Zdaniem eksperta
Nawilżacz powietrza to podstawa w każdym domu, w którym znajdują się rośliny. Umożliwia on zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu, ale także pozwala zadbać o zdrowie domowników. Koniec z suchymi, umierającymi roślinami, których liście skręcają się na wszystkie strony! Dowiedz się, jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać.
Dlaczego nawilżacze powietrza do roślin są potrzebne?
Uprawa roślin daje ogromnej ilości osób bardzo dużo satysfakcji. Z czasem stają się one jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrz i sprawiają, że przestrzeń prezentuje się znacznie przytulniej. W zależności od gatunku, rośliny potrzebują wilgotności powietrza na poziomie od 40 do nawet 60 procent. W sytuacji, w której hoduje się rośliny wrażliwe na suche powietrze, nie posiadając nawilżacza, szybko dojdzie do sytuacji, w której zaczną one umierać. Staną się też podatne na rozmaite choroby i ataki szkodników. O tym, że roślina ma za suche środowisko, świadczyć może między innymi to, że ma kruche i delikatne liście, które łatwo ulegają uszkodzeniom, czy też marszczy się, a końcówki jej liści zaczynają stopniowo żółknąć, bądź całkowicie zamiera, nie plonuje i zwija się w różne strony.
Kiedy rośliny są najbardziej narażone na za suche środowisko?
Najbardziej newralgicznymi okresami w ciągu roku, jest oczywiście lato oraz zima. W lecie ze względu na duże nasłonecznienie oraz relatywnie niewielką ilość opadów, powietrze często jest za suche. Podobna sytuacja ma miejsce w zimie, jednak wówczas nadmierna suchość powietrza wynika głównie z konieczności ogrzewania pomieszczeń. Oczywiście nie znaczy to, że zagrożenie zbyt małą wilgotnością powietrza nie występuje w okresie wiosennym i jesiennym. W większości mieszkań wilgotność wynosi około 30 proc., podczas gdy za optymalne warunki dla większości ludzi i roślin uznaje się około 40-60 proc. Szczegółowy rozkład procentowy dobiera się do temperatury w pomieszczeniach. Żeby zadbać o odpowiednią wilgotność, należy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza do roślin. Na co zwracać uwagę, kupując urządzenie?
Rodzaje nawilżaczy powietrza do roślin
Można wybierać spośród różnych rodzajów nawilżaczy powietrza. Do wyboru są urządzenia:
Urządzenia parowe stopniowo są wypierane przez modele ewaporyzacyjne oraz ultradźwiękowe, dlatego też na rynku znajduje się ich z roku na rok coraz mniej. Posiadaczom zwierząt rekomendujemy nawilżacz do roślin ewaporyzacyjny, natomiast tym, którzy zwierząt nie posiadają, można polecić nawilżacze ultradźwiękowe. Również alergicy powinny wybierać nawilżacze ewaporyzacyjne, ponieważ te nierzadko wyposażone są w dodatkowe funkcje, związane z filtracją zanieczyszczeń.
Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w pokoju?
Na co zwracać uwagę, wybierając nawilżacz powietrza do roślin?
Wybierając nawilżacz do kwiatów, zwróć uwagę na to, by posiadał on higrostat oraz higrometr. Dzięki temu, urządzenie pozwoli jednocześnie na kontrolę wilgotności w powietrzu. Przydatną opcją dla większości osób, jest możliwość ustawienia wilgotności docelowej na nawilżaczu. W przypadku, gdy wybrany model posiada zarówno higrostat, jak i higrometr, w chwili, w której poziom wilgotności stanie się optymalny, nawilżacz przejdzie w stan uśpienia i będzie jedynie utrzymywał taki stan rzeczy.
Dużą zaletą jest obecność dodatkowych filtrów, niskie zużycie energii czy cicha praca lub możliwość włączenia tzw. trybu nocnego. Za urządzenia relatywnie ciche uznaje się te, które emitują hałas na poziomie niższym, niż 28 decybeli. Aktualnie na rynku jest dość duży wybór nawilżaczy z rozmaitymi filtrami. Te najbardziej kompletne posiadają filtr wstępny, filtry z węglem aktywnym oraz HEPA. Dla większości osób nie jest to kluczowa kwestia podczas wyboru, jednak bywa bardzo przydatna, przykładowo w odniesieniu do alergików czy osób, mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic.
Przed zakupem dobrze sprawdzić, jaką wydajność ma nawilżacz do kwiatów. Na ogół przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia powinno przypadać 70 ml wody zużywanej w ciągu godziny. Duży zbiornik nawilżacza umożliwi rzadsze uzupełnianie wody. Podczas wyboru urządzenia, warto zwrócić też uwagę na jego estetykę. Ważne jest to, by nawilżacz do roślin pasował do pozostałych elementów wystroju i podobał się użytkownikowi. W końcu warto skontrolować także wymiary urządzenia, by dowiedzieć się, czy zmieści się ono w wybranym miejscu w domu – na rynku znaleźć można modele o bardzo małych wymiarach, jak również te niezwykle pojemne, zajmujące nieco więcej przestrzeni.
Funkcje dodatkowe nawilżaczy powietrza
Funkcje dodatkowe, chociaż nie są obowiązkowe i niezbędne dla prawidłowego działania urządzenia, większość użytkowników po prostu cieszą. Wśród takich funkcji, którymi może wyróżniać się nawilżacz powietrza do roślin warto wymienić obecność timera, który umożliwia automatyczne wyłączanie się urządzenia po upłynięciu określonej ilości czasu lub możliwość sterowania z poziomu aplikacji, co pozwala nawet na zdalną kontrolę warunków w pomieszczeniu. Dodatkowym plusem będzie termometr, który znajduje się w nieco bardziej wszechstronnych urządzeniach, ale duża część użytkowników docenia możliwość odczytywania wszystkich ważnych danych w jednym miejscu w domu. Coraz częściej, użytkownicy zwracają uwagę na jonizację powietrza, pozwalającą na stworzenie warunków, w których większość zanieczyszczeń spada na podłogę.
Oprócz tego, w niektórych nawilżaczach spotkać się można z różnymi trybami pracy, jak np. funkcja aromaterapii. Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki nawilżacz do roślin wybrać. Zachęcamy do jego poszukiwań wśród produktów dostępnych w Media Expert!