Zdaniem eksperta
Niewielu z nas może pochwalić się tym, że lubi sprzątać. Ta codzienna czynność często sprowadza się do nudnego, monotonnego i ciężkiego obowiązku. Nic więc dziwnego, że cały czas poszukujemy coraz lepszych rozwiązań, które ułatwią, usprawnią i wyniosą na nowy poziom chociażby odkurzanie, mycie podłóg czy czyszczenie łazienek i kuchni. Na problem ten odpowiadają producenci artykułów gospodarstwa domowego wymyślając i produkując coraz to lepsze urządzenia, które znacznie pomagają w codziennych czynnościach. Dziś, przyjrzymy się tematowi mopów, które mogą zaskoczyć Cię swoją ogromną różnorodnością i funkcjonalnością. Przechadzając się po naszym sklepie lub odwiedzając naszą stronę internetową natkniesz się na przeróżne modele mopów, z których każdy wyróżnia się przydatnymi cechami. Jaki mop wybrać? Jakie zalety posiada mop obrotowy, a jakie płaski? A może warto postawić na rewolucyjne, zupełnie odmienne od tradycyjnych mopy parowe? Wybór jest wyjątkowo szeroki. Kupno odpowiedniego mopa może okazać się kluczowe – w końcu to z nim pracujemy tak często. Warto, by sprzątanie z jego pomocą było łatwe, przyjemne i nieobciążające. Szczególną uwagę należy zwrócić również na rodzaj podłóg, który posiadasz w domu. Nie każdy mop będzie nadawał się do pracy z każdym typem podłogi. Za chwilę omówimy zalety i wady każdego z rodzajów mopów oraz dla kogo mogą się nadać, byś wiedział jaki mop wybrać.
W artykule znajdziesz:
Mopy obrotowe – o co chodzi?
Mop obrotowy inaczej nazywany jest rotacyjnym, który swoim wyglądem przypomina tradycyjny, wszystkim znany odpowiednik. Różnice między dwoma rodzajami są jednak znaczące. Przede wszystkim znaczenie ma materiał wykonania. Mowa tu zarówno o części myjącej jak i kiju oraz koszyku do odsączania. Przed zakupem warto, byś zwrócił uwagę, by plastikowe części mopa były wykonane z solidnych materiałów, które nie będą się uginały podczas pracy lub, co gorsza, łamały. Na szczęście, w naszym sklepie znajdziesz sprzęty najwyższej jakości i nawet te najtańsze wykonane są z najlepszych, niezawodnych materiałów. Istotnym czynnikiem jest również to, z czego wykonana jest myjąca część mopa. Najczęściej stosowanym, a przy tym niezwykle skutecznym materiałem jest mikrofibra. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową miękkością – cecha ta wpływa na to, że nawet przy zbyt silnym nacisku przy sprzątaniu, podłoga nie ma szans na porysowanie się. Mikrofibra jest zarazem bardzo chłonna. Zanieczyszczona woda z łatwością zostanie wchłonięta, a przy tym nie pozostawi dużych ilości wilgoci na podłodze. Proces schnięcia przebiegnie szybko, co jest istotne nie tylko ze względu praktycznego. Poza tym, że po zmytej podłodze szybko będziesz mógł przejść nie pozostawiając śladów, nie narazisz również powierzchni na niechciane uszkodzenia spowodowane zalegającą wodą.
Bardzo podobne właściwości wykazuje również często stosowana bawełna. Przy sprzątaniu podłogi na mokro istotne jest skuteczne odciśnięcie wody z mopa. Tu z pomocą przychodzi wspomniana rotacyjność. Specjalny sposób wykonania narzędzia oraz przeznaczonego do niego wiadra pozwoli Ci z pomocą siły odśrodkowej odcisnąć nadmiar wody. Najczęściej pojemne wiadro wyposażone jest w specjalny pedał, który wprawi wszystko w ruch. W mgnieniu oka odsączysz mop nie potrzebując przy tym wielkiej siły. Niektóre modele zamiast mechanicznego pedała wykorzystują inny sposób odwirowywania. Poprzez dociśnięcie mopa do pojemnika w wiadrze, głowa mopa obraca się samoistnie. Cechą, która wyróżnia mopy obrotowe spośród innych rozwiązań jest również to, że aby odwirować wodę, nie potrzebujesz zdejmować nakładki sprzątającej.
A może mop płaski?
Popularnym rozwiązaniem jest również mop płaski, którego od mopa obrotowego odróżnia zupełnie inne podejście do sprzątania. Nie mamy tu do czynienia z tradycyjną, okrągłą główką, lecz prostokątną, podłużną i, jak sama nazwa wskazuje, płaską powierzchnią czyszczącą. Co więcej, decydując się na wybór tego rodzaju narzędzia, masz do wyboru dwa, zupełnie odmienne rodzaje sprzątania. Pierwsza, bardziej klasyczna, wykorzystuje tradycyjną metodę czyszczenia. Wilgotnym mopem należy zmyć podłogę, a ewentualne zabrudzenia wymyć lub odcisnąć w specjalnym lub zwykłym wiadrze czy nawet zlewie. Na uwagę zasługuje przy tym system wyciskania nakładki myjącej przy użyciu systemu zamontowanego w drążku urządzenia. Wystarczy przyłożyć trochę siły, by cała skumulowana woda odsączyła się sama.
Innym rozwiązaniem jest mop z zamontowanym specjalnym zbiornikiem na płyn czyszczący. Wystarczy pociągnąć za spust, by przed mopem rozprowadzić specyfik wspomagający mycie lub zwykłą wodę. Dzięki temu pozbawiasz się dodatkowego problemu nawilżania mopa. Jeżeli będziesz chciał porządnie umyć nakładkę myjącą, możesz ją łatwo odczepić i wyprać ręcznie lub, jeżeli informacje producenta o produkcie na to pozwalają, użyć do tego pralki. Wybierając mop płaski warto zwrócić również uwagę na końcówki myjące. Poza tym, że możesz wyposażyć swój dom w wyspecjalizowane nakładki między innymi do uniwersalnego sprzątania, do wrażliwych powierzchni jak parkiety i deski laminowane czy nawet do pracy na sucho, gdzie z łatwością pozbędziesz się kurzu. Nie można zapomnieć również o sposobie mocowania mopa. Wygodnym rozwiązaniem są rzepy, które mocno „zwiążą” nakładkę z drążkiem, a przy tym nie będziesz miał problemu z jego zdjęciem. Innym sposobem są kieszonki po bokach powierzchni myjącej. Twarda końcówka narzędzia jest składana na pół, przez co jej rogi można włożyć do zakładek. Rozwiązaniem wartym uwagi jest również „ścierka” dwustronna. Jeżeli jedna ze stron nakładki jest zabrudzona, nie musisz od razu jej myć. Wystarczy, że ją zdejmiesz i obrócisz górą do dołu, a od razu będziesz mógł kontynuować sprzątanie.
Mop parowy – nowoczesność pełną parą!
Czas przejść do istnej rewolucji! W atrakcyjnej cenie możesz wyposażyć swój dom w sprzęt najwyższej klasy wykorzystujący zupełnie nową technikę. Mycie z użyciem gorącej pary znacznie ułatwi Ci sprzątanie, a także zrobi to lepiej niż klasyczne urządzenia. Para wodna pomoże Ci w domowych obowiązkach na kilka sposobów. Wysoka temperatura z jednej strony z dużą łatwością oczyszcza podłogę z nawet najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Z drugiej unicestwia drobnoustroje takie jak bakterie i wirusy. Poza klasycznym myciem możesz zafundować sobie sposób na odkażanie podłogi, która z natury jest dosyć brudna.
Jeżeli zdecydujesz się na mop parowy – jaki wybrać, by być zadowolonym? Istnieje kilka czynników, które powinny mieć wpływ na Twoją decyzję. Jednymi z najważniejszych cech są moc i ciśnienie. Moc wpływa na to, jak szybko moc nagrzeje się, a przez to w jakim tempie będziesz mógł zacząć sprzątać. Ciśnienie z kolei należy dostosować do zabrudzeń, które chcesz usunąć. Do niektórych plam może być wymagana wyższa moc w okolicach trzech barów. Dobrym rozwiązaniem jest kilka trybów pracy urządzenia, dzięki któremu sam będziesz mógł zdecydować, jak dużo pary potrzebujesz. Innymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze mopa parowego, są chociażby pojemność zbiornika na wodę, długość zasilającego narzędzie kabla oraz typ nakładki sprzątającej. Wszystkie te cechy należy dostosować do własnych potrzeb. Posiadając duży dom, przydatny będzie długi kabel oraz szeroka głowica. Jeżeli jednak do zmycia masz mniejsze powierzchnie, czynniki te nie są aż tak istotne. Mówiąc o mopie parowym, należy wspomnieć o jednym istotnym zastrzeżeniu. Nie każdy rodzaj podłogi nadaje się do mycia z pomocą gorącej pary. Szczególnie wrażliwe są panele pokryte naturalnymi lub syntetycznymi olejami i woskami oraz, co oczywiste, deski niezabezpieczone w żaden sposób. Problemu za to nie sprawią panele winylowe i laminowane, te pokryte mocniejszymi zabezpieczeniami oraz kafelki.
Zanim zakupisz mop parowy (ale też jakikolwiek inny) zastanów się, jakie rodzaje podłóg posiadasz w domu i zapoznaj się z informacjami podanymi przez producenta – wtedy będziesz wiedział, jakiego rodzaju mop możesz zastosować.