Zdaniem eksperta

Jaki grzejnik elektryczny do łazienki?

Data dodania: 01-05-2023

Łazienkę często dogrzewamy nie tylko w okresie jesieni i zimny, ale także wówczas, gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny. Codzienne kąpiele noworodka czy niemowlaka w stałej temperaturze wody i powietrza to dla rodziców nie lada wyzwanie. W sezonie grzewczym ciepło oddawane przez kaloryfery nie zawsze jest wystarczające. Zwłaszcza w budynkach starszej generacji, które są niedostatecznie docieplone. Warto wtedy wspomóc się dodatkowym źródłem ciepła w postaci grzejnika elektrycznego. Spośród wielu modeli możemy wybrać taki, który będzie łatwy do przenoszenia albo który możemy powiesić na ścianie, w zależności od naszych potrzeb i możliwości przestrzennych. Jaki grzejnik elektryczny do łazienki będzie z jednej strony praktyczny, a z drugiej bezpieczny? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Rola grzejnika łazienkowego

Zanim ustalimy, jaki grzejnik elektryczny do łazienki wybrać, sprawdźmy, jaka jest jego rola w tym pomieszczeniu. Oczywiście najistotniejsze jest utrzymanie stałej temperatury, ale nie tylko, bowiem zakres jego funkcyjności jest o wiele szerszy. Nie bez znaczenia jest również jego wielkość, moc, a także wzornictwo.

Ogrzewanie

Zadaniem grzejnika łazienkowego jest takie ogrzanie przestrzeni, aby domownicy po wyjściu z wanny czy kabiny prysznicowej nie odczuwali nieprzyjemnego zimna. Wejście do ciepłej wody, skutkuje rozluźnieniem i ogrzaniem naszego ciała. Szybkie wynurzenie z wody czy wyjście ze szczelnie zamkniętej kabiny do nieogrzanego pomieszczenia mogłoby spowodować dyskomfort. Co więcej, podczas kąpieli niemowląt ciepło, zarówno wody, jak i powietrza, są bardzo istotne. Źródło ciepła w łazience ma więc kluczową rolę dla naszego zdrowia.

Osuszanie

Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, które zaraz po kuchni narażone jest na najwyższe stężenie wilgoci. To za sprawą pary wodnej unoszącej się znad wanny lub kabiny prysznicowej podczas kąpieli. Oprócz tego, pranie wyjmowane z pralki również oddaje wilgoć na zewnątrz, a jak wiadomo – najczęstszym miejscem, gdzie stoi pralka jest właśnie łazienka. Wysoka wilgotność, zwłaszcza utrzymująca się długotrwale, mogłaby powodować pleśń, która jest nie tylko trudna do usunięcia, ale przede wszystkim niebezpieczna dla zdrowia. Rolą grzejnika łazienkowego zatem jest również osuszanie powietrza w łazience poprzez jego ogrzanie. To druga ważna rola, jaką spełnia kaloryfer w łazience

Grzejniki w naszej ofercie:

Rodzaje grzejników łazienkowych

Stałe ogrzewanie w łazience może pochodzić z dwóch źródeł. Jedno z nich to ogrzewanie podłogowe, które do niedawna uchodziło za nowatorskie i kosztowne, a teraz powoli staje się standardem w budownictwie lub podczas gruntownego remontu. Drugim rodzajem jest ogrzewanie pochodzące z grzejnika. W zależności od jego rodzaju będziemy mieli do czynienia z innym sposobem ogrzewania. Grzejnik przytwierdzony do ściany i podłączony do zewnętrznej instalacji grzewczej może przybierać rozmaite wielkości, kształty i kolory. Producenci zadbali o to, aby użytkownicy mieli w czym wybierać. Zwłaszcza, gdy trendy wnętrzarskie rozwijają się bardzo szybko i nie ma jednolitego wystroju dla łazienki. Możemy ją wykończyć w stylu klasycznym, nowoczesnym, a nawet industrialnym. Ważne, aby wszystkie elementy wystroju, w tym także grzejnik, pasowały wzorniczo do naszego stylu i spełniały nasze oczekiwania.

Ogrzewanie a dogrzewanie

W przypadku, kiedy stałe ogrzewanie niedostatecznie spełnia nasze oczekiwania albo jest potrzebne poza sezonem grzewczym, a nie ma takiej możliwości, możemy posiłkować się tak zwanym dogrzewaniem. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będą grzejniki mobilne, np. zasilane energią elektryczną. Możemy ich użyć w każdym czasie, gdy zajdzie potrzeba utrzymania stałej temperatury w łazience, np. wtedy, gdy kąpiemy niemowlę. Najpierw warto ustalić, jaki grzejnik elektryczny do łazienki będzie dla nas i naszego pomieszczenia odpowiedni. Oprócz mocy, która jest jednym z ważniejszych parametrów, zwróćmy również uwagę na bezpieczeństwo. Urządzenie powinno być tak skonstruowane, aby jego elementy były odporne na wilgoć i parę, która nieodłącznie występuje w pomieszczeniach łazienkowych. Dodatkowe możliwości, jak regulacja temperatury oraz termostat również poprawiają komfort obsługi i dopełniają bezpieczeństwa użytkowania.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Elektryczny grzejnik łazienkowy, w zależności od rodzaju ogrzewania, będzie wyróżniał się konstrukcją i gabarytami. Grzejniki olejowe, które przypominają tradycyjny kaloryfer z żeliwnymi żeberkami, ogrzewają pomieszczenia przy pomocy specjalnego oleju. Olej krąży wewnątrz żeberek i nagrzewa się przy pomocy prądu. Następnie żeberka ogrzewają się i oddają ciepło. Z uwagi na konstrukcję oraz wewnętrzny płyn, te sprzęty uważane są za mniej mobilne np. od grzejników konwektorowych, które są o wiele lżejsze. To za sprawą lekkiej konstrukcji. Grzejniki konwektorowe wyposażone są zwykle w jedną lub więcej płaskich, metalowych lub aluminiowych płyt, które nagrzewają się po podłączeniu grzejnika do sieci elektrycznej. Szybko się ogrzewają i oddają ciepło na zewnątrz. Inną grupą są niewielkie farelki, zwane termowentylatorami. Zaawansowane modele mogą zarówno ogrzewać, jak i chłodzić powietrze. Farelki są lekkie i mobilne, ale używanie ich w łazience może być niebezpieczne, z uwagi na wewnętrzną spiralę, do której bez trudu może przeniknąć wilgoć i para wodna. Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są dekoracyjne panele grzewcze, zwykle wykonane z bezpiecznego, hartowanego szkła. Mogą być barwione na rozmaite kolory i przybierać różne kształty. Do tego są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wilgoć oraz parę wodną.

Zalety grzejników elektrycznych

Niezależnie od tego, jaki grzejnik elektryczny do łazienki wybierzemy, pod warunkiem, że będzie on bezpieczny, warto też zwrócić uwagę na jego mobilność. Im mniejsze urządzenie, tym będzie odznaczało się mniejszą mocą, ale za to będziemy mogli je z łatwością przestawiać, np. bliżej wanienki lub pralki, na której nierzadko podczas kąpieli niemowląt układamy przewijak. Do tego, poza sezonem lub wtedy, gdy już nie będzie potrzebny, będziemy je mogli z łatwością przechowywać. Grzejniki elektryczne, zwłaszcza te wyposażone w żeberka niczym tradycyjne kaloryfery, do prawidłowej i bezpiecznej pracy potrzebują większej przestrzeni, a do tego trudniej je transportować z uwagi na ciężar. Jeśli mamy możliwość i przestrzeń w łazience, aby zawiesić grzejnik elektryczny na ścianie, skorzystajmy z tej opcji. Zwykle łazienki to niewielkie pomieszczenia, w których każdy skrawek przestrzeni jest bardzo cenny. Pomieścić musi się w niej wiele niezbędnych sprzętów, jak wanna lub kabina, pralka, umywalka, a nierzadko również sedes. Do tego dziecięca wanienka i przewijak i już nie ma się jak obrócić. Grzejnik podłączany do prądu i zamontowany na ścianie to dobre rozwiązanie do niewielkich przestrzeni, a do tego nowoczesne wzornictwo może być gustownym dodatkiem dekoracyjnym wnętrza.

Grzejniki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756