Zdaniem eksperta
Nebulizator to bardzo pomocne urządzenie, które pozwala na podawanie lekarstw w formie aerozolu. To szczególnie ważne podczas leczenia chorób dróg oddechowych, kiedy nie ma potrzeby obciążania układu pokarmowego, wprowadzanymi do niego lekami. W poniższym poradniku, wyjaśniamy, jak działa urządzenie oraz pomagamy przy wyborze nebulizatora do domu.
Czym w praktyce jest nebulizacja?
Nebulizacja jest formą terapii, którą możesz wykonywać w domu, bez potrzeby udawania się do ośrodka zdrowia. Zamiast przyjmować leki w postaci stałej, możliwe jest przyjmowanie ich do dróg oddechowych w postaci aerozolu. Nebulizator wytwarza mgłę, która zawiera cząsteczki zaaplikowanego lekarstwa. Od wielkości kropelek zależy, która część układu oddechowego je wchłonie. Największe cząsteczki trafiają do gardła i nosa. Nieco mniejsze docierają do tchawicy oraz oskrzeli. Z kolei najmniejsze z nich, trafią do płuc. Nebulizacja to znakomita forma terapii dla osób, które borykają się z astmą lub chorują na mukowiscydozę. To także skuteczna forma leczenia schorzeń płucnych, takich jak na przykład zapalenia poszczególnych odcinków dróg oddechowych. Lekarstwa w postaci syropów lub tabletek, najpierw trafiają do układu pokarmowego, zaś aerozol pozwala na zamiejscowe leczenie. Do największych zalet nebulizacji, należy więc zaliczyć czas reakcji na podanie leku, a także brak obciążenia reszty organów, które są odpowiedzialne za rozkład poszczególnych substancji.
Czym różni się nebulizator od inhalatora?
W języku potocznym, bardzo często to nebulizator jest nazywany inhalatorem. Różnice są jednak dość znaczące. Inhalator także służy do podawania leków, ale ma formę mobilnego aplikatora. Nie wymaga zasilania i można go schować do kieszeni. Bardzo często jest używany przez astmatyków, którzy potrzebują wsparcia w procesie oddychania. Nebulizator jest urządzeniem stacjonarnym, a terapia trwać może od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od sprzętu oraz rodzaju leczenia. Nebulizacja jest dobrą alternatywą w przypadku terapii najmłodszych, którym trudno samodzielnie jest obsłużyć inhalator podręczny.
Dostępne na rynku rodzaje nebulizatorów
Żeby nie było tak łatwo, musisz wiedzieć, że występują różne rodzaje nebulizatorów. Różnica polega na sposobie pracy, a także wydajności. Jednym z popularniejszych typów, jest nebulizator pneumatyczny, który może być także nazywany tłokowym lub kompresorowym. W jego przypadku, mgiełka wytwarzana jest za pośrednictwem sprężonego powietrza, które dociera do dyszy wydzielającej aerozol. W skład takiego urządzenia, wchodzi kompresor tłoczący powietrze oraz zbiornik (nebulizator) z przewodem, w którym znajduje się lekarstwo. Zaletą tego rodzaju urządzenia, jest niska cena i łatwość obsługi. Wadą może być głośność pracy, choć nie jest to hałas, który mógłby zniechęcać do zakupu.
Ultradźwięki wykorzystywane są także w przypadku nebulizatorów. Tego rodzaju sprzęt, wytwarza aerozol właśnie dzięki ich działaniu. Przez to praca urządzenia, jest bezszelestna. Mgiełka jest także gęsta, dzięki czemu więcej z niej trafia do płuc. Rzadszy aerozol, szybciej rozchodzi się po ściankach dróg oddechowych. Nebulizator ultradźwiękowy, jest przeważnie także mniejszy. Zaletą tego rodzaju sprzętu, jest dodatkowo większa wydajność. Niestety, nie wszystkie leki mogą być podawane za jakiego pośrednictwem. Ultradźwięki mogą zmieniać strukturę lekarstw, w tym sterydów, antybiotyków i preparatów podawanych podczas walki z mukowiscydozą. Przed zakupem urządzenia, warto skonsultować ten fakt z lekarzem.
Popularnym wyborem Klientów, jest także sprzęt membranowy. W tym przypadku, drgania powodują przedostanie się lekarstwa przez otwory membrany, co w rezultacie kończy się powstaniem aerozolu. Dużą zaletą nebulizatora membranowego, jest jego wszechstronność. Za jego pomocą możesz podawać wszystkie leki, stosowane w terapii aerozolowej. Urządzenia te są także ciche i niewielkie. Wymagana jest wymiana membrany, a sam sprzęt nie należy do najtańszych.
Jak wybrać dobry nebulizator?
Wiesz już, co to jest nebulizator i jakie są jego rodzaje. Teraz przyszedł czas na ustalenie, czym kierować się podczas zakupu. Ocena powinna być jak najbardziej racjonalna, głównie ze względu na docelowe przeznaczenie sprzętu. Urządzenie służące do terapii określonymi lekami, musi spełniać odpowiednie warunki, aby leczenie było skuteczne. W innym wypadku, ani zakup, ani terapia nie będą mieć sensu.
Jednym z pierwszych parametrów, który rzuca się w oczy, podczas poszukiwania właściwego urządzenia jest wydajność sprężarki. Dotyczy to oczywiście tylko modeli pneumatycznych, które wyposażone są w kompresor powietrza. Średnia wydajność, liczy około 8 litrów na minutę. Lekarze zalecają wybór urządzeń o najwyższej wydajności, więc warto dobrze sprawdzić to przed zakupem. Bardzo ważną sprawą, jest także czas nebulizacji. Niektóre nebulizatory wymagają nawet kilkudziesięciu minut, aby pojedyncza terapia została ukończona. To nienajlepszy wybór. Im krótszy czas, tym lepiej. Szczególnie w przypadku dzieci, dla których nebulizacja nie będzie niczym interesującym i przyjemnym. Sprawdź także, czy terapia może odbyć się za jednym procesem, bez potrzeby robienia przerw.
Bardzo ważnym aspektem jest także wielkość cząsteczek, o której już pisaliśmy. Wskaźniki MMAD i FPF% są niezwykle ważne. Ten pierwszy parametr powinien być możliwie jak najmniejszy, zaś drugi – najwyższy. Pułap pomiędzy 80 a 90 proc., to dobry wynik. Bardzo ważna jest również pojemność rezydualna. Informuje ona o tym, ile ml lekarstwa zostaje w pojemniku po zakończonej terapii.
Istotnych jest także kilka aspektów praktycznych. Nebulizator po każdej terapii trzeba umyć, więc ważna jest łatwość czyszczenia i ewentualny dostęp do poszczególnych elementów. Znaczenie ma także waga i rozmiar urządzenia. Im lżejsze, tym łatwiej będzie je transportować. Z kolei kompaktowe wymiary, nie będą zajmowały wiele miejsca, na przykład na stoliku nocnym. Sprawdź również, co znajduje się w zestawie z nebulizatorem. Powinny być to co najmniej dwie maski, najlepiej regulowane. Twarz dziecka i osoby dorosłej różni się znacznie rozmiarem, więc jedna maseczka, to zdecydowanie za mało. Dobre nebulizatory są sprzedawane także z zapasowymi filtrami oraz końcówkami doustnymi i donosowymi. Praktyczna będzie także dedykowana torba, która ułatwi transport. Jeśli sprzęt ma służyć terapii Twojego dziecka, poszukaj modelu o przyjaznym wyglądzie. W naszej ofercie, znajdują się nebulizatory przypominające foczkę lub krówkę. W ten sposób, dziecku będzie o wiele łatwiej przyswoić sobie urządzenie, które może je na początku odstraszać.
Na koniec warto zauważyć, że nebulizatory mogą różnić się także sposobem zasilania. Dostępne są modele sieciowe, bateryjne, akumulatorowe oraz te wykorzystujące port USB. Każde rozwiązanie będzie miało swoich zwolenników. Sieciowe modele są bezobsługowe. Wystarczy podłączyć je do gniazdka sieciowego. W przypadku modeli akumulatorowych, musisz pamiętać o ich uprzednim naładowaniu. Brak przewodów, jest jednak sporym ułatwieniem. Nie musisz już korzystać z listew, ani szukać miejsca przy gniazdku sieciowym.
Jak wygląda proces nebulizacji?
Wiesz już co to jest nebuizatorKorzystanie z nebulizatora, bez względu na jego rodzaj, jest bardzo proste. Często ogranicza się jedynie do uzupełnienia pojemnika na lekarstwo oraz włączenia urządzenia. Mimo wszystko, zapoznaj się z instrukcją obsługi, gdyż nebulizacja to proces mający przynieść wymierne efekty. Powinieneś na pewno przygotować miejsce, w którym wykonasz zabieg. Osoba poddawana nebulizacji powinna się zrelaksować, więc dobrze jest wybrać wygodny fotel lub po prostu łóżko. Urządzenie postaw na stoliku, aby miało stabilną pozycję. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej maski, które najczęściej występują w dwóch rozmiarach. Niektóre z nich są wyposażone w opcję regulacji, która pozwala dopasować je do twarzy. To ważne, bo w takim wypadku, aerozol nie będzie wydostawał się na zewnątrz. Byłoby to marnotrawstwo leków, które nie należą na pewno do najtańszych. Jeśli wszystko jest już gotowe, osoba poddawana terapii może zająć miejsce. Głowa powinna być lekko odchylona, aby aerozol sprawniej docierał w głąb dróg oddechowych.
Pamiętaj o prawidłowym założeniu maski i sprawdź, czy dobrze przylega do twarzy. Osoby starsze mogą używać ustnika, który montowany jest na przewodzie powietrznym. Osoba korzystająca z nebulizacji, powinna brać głębokie, powolne wdechy. Dzięki takiemu zachowaniu, terapia będzie o wiele bardziej skuteczna. Po zakończeniu nebulizacji, powinno się przemyć twarz wodą. Warto także przepłukać usta. Niektóre leki mogą negatywnie działać na zęby, jeśli osiądą na nich na zbyt długo. Warto umyć zęby lub użyć płynu do płukania jamy ustnej. Na koniec terapii umyj urządzenie, a po czasie określonym w instrukcji, wymień filtry znajdujące się w zestawie.
Przypominamy także, o konieczności skonsultowania zakupu urządzenia z lekarzem prowadzącym. Podpowie, który typ nebulizatora powinieneś wybrać. Dzięki rekomendacjom medycznym, terapia będzie skuteczna i przyniesie pozytywne efekty, na których Ci zależy. Możesz także skorzystać z pomocy naszych specjalistów, którzy pomogą wybrać model na podstawie Twoich potrzeb oraz przeprowadzą Cię przez proces zamówienia.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
24.12
08:00 - 14:00
31.12
08:00 - 14:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756