Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki zasilacz do komputera wybrać?

 2023-07-18 

Jednym z ważniejszych elementów każdego komputera, jest zasilacz. Dostarczenie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach do poszczególnych podzespołów, jest wyjątkowo ważne. Ma wpływ na prawidłową pracę sprzętu. Tylko jaki zasilacz do komputera wybrać? W poniższym poradniku, postaramy się to wyjaśnić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Zachęcamy do lektury!

Zacznijmy od podstaw! Zasilacz – co to takiego?

Zasilacz komputerowy jest elementem przypominającym pudełko, które montowane jest przeważnie z tyłu obudowy PC. To on jest pierwszym elementem, który pobiera energię elektryczną z gniazdka sieciowego. Choć zasilacze różnią się specyfikacją, to ich zadanie jest w każdym przypadku takie samo. Odpowiadają za zmianę rodzaju prądu, a następnie dostarczenie go do poszczególnych podzespołów komputera, takich jak:


Dostępne rodzaje zasilaczy komputerowych

Zasilacze komputerowe są dostępne w kilku rodzajach. Najpopularniejszym typem są konstrukcje ATX, montowane standardowo w większości komputerów stacjonarnych, także tych gamingowych i profesjonalnych. Należy zwrócić uwagę na ich wymiary, gdyż wraz ze wzrostem mocy, ich wielkość może rosnąć. To ważne z punktu widzenia zmieszczenia zasilacza do obudowy. Znacznie mniej popularne są typy SFX i TFX. Te pierwsze są nieco bardziej kompaktowe, choć poszczególne proporcje rozmiarów mogą być odwrotne i wymagać innego sposób montażu. Zasilacze TFX to najmniejsze elementy zasilające, dostępne w ofercie. Nadają się do instalacji w komputerach wykorzystywanych w podstawowych celach, takich jak przeglądanie sieci, czy praca z edytorem tekstu.

Jaki zasilacz do komputera wybrać? Najważniejsze aspekty

Zastanawiasz się jak dobrać zasilacz do komputera? Pomożemy! Przedstawiamy najważniejsze elementy, które są istotne z punktu widzenia montażu podzespołu do komputera stacjonarnego. Zacznijmy od rzeczy podstawowej, jaką jest moc zasilacza. W naszym sklepie internetowym dostępne są urządzenia gwarantujące od 300 do 1200 watów. Moc powinna być uzależniona od podzespołów i przeznaczenia komputera. W przypadku sprzętu biurowego, wystarczy zupełnie zasilacz do 400 watów. Jeśli posiadasz komputer gamingowy z wydajnym systemem chłodzenia oraz profesjonalną kartą graficzną, będziesz potrzebował co najmniej 600 watów. W przypadku rozbudowanych zestawów, które wyposażone są na przykład w dwie karty graficzne, potrzebny będzie zasilacz o mocy nawet 1 000 watów. Dokładne wartości można zweryfikować kalkulatorami, dostępnymi w Internecie. Pozwoli to wybrać właściwą moc zasilacza i uniknąć błędów.


Odpowiadając na pytanie, jaki zasilacz do komputera, kluczowe jest także zwrócenie uwagi na dostępne w zasilaczu złącza oraz gniazda. Nie jest istotny tylko sam ich rodzaj, ale również ilość. Główna wtyczka służy podłączeniu płyty głównej, czyli „matki” wszystkich elementów komputera. Złącze to występuje w dwóch rodzajach: 20 i 24-pinowym. 24 piny są wykorzystywane w przypadku wszystkich nowoczesnych zasilaczy i płyt głównych. W wielu przypadkach producenci decydują się na dołączenie do zestawu specjalnej przejściówki, która pozwala bez większych problemów łączyć ze sobą różne standardy. W przypadku zaawansowanych technicznie płyt głównych, występuje także dodatkowa wtyczka, umożliwiająca doprowadzenie dodatkowego zasilania procesora. Te z kolei, mogą mieć osiem lub cztery piny. To oczywiście nie wszystko. Musisz zwrócić uwagę również na przewody, którymi należy podłączyć pozostałe elementy komputera. To między innymi okablowanie FDD, PIC-E 6-pin, PEG 8-pin, SATA czy Molex 4-pin. Każde z nich służy do podłączenia innego rodzaju podzespołu. Jeśli budujesz komputer samodzielnie, powinieneś zwrócić na to uwagę. Z kolei w przypadku wymiany zasilacza na nowy, możesz poprosić o pomoc sprzedawcę.

Czy cena powinna być decydującym argumentem przy zakupie?

Wybierając zasilacz do komputera, nie kieruj się kryterium cenowym. Oczywiście nie namawiamy, abyś przepłacał, ale nie stawiaj na najtańsze modele znajdujące się w ofercie. Zasilacz jest bardzo ważnym elementem każdego komputera i zakup powinien być oparty na danych technicznych. Podczas budowy nowego zestawu komputerowego, musisz mieć na uwadze konieczność zapewnienia kompatybilności tego podzespołu z całym zespołem elementów. Wybór zasilacza dobrej jakości, to gwarancja bezpieczeństwa urządzenia. Przecież komputer nie jest sprzętem, który kosztuje mało. Pamiętaj, że zapewnienie optymalnych warunków podzespołom, ma także wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych. Problemy z zasilaniem mogłyby spowodować awarię między innymi dysku, co doprowadzić może do utraty zapisanych plików.

Poziom generowania hałasu

Istotną cechą każdego zasilacza, jest także poziom generowanego hałasu. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które używają komputera w nocy lub w otwartych przestrzeniach. Zbyt głośny zasilacz, może przeszkadzać podczas snu lub w pracy Twoim współpracownikom. Hałas powstaje przede wszystkim ze względu na pracę wentylatora, którego zadaniem jest odprowadzanie wysokiej temperatury. Zasilacz jest jednym z elementów komputera, który nagrzewa się najszybciej i dlatego musi być wyposażony w odpowiednie chłodzenie. Często są one sterowanie automatycznie, ze względu na obserwowane przez czujniki obciążenie lub wzrost temperatury. Wtedy wentylator zaczyna obracać się szybciej, a przy tym – hałasować. Choć w ofercie znajdują się również zasilacze pasywne, które nie korzystają z pracy aktywnego chłodzenia, to cechuje je o wiele niższa moc. Z tego względu, wykorzystywanie takiego podzespołu przez graczy lub grafików, jest po prostu niemożliwe. Producenci opracowują nowe rozwiązania, które mają umożliwić cichszą pracę wentylatorów. Choć nie ma szans na bezszelestne zasilacze, to i tak powstały „hałas” jest już naprawdę do przyjęcia.

Odpowiednia wentylacja

Jeśli chcesz w prosty sposób zapewnić lepszy przepływ powietrza, a tym samym cichszą pracę wentylatorów, sprawdź czy zasilacz umożliwia odpinanie niewykorzystywanych przewód oraz spinanie tych używanych. Uporządkowanie kabli w obudowie ma duży wpływ na wentylację. Z kolei sprawniejszy przepływ powietrza, pozwala na utrzymanie niższej temperatury wewnątrz obudowy PC. Zaletą jest również zwolnienie zajmowanego miejsca, które może przydać się na przykład do montażu dodatkowego systemu chłodzenia cieczą. Wewnątrz komputera pozbawionego niepotrzebnych przewodów, łatwiej także sprzątać, a jak zapewne wiesz, że w obudowie zbiera się wiele kurzu, który również nie działa pozytywnie na poszczególne podzespoły.

Bezpieczeństwo zasilacza

Z punktu widzenia bezpieczeństwa sprzętu i gromadzonych danych, bardzo ważne są systemy zabezpieczeń, w które wyposażony może być zasilacz. Wiele z nich jest standardowym wyposażeniem, ale przed zakupem powinieneś to dokładnie zweryfikować. Podstawowym systemem, jest zabezpieczenie nadprądowe. Jest ono zazwyczaj bezpiecznikiem, który w przypadku awarii sieci elektrycznej odetnie prąd, uniemożliwiając uszkodzenie komputera. Kolejne zabezpieczenie dotyczy napięcia. Jeśli przekroczy ono bezpieczny pułap, zasilacz zostanie wyłączony. To bardzo ważne, gdyż właśnie napięcie może bardzo szybko uszkodzić wszystkie elementy komputera. Obydwa zabezpieczenia są również wykorzystywane w dobrych listwach antyprzepięciowych. Na wypadek zwarć, również przewidziano zabezpieczenia techniczne. Jego celem jest wyłączenie zasilacza w przypadku zmiany impedancji. Zabezpieczenie jest czułe na zwarcie różnych linii, nawet tych różniących się napięciem.


Warto zdecydować się na zasilacz, wyposażony w zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe. Dotyczy to szczególnie komputerów o wysokich osiągach oraz tych, których podzespoły były podkręcane przez użytkownika. W przypadku, gdy zasilacz będzie zbyt obciążony, zostanie odcięty dopływ prądu. Istotne jest również zabezpieczenie przed przegrzaniem. W przypadku gdy czujnik temperatury wykryje jej wysoki wzrost, komputer zostanie wyłączony poprzez odcięcie prądu z zasilacza.

Jak obliczyć, jaki zasilacz do komputera kupić?

Jeśli stoisz właśnie przed dylematem, jaki zasilacz do komputera wybrać, konieczne jest obliczenie jego właściwej mocy. Komputery mają różne docelowe przeznaczenie, a co za tym idzie, różnią się również zapotrzebowaniem energetycznym. Całkiem innej mocy potrzebuje sprzęt biurowy, a znacznie wyższej – sprzęt gamingowy o wysokiej wydajności. O tym, ile watowy zasilacz jest potrzebny, decydować powinny przede wszystkim podzespoły zainstalowane w komputerze. Można oprzeć się na kilku przykładach, które zobrazują problem.


Jeśli posiadasz sprzęt gamingowy, w którym zainstalowany jest najnowszej generacji procesor Ryzen 7 lub Intel Core i7, karta NVIDIA GeForce z serii RTX oraz pamięć RAM o pojemności zbliżonej do 16 gigabajtów, potrzebny będzie Ci zasilacz o mocy co najmniej 700 watów. Znaczenie ma także rodzaj chłodzenia, gdyż nieco inne zapotrzebowanie energetyczne mają wentylatory i systemy wodne. Jeśli Twój komputer oparty jest na słabszym procesorze, na przykład Ryzen 5 lub Intel Core i5, powinien wystarczyć zasilacz o mocy od 500 do 550 watów. Warunkiem jest korzystanie z pracy karty graficznej o zbliżonych parametrach do Nvidia GeForce GTX 1660 Ti. Komputer biurowy, ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na moc. W przypadku starszych procesorów i kart zintegrowanych, 300 watów powinno spokojnie wystarczyć do zasilenia całego komputera.


W skrajnych przypadkach, gdzie komputer wykorzystywany jest do specjalistycznych zadań, zestawy mają o wiele wyższe zapotrzebowanie mocowe. Może się okazać, że w przypadku dwóch kart graficznych i mocnych procesorów, właściwym zasilaczem będzie ten gwarantujący 1500 watów. W takim wypadku, pamiętaj również o zapewnieniu właściwego systemu chłodzącego. Temperatura podzespołów może być zbyt wysoka, jeśli oprzesz chłodzenie tylko o wentylatory.


Jeśli chcesz obliczyć dokładną moc, która jest potrzebna w przypadku Twojego komputera, skorzystaj z kalkulatorów online. W sieci dostępnych jest kilka aplikacji, pozwalających szybko i dokładnie obliczyć moc zasilacza, który jest Ci potrzebny. Przy okazji warto dodać, że niektóre modele mogą się różnić także obecnością linii o rożnym napięciu. Każda z nich służy do zasilania innego rodzaju komponentów. To ważne, gdyż kierowanie się jedynie mocą maksymalną, może okazać się zgubne. Wybierając zasilacz, sprawdź warunki na każdej z linii. Nie sugeruj się jedynie mocą maksymalną, a zwróć uwagę na znamionową.

Certyfikat sprawności – o co w nim chodzi?

Jest jeszcze kilka ważnych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu nowego zasilacza. Jedną z tych rzeczy, jest bez wątpienia certyfikat sprawności. Jak zapewne się domyślasz, chodzi tutaj o wydajność komponentu. Certyfikat mówi o tym, ile energii pobranej z gniazdka jest przekazanej do komputera w rzeczywistości. Dlaczego jest to tak ważne? Energia elektryczna, powinna być wykorzystywana przede wszystkim do zasilania. W innym wypadku, będzie powodowała nagrzewanie się zasilacza, co ogranicza wydajność, a także wymusza do zapewnienia lepszej jakości chłodzenia. Sprawność zasilaczy rożni się także, podczas różnego poziomu obciążenia.


Dostępnych jest sześć rodzajów certyfikatów. Wszystkie gwarantują wydajność na poziomie powyżej 80 procent. Najlepszym certyfikatem, jest 80 Plus Titanium. Oznacza on, że wydajność nie spada poniżej 94 procent. Najsłabsza norma określana jest jako 80 Plus. W tym wypadku, minimalna sprawność została określna na poziomie 82 procent. Pomiędzy, znajdują się jeszcze cztery inne certyfikaty, które różnią się kolorem symbolu i nazwą.

Regulacja napięcia – dlaczego to jest tak ważne?

Utrzymywanie stałego napięcia jest ważne dla zapewniania stałej i wydajnej pracy podzespołów. Jeśli będzie skakać, komponenty komputera mogą pracować niestabilnie, a to przełoży się na spadki wydajności całego urządzenia. Aby temu zapobiec, stosuje się regulację systemową. Metoda grupowa zakłada, że wszystkie dostępne linie są podłączone do jednego kontrolera, odpowiadającego za regulowanie napięcia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż błędy na jednej z linii, mogą skutkować problemami z pozostałymi.


Lepszym rozwiązaniem jest regulacja niezależna, gdzie każda linia jest kontrolowana pojedynczo. W takim wypadku, nie mają na siebie wpływu poszczególne nitki. Najlepszą alternatywą, jest wyposażenie zasilacza w przetwornicę DC/DC. Obserwacje wykazują, że wahania napięcia w takim wypadku nie mają miejsca, co z kolei wydłuża żywot podzespołów komputera, a także zapewnia stałą wydajność.

Dostępne zabezpieczenia

Zasilacz komputerowy powinien być wyposażony w możliwie dużą ilość zabezpieczeń, które uchronią sprzęt przed niespodziewanymi awariami. Obecność systemów chroniących przed uszkodzeniami, jest jednym z najważniejszych argumentów przy zakupie. Jeśli zasilacz nie posiada zabezpieczeń lub nie wydają Ci się one wystarczające, odpuść. Poszukaj takiego modelu, który zapewni bezpieczeństwo na właściwym poziomie. Na pewno kluczowe jest zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe. Może dotyczyć całego zasilacza lub poszczególnych linii. Na wypadek wykrycia przeciążenia, zasilanie powinno zostać odcięte.


Ważne jest również zabezpieczenie, chroniące przed wzrostem temperatury. Jeśli zasilacz nagrzałby się za bardzo, powinien zostać wyłączony. Dobry komponent powinien także chronić na wypadek przepięć, które mogą występować w sieci elektrycznej. Ważne jest także zabezpieczenie, na wypadek zbyt niskiego napięcia. To najważniejsze systemy bezpieczeństwa, które powinien mieć zasilacz. Dostępne są także dodatkowe zabezpieczenia, na przykład chroniące przed zwarciami lub spadkiem napięcia sieciowego. Im lepiej zabezpieczony będzie zasilacz, tym bezpieczniejszy będzie Twój komputer na co dzień.

Zasilacz, a dostępne przewody

Bardzo ważną kwestią są również przewody, w które jest wyposażony zasilacz. Jeśli nie będą kompatybilne z podzespołami, nie podłączysz ich, a komputer nie będzie mógł pracować. Każdy zasilacz posiada złącze ATX (24-pinowe), zasilające płytę główną oraz kartę graficzną, jeśli ta nie dysponuje osobnym portem. Dostępny będzie także kabel EPS, służący zasilaniu procesora. Dobry zasilacz powinien także dysponować dodatkowym przewodem, dedykowanym karcie graficznej, a także dyskowi.


W temacie przewodów, ważna jest także ich modularność. Choć nie jest argumentem przeważającym za zakupem, bywa pomocna. Polega ona na możliwości odłączenia nieużywanych kabli, dzięki czemu wewnątrz obudowy, zapewnisz większy porządek. Im schludniej, tym lepiej dla chłodzenia, które polega między innymi na sprawnej cyrkulacji powietrza.

Budujesz własny komputer stacjonarny? Mamy wszystko czego potrzebujesz!

Jeśli jesteś w trakcie planowania, konstruowania własnego komputera stacjonarnego, zapraszamy do odwiedzenia naszej oferty. Posiadamy wszystkie niezbędne podzespoły. Nasi doradcy chętnie pomogą, w przypadku konieczności dopasowania do siebie poszczególny elementów komputera. Staramy się zapewnić możliwie jak najszerszą ofertę dla graczy, stąd ilość dostępnego sprzętu w naszym sklepie internetowym. Oferujemy kilkaset kart graficznych z rodziny Nvidia oraz AMD. Zapewniamy dostępność podzespołów dedykowanych profesjonalistom, jak i osobom korzystającym z komputera w celach biurowych lub domowych. Znajdziesz u nas także wiele procesorów, które mogą uczynić Twój komputer prawdziwą maszyną. Kupisz u nas również moduły pamięci RAM, w dowolnej konfiguracji. W naszych zasobach jest kilkaset kości, które możesz w każdej chwili zainstalować na swojej płycie głównej. Właśnie, skoro już przy tym jesteśmy… 


Osoby zainteresowane stworzeniem indywidualnego komputera, powinny zacząć planowanie od wyboru płyty głównej. Oczywiście ich również nie brakuje w naszej ofercie. Opisywane powyżej zasilacze, to jedna z liczniejszych kategorii w naszym sklepie online. Teraz już wiesz, że jaki zasilacz do komputera wybierzesz, tak będzie działał Twój sprzęt. Podobnie jest z dyskami. Oferujemy sporo napędów SSD i SSD M.2. To dobra wiadomość dla osób, które poszukują szybkiego i trwałego dysku. Z kolei dla Klientów poszukujących możliwie największej pojemności, mamy pokaźną ofertę napędów HDD. Żeby to wszystko połączyć w spójną całość, potrzebna jest również obudowa. Zachęcamy do sprawdzenia konstrukcji dostępnych u nas. Zdajemy sobie sprawę, że graczom zależy także na efektownym designie komputera, dlatego dbamy o zapewnienie modnych elementów dekoracyjnych. Znajdziesz u nas wszystkie podzespoły i akcesoria potrzebne do obsługi komputera. Zachęcamy do składania zamówień internetowych lub odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych. Jesteśmy już w niespełna 500 miastach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756