Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który lepszy?

Data dodania: 28-08-2023

Odkurzacz jest jednym z najistotniejszych urządzeń w każdym domu i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego sprzętu. Jego rola jest bardzo ważna, bo to właśnie on pomaga nam utrzymywać wnętrza w czystości. Wybór odkurzaczy jest dziś ogromny, co wcale nie ułatwia użytkownikowi doboru najlepszego dla siebie sprzętu. Najczęściej sprzedawanymi dziś odkurzaczami w dalszym ciągu są modele klasyczne w wersji workowej lub bezworkowej. I to właśnie z nimi wiążą się najczęstsze rozterki kupujących: odkurzacz workowy czy bezworkowy – który lepszy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie, związane z użytkowaniem obydwu typów.

Odkurzacz bezworkowy czy workowy – czym się różnią?

Zacznijmy od różnic pomiędzy jednym, a drugim typem. Jak sama nazwa wskazuje, w odkurzaczu workowym zanieczyszczenia trafiają do materiałowego lub papierowego worka, natomiast w bezworkowym – do specjalnego zbiornika. Obecność worka lub pojemnika wiąże się z nieco innym mechanizmem separacji zanieczyszczeń. W modelu workowym powietrze z kurzem trafia do wnętrza odkurzacza i do worka, który przepuszcza powietrze, a zebrane drobiny zatrzymuje. Z kolei w modelu bezworkowym separacja następuje dzięki zjawiskom naturalnym, jakimi są grawitacja oraz siła odśrodkowa. Zassane powietrze wpada do zbiornika, w którym tworzy się mikro-cyklon (dlatego odkurzacze bezworkowe określa się mianem cyklonicznych), zassana treść krąży przy ściankach zbiornika a następnie opada do dołu pojemnika.


Z punktu widzenia użytkownika samo odkurzanie jednym czy drugim typem niczym się od siebie nie różni, jednak niektóre aspekty korzystania z modeli workowych czy bezworkowych mogą być mniej lub bardziej wygodne. Mowa m.in. o opróżnianiu/wymianie worka i pojemnika, poziomie generowanego hałasu, skuteczności odkurzania i filtracji powietrza, czy wreszcie kosztach, które z użytkowaniem mogą się wiązać.

Który typ skuteczniej odkurza: workowy czy z pojemnikiem?

To jedno z częstszych pytań, na jakie zainteresowany stara się uzyskać odpowiedź. W rzeczywistości granica mniej lub bardziej skutecznej pracy nie przebiega pomiędzy modelami z workiem lub bez. Jest ona zależna od różnych czynników – takich jak moc silnika, szczelność komponentów konstrukcji (a więc jakość wykonania i dobre uszczelnienie), czy akcesoria, takie jak turbo- czy elektroszczotka. Choć moc silnika jest zwykle postrzegana jako ten decydujący parametr, niekoniecznie rzeczywiście takim jest. Najistotniejsze, by wybierając odpowiedni odkurzacz workowy czy bezworkowy zapoznać się z informacjami na temat klasy efektywności odkurzania różnych powierzchni, zawartymi na etykiecie energetycznej. Poszczególne klasy sąsiadujące nie odbiegają skutecznością w sposób znaczący, a wszystkie odkurzacze dopuszczone do sprzedaży, spełniają normy przewidziane prawem – w tym minimalne wymogi skuteczności odkurzania. Istotną kwestią, o której należy wspomnieć, jest spadek mocy ssania wraz z zapełnianiem worka. Mając model workowy trzeba pamiętać o regularnym opróżnianiu, by moc utrzymywała się na stałym poziomie.

Odkurzacze workowe w naszej ofercie:

Odkurzacz workowy czy bezworkowy: który cichszy?

Sprawa hałasu jest dla wielu użytkowników bardzo ważna, podczas gdy inni nie przykładają do niej wagi… aż do momentu, kiedy nie zaczną regularnie odkurzać w swoim domu. Nie wystarczy jednak wybrać odkurzacz konkretnego typu, by mieć gwarancję cichszej pracy. I odkurzacze workowe, jak i odkurzacze bezworkowe mają w swej grupie urządzenia generujące różny poziom hałasu.


Głośność odkurzacza to nie tylko praca silnika, ale szum przepływającego powietrza, uderzanie zebranej treści o wnętrze rur, czy wreszcie przesuwanie kółek po podłodze. Modele z metalowymi rurami mogą generować wyższy hałas podczas przemieszczania się śmieci. W odkurzaczach workowych papier czy tkanina, z której wykonany jest worek, działa trochę jak tłumik hałasu. Z kolei w odkurzaczach cyklonicznych powietrze tworzące wir w zbiorniku może wywoływać dodatkowy szum. Dobrze zwrócić uwagę na materiał z którego wykonane są kółka lub którym są pokryte. Gumowe koła nie tylko są cichsze, ale i bezpieczniejsze dla twardych podłóg. Jak widać – zależności jest wiele. Jeśli dla Ciebie poziom decybeli jest istotny, pamiętaj, by sprawdzić go w informacjach od producenta.

Który lepszy dla alergika?

Jest to kolejne z często rozważanych zagadnień. W istocie jest to pytanie o skuteczność odkurzania, a przede wszystkim filtracji powietrza. Szczelny konstrukcyjnie odkurzacz wciąga powietrze, które podlega wielostopniowej filtracji, opartej na filtrach EPA i HEPA. Ten drugi odznacza się wyższą klasą filtracji, choć w rzeczywistości różnice te są minimalne.

Aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest konieczność opróżniania zbiornika lub wyrzucania kurzu i zmieniania worka. I tu dostrzeżemy plusy, jak i minusy. Producenci odkurzaczy bezworkowych chwalą się, że nie trzeba trzepać ani prać worka (jak w przypadku sprzętów z workiem wielorazowego użytku), co ogranicza potencjalny kontakt z alergenami. Jednak podczas opróżniania zbiornika nie zawsze unikniemy kontaktu z zanieczyszczeniami. Do tego zbiornik też trzeba – choćby raz na jakiś czas – myć.. W tym kontekście dobrze wypadają odkurzacze workowe z workami jednorazowymi. Większość nowych worków ma zaślepkę, która automatycznie blokuje otwór worka. Jednorazowe worki mają jednak zasadniczą wadę: ich użytkowanie wiąże się z regularnymi wydatkami.


Jak widać, odpowiedź na pytanie o to, który model jest lepszy: odkurzacz workowy czy bezworkowy, nie jest prosta. Najważniejsze to porównać informacje z etykiet energetycznych poszczególnych modeli, sprawdzić dane od producenta i zastanowić się, co dla nas w użytkowaniu odkurzacza jest najważniejsze.

Odkurzacze w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756