Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Data dodania: 01-05-2023

Termometr powinien być jednym, z podstawowych sprzętów w każdej domowej apteczne. Tradycyjne termometry szklane, już od jakiegoś czasu zostały wyparte przez urządzenia elektroniczne. Są bezpieczniejsze i precyzyjniej określają temperaturę ciała. Dodatkowo, możemy wybierać spośród różnych rodzajów, kształtów i kolorów, co będzie szczególne ważne, jeśli ma nam służyć do pomiaru temperatury ciała dzieciom. Do wyboru mamy termometry elektroniczne dotykowe i bezdotykowe. Niezależnie od wyboru urządzenia, przede wszystkim warto wiedzieć, jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym, aby pomiar był prawidłowy.

Kiedy mierzyć temperaturę ciała?

Kontrola temperatury ciała, powinna nam towarzyszyć podczas wszystkich niepokojących objawów, jakie zaobserwujemy w związku z naszym złym samopoczuciem. To samo dotyczy naszych dzieci. Większości objawów mogących wskazywać na rozmaite infekcje, może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała. Nierzadko gorączka jest również pierwszym z objawów, że w naszym organizmie doszło do stanu zapalnego, zatem ciało alarmuje nas o podjęciu odpowiednich kroków. W przypadku dorosłych osób sytuacja jest o wiele prostsza niż w przypadku niemowląt, a nawet starszych dzieci. Objawami gorączki, czy też infekcji u dzieci, mogą być np. ospałość, apatyczność, odmowa jedzenia, niechęć do zabawy, grymaszenie, płacz, a nawet histeria. 


Również nadmierne pobudzenie, machanie rączkami, podkurczanie nóżek, szczególnie u niemowląt, mogą wskazywać na objawy infekcji. Pierwszym krokiem w takich wypadkach, powinien być pomiar temperatury ciała. Pomiar będzie zależał od tego, jakim sprzętem dysponujemy. Większość domowych apteczek wyposażona jest w termometry elektroniczne. Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym, a przede wszystkim, ile trzymać termometr, aby dokonać prawidłowego pomiaru? Przyjrzyjmy się najpierw, co może oznaczać podwyższona temperatura ciała.

Termometry w naszej ofercie:

Wysoka temperatura czy stan podgorączkowy?

Standardowo przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała dorosłego człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. U małych dzieci i niemowląt, nie ma powodów do niepokojów jeśli temperatura ciała nie przekracza 37,0 stopni Celsjusza. Stanem podgorączkowym określany jest wynik, który przekracza 37,5 stopni Celsjusza i dotyczy to zarówno niemowląt, jak i dorosłych. Taki pomiar powinien być sygnałem, że należy monitorować temperaturę i zwracać uwagę na dodatkowe objawy, które mogą wystąpić. Uznaje się, że gorączka, zarówno u dorosłych, jak i starszych dzieci, występuję po przekroczeniu 38,5 stopni Celsjusza. U noworodków i niemowląt wystarczy, że wynik osiągnie 38 stopni Celsjusza. Zarówno przy stanie podgorączkowym, jak i przy gorączce, możemy spodziewać się dodatkowych objawów, które mogą być pomocne w diagnozie problemu zdrowotnego. Podczas infekcji zapalnych, będą to różnego rodzaju bóle zlokalizowane w miejscach, w których doszło do infekcji. Najczęściej spotykane, to zapalenie ucha i pęcherza. Przeziębieniu, oprócz gorączki, może towarzyszyć katar, kaszel, a w ostrych przypadkach również wymioty. Najbardziej niebezpieczne są wysypki, które z dużym prawdopodobieństwem będą wynikiem zakażenia rotawirusami lub pneumokokami. Z takimi objawami, należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala.

Pomiar temperatury a rodzaj termometru

Termometry elektroniczne są najchętniej wybieranymi urządzeniami tego typu, ze względu na łatwą i szybką obsługę, higieniczność, łatwość przechowywania oraz dokładny pomiar. Co więcej, w zależności od rodzaju, możemy wybrać taki model, który będzie dla nas najwygodniejszy. Jednymi możemy mierzyć temperaturę pod pachą, innymi na czole lub w uchu, a najbardziej wygodnymi tak, że nawet nie musimy dotykać ciała. Ile trzymać termometr na czole, pod pachą czy w uchu? To zależy – zazwyczaj od samego urządzenia. Co warto zaznaczyć, termometry elektroniczne uznawane są za bezpieczne, wygodne oraz dokładne. Mogą być wyposażone z gumowe elementy, które nadają miękkości obudowie i są przez to przyjemniejsze w dotyku. Producenci nie zapomnieli też o najmłodszych oraz tym, że dzieci zwyczajnie boją się wszelkiego rodzaju badań i dotykania ich, np. przez obcy personel medyczny i dlatego oferują termometry przyjazne dla oka dziecka. Sprzęt może być wielokolorowy, o rozmaitych kształtach, np. w formie zwierząt lub superbohaterów z kreskówek. Wszystkie te zabiegi są wykonywane z myślą o niemowlętach oraz małych dzieciach, aby badanie było dla nich jak najmniej uciążliwe i stresujące. W dalszej części poradnika opowiemy, jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym, w zależności od jego rodzaju i sposobu pomiaru.

Pomiar termometrem dotykowym

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym? Termometry dotykowe, można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym mierzymy temperaturę ciała wkładając go pod pachę, w usta lub odbyt, drugim – przykładając jego końcówkę do czoła, a trzecim – odpowiednio wkładając go w ucho. Wszystkie trzy urządzenia różnią się końcówką, która z kolei może być sztywna lub elastyczna. Bez względu na stopień elastyczności końcówki, wszystkie dokonują pomiaru równie dokładnie. Elastyczna końcówka może być szczególnie polecana, gdy mierzymy temperaturę niemowlętom, wkładając termometr do odbytu. Pomiar tym rodzajem urządzenia, jest po prostu wygodniejszy i bezpieczniejszy. Termometry mierzące temperaturę na czole, wyposażone są w płaską końcówkę. Z kolei końcówka urządzeń wkładanych w ucho, jest specjalnie wyprofilowana. Warto tu dodać, że mierząc temperaturę w szczelinie ucha, musimy włożyć końcówkę termometru pod odpowiednim kątem i do odpowiedniej głębokości kanału. Tylko w takim wypadku, możemy być pewni, że wynik nie będzie przekłamany. Wszystkie trzy rodzaje termometrów, mierzą temperaturę w krótkim czasie nie przekraczającym kilku minut. Inaczej niż w przypadku termometru szklanego, nie musimy tu co chwila kontrolować czasu. Termometry elektroniczne w wielu przypadkach, wyposażone są w specjalny sygnał dźwiękowy, który sygnalizuje zakończenie pomiaru.

Pomiar termometrem bezdotykowym

Termometry bezdotykowe, jak wskazuje ich nazwa, mierzą temperaturę ciała bez jego dotykania. Są bardzo wygodne, a przy tym niezwykle dokładne, ponieważ błąd ich pomiaru waha się w granicach 0,01 stopnia Celsjusza. Pomiaru dokonujemy, kierując wiązkę podczerwieni na czoło. Następnie dotykamy odpowiedni przycisk. Wynik otrzymujemy w ciągu kilku sekund. Ten rodzaj urządzenia, jest szczególnie wykorzystywany w szpitalach, na izbach przyjęć, gabinetach lekarskich, a także szkolnych gabinetach pielęgniarskich. Jest też niezwykle higieniczny, ponieważ nie dotyka ciała, a tym samym nie gromadzą się na nim bakterie, czy wirusy, którymi może być zainfekowany gorączkujący pacjent.

Termometry w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756