Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czym myć podłogę?

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 24-10-2024
mop płaski z wyciskaczem

Podłoga w każdym domu i mieszkaniu powinna być regularnie czyszczona. Pojawiają się pytania, czym myć podłogę drewnianą, czym płytki i jakich środków należy do tego używać? Odpowiednie dobranie metod do materiału, to jednak tylko połowa sukcesu. Jaka jest druga połowa? Z naszego poradnika dowiesz się, jak skutecznie dbać o podłogi w Twoim domu.

W artykule znajdziesz:

1. Brudne podłogi

2. Czym myć podłogę? Zacznij od kupna dobrego mopa

3. Mycie podłóg wykonanych z różnych materiałów

4. Te okropne smugi

5. Temperatura wody ma znaczenie

Brudne podłogi

Odpowiedź na pytanie, czym myć podłogę, może wydawać się prosta, jednak w praktyce okazuje się bardziej skomplikowana. W domach zbierają się bowiem różnorodne zabrudzenia, które często utrudniają skuteczne czyszczenie. Sytuacja staje się jeszcze bardziej wymagająca, gdy mieszkają z Tobą zwierzęta, takie jak pies zostawiający ślady łap czy kot gubiący sierść po całym domu.


W kuchni natomiast nie unikniesz plam pochodzących z procesu gotowania. W tym przypadku mogą to być bardzo trudne do usunięcia zabrudzenia, które zawierają w sobie tłuszcz. Jeszcze innym często spotykanym zabrudzeniem jest błoto nanoszone przez samych domowników na podeszwach butów. Dlatego pytanie jak myć podłogi, staje się złożonym wyzwaniem, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę różnorodne materiały, z których są wykonane.

Mopy w naszej ofercie:

Czym myć podłogę? Zacznij od kupna dobrego mopa

Przed przystąpieniem do samego mycia podłóg warto pochylić się nad akcesoriami potrzebnymi do wykonania tej czynności. Warto zakupić odpowiednio dobrany mop z systemem odsączania wody. 


Wśród najpopularniejszych modeli wyróżniają się mopy obrotowe i płaskie. Mopy obrotowe niemal automatycznie odsączają wodę dzięki sile odśrodkowej, co minimalizuje konieczność użycia siły przez użytkownika. Mop płaski wymaga nieco więcej wysiłku podczas odsączania, ale równie skutecznie usuwa nadmiar brudnej wody z materiału. Warto zastanowić się, w jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się mopy sznurkowe, a kiedy bardziej praktyczne będą mopy płaskie.


Mopy sznurkowe zdecydowanie lepiej poradzą sobie z myciem podłóg, na których zalega kurz lub niewielkie drobiny brudu. Będą zatem idealne do usuwania plam z błota czy śladów brudnych butów na podłodze. Ten rodzaj mopów może okazać się również idealny dla właścicieli czworonogów z racji skuteczniejszego zbierania sierści.


Mopy płaskie przeznaczone są do dokładnego i precyzyjnego czyszczenia powierzchni w Twoim domu. Lepiej poradzą sobie z tłustymi plamami w kuchni, a także zaschniętymi zabrudzeniami w innych pomieszczeniach.


Niezależnie od tego, który rodzaj mopa będzie lepiej sprawdzać się w Twoim domu, musisz pamiętać, że przed przystąpieniem do mycia musisz odpowiednio odpowiednio podłogi. Usuń wszelkie większe zabrudzenia, najlepiej wykorzystując do tego odkurzacz. Dzięki temu mop poradzi sobie o wiele szybciej z myciem i odświeżaniem.

Mycie podłóg wykonanych z różnych materiałów

Czym myć podłogę drewnianą? Zasada jest bardzo prosta, jak w przypadku praktycznie wszystkich innych powierzchni. Zawsze używaj detergentów dedykowanych do drewna, aby uniknąć uszkodzenia lakieru. Unikaj również silnych środków czyszczących, które mogą zniszczyć powierzchnię. Drewno nie toleruje nadmiaru wilgoci, więc nie przesadzaj z ilością wody. Po umyciu najlepiej przetrzyj podłogę suchą szmatką lub drugim mopem. Taka sama zasada dotyczy paneli – nadmiar wody może powodować ich pęcznienie.


Czym myć podłogę laminowaną, a także winylową? W wielu mieszkaniach nadal spotyka się te materiały, które są uznawane za praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości i ekonomiczne. Ważne jednak, aby pamiętać o stosowaniu detergentów odpowiednich do konkretnego materiału. Podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych, warto osuszyć powierzchnię po zakończeniu czyszczenia, aby uniknąć nadmiernej wilgoci.


Czym myć podłogi z płytek? W tym przypadku jest już o wiele łatwiej, ponieważ płytki nie są tak delikatne, jak inne opisywane w naszym poradniku materiały pokrywające. Dlatego też możesz użyć do nich niemal dowolnego detergentu, a nawet płynu do mycia naczyń. Jedynym problematycznym momentem może być wyczyszczenie fug, które niestety są zwykle bardzo podatne na łapanie wszelkiego rodzaju odbarwień. W celu skutecznego czyszczenia, najlepiej zastosować detergent przeznaczony specjalnie do fug. Podobnie wygląda sytuacja z podłogami wykonanymi z kamienia. Jako że jest to bardzo wytrzymały i odporny materiał, możesz stosować nawet samą wodę z płynem do mycia naczyń.

Te okropne smugi

Największą zmorą każdego domownika czyszczącego podłogi zawsze są smugi. Istnieje kilka sprawdzonych metod pozwalających na skuteczną eliminację tego nieprzyjemnego dla oka efektu. Przede wszystkim upewnij się, że mop z którego korzystasz, jest czysty i nie ma pomiędzy materiałem żadnych zabrudzeń. Pamiętaj, aby po każdym użyciu wyprać mopa, co zapobiegnie gromadzeniu się zabrudzeń, w szczególności tych tłustych, czyli trudno zmywalnych.


Podczas sprzątania regularnie sprawdzaj stan wody w wiadrze oraz czystość mopa. Silne zabrudzenia na podłodze mogą szybko zanieczyścić wodę, co w efekcie prowadzi do zmywania brudną cieczą, a to prosty sposób na powstawanie smug.


Upewnij się, że używasz wysokiej jakości detergentu, odpowiedniego dla podłóg w Twoim domu. Sprawdź dokładnie jego skład, aby uniknąć uszkodzeń. Niektórzy stosują sprawdzony sposób – dodanie odrobiny octu do wody. Choć może to przynieść dobre efekty, ocet nie nadaje się do delikatnych podłóg, takich jak drewno czy winyl. Doskonale sprawdzi się natomiast na powierzchniach z płytek lub kamienia. Już wiesz prawie wszystko w temacie - czym myć podłogę.

Temperatura wody ma znaczenie

Czym myć podłogę skutecznie i bezpiecznie dla samego materiału, z którego ją wykonano? Ostatnią radą jest niestosowanie gorącej wody. Wiele osób używa do mycia nawet wrzątku zmieszanego z chłodną wodą, co jest dużym błędem i może łatwo uszkodzić powierzchnię podłóg. Lepiej postawić na wodę letnią, której temperatura nie przekracza 35 stopni Celsjusza.

Mopy parowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756