysz go do urządzenia. Uniwersalnym rozwiązaniem jest oczywiście tradycyjne USB lub wtyk mini-jack. W studiach nagraniowych czy bardziej zaawansowanych modelach znajdziesz też wtyczkę XLR 3. Ta jest rzadko stosowana w tradycyjnych komputerach, dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne przejściówki lub wybrać inny rodzaj sprzętu.

Konstrukcja mikrofonu i sposób mocowania - jaki wybrać?

W zależności od tego, jakiego mikrofonu szukasz i do czego chcesz go przeznaczyć, możesz wybrać sposób mocowania dopasowany do swoich potrzeb. Przykładowo, mikrofony studyjne mogą mieć specjalne, stabilne stojaki, dzięki którym nie trzeba trzymać sprzętu w ręku. Ważne, aby podstawa była dosyć ciężka, a cała konstrukcja miała jeszcze specjalny uchwyt przeciwwstrząsowy. Takie połączenie gwarantuje idealne warunki do rejestracji dźwięku. Niektóre modele mają też wbudowane osłony z gąbki, które zapobiegają powstawaniu niepotrzebnego „syczenia" do mikrofonu czy podmuchu. Z kolei mikrofon do komputera do nagrywania śpiewu lepiej trzymać w ręku i mieć pełną swobodę. Istnieją też modele 2w1, czyli takie, które można odczepić od stojaka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu mikrofonu?

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tradycyjnego sprzętu do wideorozmów, czy mikrofonu do komputera do śpiewania, na pewno zależy Ci na dobrej jakości dźwięku. Na to wpływa wiele parametrów technicznych sprzętu, np. impedancja. Im niższa, tym mniejsze szanse na pojawienie się zakłóceń i szumu. Poza tym liczy się także czułość mikrofonu podawana w mikrowoltach. Jeśli jej wartość jest niska, oznacza to, że mniej dźwięków zbiera się z otoczenia. Ważnymi parametrami są także pasma przenoszenia i częstotliwość.

Mikrofony do komputera w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756