Zdaniem eksperta

Jak działa mop parowy?

Data dodania: 01-07-2022

W zasadzie, działanie mopa parowego jest dosyć proste. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym, jak przy wszystkich urządzeniach działających z gorącą parą wodną. Wprawdzie mopy parowe mogą być różne i działać z większą lub mniejszą mocą, jednakże zasada – jak działa mop parowy, jest w każdym przypadku niemal identyczna, podobnie jak kształt tego urządzenia. Ma ono również pewne parametry, którymi różnią się modele. Między innymi, wpływają mogą one na koszt zakupu. Chociaż ta z pozoru może być wyższa w jakimś przypadku, to efekt końcowy pracy może się okazać lepszy, a koszt w długim okresie użytkowania, wcale nie wyższy, bo model będzie czyścił daną powierzchnię szybciej.

Warto wspomnieć, że gorąca para wodna niszczy wszelkie drobnoustroje w 99 procentach, a samo urządzenie nie powoduje niszczenia powierzchni, do której jest przeznaczone, gdyż np. odpowiednio dobrane i używane, „zostawia” zaledwie 10 procent wody. Co także istotne, pochłania nieprzyjemne zapachy. Ważny jest jednak jego staranny wybór, ponieważ mop parowy musi być dostosowany do tego, do czego zamierzamy go używać.

Mopy parowe w naszej ofercie:

Kształty i rodzaje mopów

Wszystkie typy urządzeń działają w pionie, przypominając nieco pionowe odkurzacze. Mają one więc smukłą budowę oraz uchwyt ułatwiający czyszczenie, w czym przypominają zwykłe mopy. Na końcu znajduje się głowica, która zwykle jest ruchoma i pozwala „wjechać” pod meble. Głowica ta może być trójkątna albo prostokątna. Ta pierwsza dotrze bez kłopotu do narożników (np. w łazience), druga będzie w sam raz do dużych powierzchni (do podłogi w przedpokoju). Nie najdziemy małych mopów parowych, gdyż zawsze są wysokie.


Mogą natomiast mieć różne przydatne podczas sprzątania końcówki. Jedne modele służą tylko do podłóg twardych, inne tzw. hybrydowe, potrafią mieć nawet kilkanaście końcówek z przeznaczeniem do mycia szyb, piekarnika, fug w płytkach ceramicznych, czy odświeżania tapicerki meblowej. Do tych końcówek dołączane są również tzw. nakładki na głowice, zależnie od tego, co chcemy czyścić.


Podstawowe zasady działania

A oto jak działa mop parowy. Dotyczy to całej grupy tych urządzeń czyszczących. Na każdym korpusie mopa, zamontowany jest pojemnik z wodą oraz grzałka i pompka wraz z włącznikiem, a w niektórych modelach może też być regulator strumienia pary. Po włączeniu do sieci oraz naciśnięciu przycisku, podgrzana woda (ok. 100 stopni Celsjusza) zamienia się w parę wodną, a ta, pod ciśnieniem (najczęściej 3 bar) trafia do głowicy czyszczącej za pomocą dysz. Mop parowy wypuszcza parę, czyści nią, ale brudu nie zasysa w osobny pojemnik, jak to robią odkurzacze piorące. Właśnie dlatego ma tylko jeden pojemnik – z czystą wodą.


Najważniejsze części składowe i parametry

Części obrazują nie tylko zasady działania, ale również pomagają w wyborze konkretnego modelu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, co chcemy czyścić. Wszystkie mopy parowe pracują podłączone do prądu, a to dlatego, że są sieciowe. Nie mogą one być akumulatorowe, czyli pracować po naładowaniu, ponieważ muszą solidnie podgrzać wodę, a przy mocy nawet 80 W (jeden z wyższych poborów dla urządzeń akumulatorowych), nie są bowiem w stanie tak podgrzać wody, by wytworzyła się para. Oto, co podnosi ich wydajność:


  • Moc mopa– może wynosić nawet ok. 1 500-1 600 W (najmniej to ok. 1 000 W). Teoretycznie zatem pobór mocy jest spory, ale dzięki temu urządzenie działa wydajniej, zwłaszcza to tzw. hybrydowe, a także szybciej.
  • Pojemność zbiornika na wodę – im jest większe urządzenie, tym pojemnik bardziej pojemny. Największe zwykle przekraczają 0,5 l. Dzięki dużemu pojemnikowi, mop może pracować dłużej, zwłaszcza że nie jest ograniczony naładowaniem baterii, bo działa przecież podłączony do gniazda elektrycznego. Pojemnik o mniejszej pojemności można napełnić w trakcie, ale trzeba wiedzieć, że wszystko zaczyna się od początku, a chodzi o wodę. Pojemniki mogą być wmontowane na stałe lub wyjmowane, a te łatwiej jest dodatkowo napełnić.
  • Wskaźnik pracy i czasu gotowości – zwykle jest to kolorowy, podświetlany przycisk: czerwony lub zielony. Jeśli mop ma większą moc, to gotowość do pracy osiąga w kilkanaście sekund – 12sek., 15sek. Inne modele, o mniejszej mocy, zazwyczaj potrzebują ok. 30 sek.
  • Czas pracy modelu – przy mopach podłączanych do gniazda elektrycznego nie ma to większego znaczenia, gdyż możemy pracować tak długo, jak długo potrzebujemy.
  • Ciśnienie pary w mopach – najczęściej mamy do czynienia z cieśnieniem w wysokości 3 bar.
  • Regulacja strumienia pary – jest to bardzo ważny parametr, ale nie we wszystkich modelach można go znaleźć, dlatego też dobrze jest sprawdzić przed sprzątaniem, czy strumień dostosowany jest do danej powierzchni. Dosyć ważne jest, aby pokrętło regulacji było płynne i nie powodowało nagłych skoków.
  • Długość kabla elektrycznego – oczywiście znajduje się on w zestawie, a ponieważ mopy parowe, są urządzeniami przewodowymi, to znaczy, że potrzebują takiego kabla. Wybieramy zatem taki model, który ma najdłuższy sznur, gdyż zwiększy on zasięg działania urządzenia. Dobrze jest więc wybrać model z kablem przynajmniej 7 metrowym, a takie też są dostępne.


Jak działa mop parowy

Ważne uwagi

Jeśli już wiemy, jak działa mop parowy, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności, ale nie tylko. Dokładnie dowiedzmy się, jakie powierzchnie czyści dany mop parowy. Jeśli zamierzamy myć szyby za pomocą gorącej pary, trzeba pamiętać, że nie należy tego robić w chłodny, a już na pewno mroźny dzień. Różnice temperatur mogą bowiem sprawić, że szyby popękają, a ta informacja na pewno znajduje się w instrukcji obsługi urządzenia. Także ostrożnie postępować trzeba z dywanami, czy wykładzinami dywanowymi. Chociaż można wybrać model czyszczący takie powierzchnie, zbyt długie działanie i przyciskanie, może pozbawić dywan apretury. Najlepiej jest systematycznie odświeżać tego typu powierzchnie, by nie narazić ich na zniszczenie.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756