Zdaniem eksperta

Prostownica, która nie niszczy włosów

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 10-12-2024

Fryzury na sezon jesienno-zimowy bazują zwykle na prostych włosach. Długie polegają na ściągnięciu włosów gumką i przedziałku pośrodku. Krótsze opierają się o fryzjerskie cięcia, dodające objętości. Takie są trendy ostatnich lat. Przyda się, zatem prostownica, która nie niszczy włosów.

Charakterystyka prostownicy

To niewielkie urządzenie fryzjerskie, które zostało wymyślone po to, żeby prostować włosy kręcone (mniej lub bardziej). Jednak na pewno wiesz, że prostownica nie zawsze była taka sama. Stąd właśnie wzięło się pytanie: „Czy prostownica niszczy włosy?” I wcale nie jest ono bezzasadne. Te produkowane obecnie prostownice są znacznie lepsze dla włosów niż te wytwarzane dawniej.


Urządzenie jest elektryczne – działa na prąd albo na akumulatory, które także wymagają naładowania. Jego moc może być różna, a zawiera się w przedziale już od 10 do nawet 2300 W zależnie od producenta i modelu. To, co w prostownicach jest najważniejsze, to dwie płytki metalowe albo ceramiczne z powłokami, połączone zawiasem. To one  rozgrzewają się pod wpływem temperatury, a między owe płytki wkłada się prostowane włosy.

Prostownice w naszej ofercie:

Co wpływa źle na włosy?

Wysoka temperatura niszczy włosy, nawet suszarka ze zbyt dużym nagrzewem mocno je wysusza. Powinny o tym pamiętać te osoby, które mają delikatne oraz cienkie włosy. A przecież prostownice działają pod wpływem wytwarzanego w nich ciepła. Jak można więc zapobiec osłabianiu? Czy jest taka prostownica, która nie niszczy włosów?

Co świadczy o jakości danego modelu prostownicy?

Bardzo istotne są rodzaje płytek (a dobrze jest także, gdy mają one keratynową powłokę). I tak płytki ceramiczne są dobre dla cienkich i zniszczonych włosów (zwłaszcza po farbowaniu), potrzebujących dodatkowej ochrony, dla włosów grubych i szorstkich mogą być niewystarczające. Te turmalinowe najlepsze będą dla tych, którzy prostownic używają codziennie, ale mają zdrowe, grube włosy. Tytanowe płytki są zaś dedykowane niezbyt grubym włosom, ale za to niezniszczonym, ponieważ tytan szybko się nagrzewa. Za to jest gładszy od ceramiki. Podobne właściwości ma twardsza od ceramicznej powłoka diamentowa. Jest niezwykle gładka i bardzo odporna i szybko się nagrzewa.


Istotna jest także temperatura oraz możliwość jej regulacji. Jeśli Twoje włosy są delikatne, ustawiaj prostownicę do 150 st. C. Jeżeli Twoje włosy są normalne, ani zbyt delikatne ani zbyt grube, możesz nastawić prostownicę na 180 st. C. Gdy Twoje włosy są grube a ułożenie jakiejkolwiek fryzury podlega „cudowi”, możesz ustawić nawet 230 st. C.


Ważna jest szerokość płytek. Przy włosach delikatnych lub krótkich warto wybrać wąskie (ok. 15 mm), a jeśli są grubsze, długie lub mocno kręcone, dobrze jest wybrać szersze płytki (ok. 40 mm). Pamiętaj jednak – nie przesadzaj z temperaturą ani z częstotliwością prostowania, bo to właśnie wysoka temperatura szkodzi włosom najbardziej.

Propozycje producentów

Przede wszystkim są różne powłoki wspomnianych płytek, a te uważane za najlepsze to ceramiczne. Mogą mieć także powłokę: ceramiczno-keratynową, ceramiczno-turmalinową, ceramiczno-tytanową. Jednakże producenci mogą też wykorzystywać miedź oraz jej stopy, sam turmalin lub tytan. Ostatnia (wierzchnia) powłoka płytek prostownicy determinuje jej cenę.


Często producenci wykorzystują w prostownicach także technologię podczerwieni i generatory jonów. I tak podczerwień rozgrzewa włosy od środka, a prostownica na zewnątrz, dodatkowo powstają jony ujemne, zasklepiające łuski włosów i „zamykają to”, co we włosach jest cennego, czyli naturalne olejki oraz wilgoć naturalną. Działanie prostownicy na podczerwień, to tylko jedna z technologii. Sprawia, że składniki pielęgnacyjne wnikają głęboko w strukturę włosa.

Co to jest jonizacja?

Wiele prostownic jest wyposażonych w jonizację i warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie. Jonizacja polega na tym, że urządzenia w ten system dodatkowo chronią włosy. Powstają jony ujemne, znoszące działanie tych dodatnich, które powstają pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu włosy się nie elektryzują, a dana fryzura pozostaje ułożona na dłużej. Włosy są chronione przed wysuszeniem i utratą blasku a także zapobiegają łamliwości. Jeśli chcesz, żeby to była prostownica, która nie niszczy włosów, to jonizacja powinna być obowiązkową z cech kupowanego urządzenia.

Lokówki w naszej ofercie:

Prostownica parowa

Jest taki rodzaj prostownic do włosów jak prostownica parowa. W przypadku tego typu modeli trzeba jednak ściśle stosować się do zaleceń producenta i mocno zwracać uwagę na środki pielęgnacyjne wlewane do pojemnika. Taką prostownicą można nawet kręcić włosy.


Wiele osób obawia się jednak jej stosowania. Okazuje się, że niepotrzebnie, gdyż doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji. Nie tylko dogłębnie nawilża włosy, ale też wyprostuje te najbardziej oporne. Tego typu prostownica w raz z odpowiednimi kosmetykami poprawia stan włosów.

O tym warto pamiętać

Producenci prostownic twierdzą, że choć każda z proponowanych jest bezpieczna dla włosów, to jednak warto przestrzegać pewnych zasad. Nie powinno się np. korzystać z prostownicy codziennie, zwłaszcza, gdy włosy są delikatne, bo mimo wszystko można je nadmiernie wysuszyć i zaczną się łamać, a ich końcówki rozdwajać. Nawet bardzo wytrzymałe pasma nie lubią zbyt wysokich temperatur. Prostownica powinna mieć regulację nagrzewu, którą sama ustawisz tak, żeby była odpowiednia dla typu Twoich włosów.


Obserwuj własne włosy, gdy je regularnie prostujesz. Może będą potrzebowały wsparcia np. w postaci maski. Pamiętaj też o odpowiednim zabezpieczeniu włosa każdorazowo przed prostowaniem. Jeśli musisz prostować, podziel włosy na pasma i nie ciągnij ich zbyt mocno. Przeciętny model stosuje zawsze na dobrze wysuszone włosy, takiej nie należy używać do włosów mokrych. Zatem obawa czy prostownica niszczy włosy zostanie zniwelowana, jeśli wybierzesz odpowiedni dla Twojego typu włosa model.

Co jeszcze znajdziemy w tych urządzeniach?

Skoro już wiemy, jakiego typu płytki są najlepsze, to zobaczmy, co jeszcze oferują wytwórcy. Zwróć uwagę na dodatkowe aspekty. Czy możesz stosować prostownicę na suche lub mokre włosy? Sprzęty dedykowane typowo do stosowania na mocno wilgotnych włosach będą różniły się konstrukcją od tradycyjnych. Takie prostownice również suszą włosy.


Kolejnym zagadnieniem jest fakt, że prostownicą wbrew nazwie możesz także zakręcić pasma – wszystko zależy od jej budowy oraz równomiernego nagrzewania. Niezależnie od zabiegu, jakiemu chcesz poddać włosy, szczególnie istotną cechą jest szybkie nagrzewanie. Czy układasz włosy w czasie porannych przygotowań, czy też jako ostatnie poprawki przed wieczornym wyjściem, szybka gotowość do pracy urządzenia będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem.


Pisaliśmy już o odpowiednich temperaturach dla każdego typu włosów. Naturalnym następstwem będzie wybór takiej prostownicy, która ma możliwość regulacji temperatury. W zależności od marki, w różnych modelach znajdziesz od 10 do 12 możliwych ustawień. Wśród nich jest także zimny nadmuch, który chłodzi włosy bezpośrednio po kontakcie z wysoką temperaturą płytek. Dodatkową opcją może być podwójna lub potrójna jonizacja. By łatwiej śledzić wszystkie te ustawienia, znajdź model, który posiada wyświetlacz. Najczęściej spotykane na rynku to LED lub LCD.


Zwróć też uwagę, czy dany model oferuje wymienne płytki oraz na to, ile urządzenie waży. Przez znaczną część czasu prostowania będziesz ją trzymać rękami uniesionymi dość wysoko, nie chcesz więc, by była zbyt ciężka.

Dla Twojej wygody oraz bezpiecznego użytkowania warto też sprawdzić, czy oglądany model posiada obrotowe przyłącze przewodu czy system automatycznego wyłączenia, jeśli prostownica jest w bezruchu. Dodatkowe akcesoria, jakie możesz znaleźć w zestawie, to mata termiczna pod gorący sprzęt oraz etui podróżne.


To tylko wybrane cechy prostownic, jest ich na pewno znacznie więcej, gdyż producenci mają własne technologie. Ciągle też coś w swoich urządzeniach udoskonalają dla poprawy komfortu użytkowników. Dlatego radzimy, by pytać o konkrety typu np.: jonizację, pracę na sucho lub mokro, prostownice parowe itp. Wtedy sprzedawca doradzi odpowiednie modele, które spełnią Twoje wymagania i zapewnią pożądany efekt. Właściwie dobrany sprzęt to właśnie prostownica, która nie niszczy włosów.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756