Mezoterapia bezigłowa w domu – czy to w ogóle możliwe? Zabieg ten zyskał ostatnio na popularności, ale da się go przeprowadzić również na własną rękę. Efekty zachwycają tych, którzy się na nią decydują. Tłumaczymy najważniejsze zagadnienia w tym temacie i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.
Mezoterapia bezigłowa – co to jest? Mowa o zabiegu nieinwazyjnym, w czasie którego metodą elektroporacji lub elektroforezy różne substancje odżywcze – regenerujące lub lecznicze – dostarczane są bezpośrednio do skóry właściwej.
W pierwszym przypadku urządzenie wytwarza prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, a dzięki niemu następuje tymczasowe zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych. Właśnie wtedy możliwe jest wprowadzenie przyswajalnych substancji odżywczych. Ich transport w drugim przypadku polega na zjawisku fizycznym, podczas którego są one przenoszone wraz z ładunkiem.
Z kolei metoda elektroforezy opiera się na procesie fizycznym, w którym wraz z transportem ładunku elektrycznego dostarczane są substancje odżywcze. Zjawiska te zachodzą jednocześnie.
Mezoterapia bezigłowa ceniona jest za wszechstronność, ponieważ przynosi wiele korzystnych rezultatów. Wykonuje się ją w celu ogólnej poprawy kondycji skóry, rewitalizacji, normalizacji, spłycenia zmarszczek czy podniesienia poziomu nawilżenia. Oprócz tego pomaga w wyrównywaniu przebarwień, odmładzaniu i poprawianiu jędrności, usuwaniu rozstępów, a nawet redukcji tkanki tłuszczowej. Nic dziwnego, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
Pytanie, czy mezoterapia bezigłowa w domu jest możliwa do przeprowadzenia? Tak, ponieważ mówimy o zabiegu nieinwazyjnym. W związku z tym nie musi być on wykonywany przez lekarza w wysterylizowanych warunkach.
Aby ułatwić działanie, wielu producentów sprzętów do pielęgnacji ciała opracowało swoje własne urządzenia do domowej mezoterapii bezigłowej. Stosowanie ich jest całkowicie bezpieczne i przynosi rezultaty porównywalne z tymi, które moglibyśmy uzyskać w salonach kosmetycznych. To zaś wiąże się z dwiema korzyściami – oszczędnością czasu oraz pieniędzy.
Mezoterapia bezigłowa w domu przynosi wyraźne rezultaty dopiero po przejściu serii zabiegów i tak samo byłoby w przypadku przeprowadzania jej w salonach kosmetycznych. To zaś wiązałoby się z dużym wydatkiem. Kupując własne urządzenie, decydujemy się co prawda na jeden większy wydatek, lecz może on zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie.
Zobacz także: Ranking urządzeń do mezoterapii bezigłowej [TOP10]
Wykonywanie mezoterapii bezigłowej w domu nie jest skomplikowaną czynnością. Wymaga jednak skupienia i dokładności. Oprócz tego potrzeba do niej także specjalistycznego preparatu. Cały zabieg trwa około godziny.
Co natomiast najważniejsze, to uprzednie przygotowanie skóry. Jak to zrobić? Niezależnie od tego, na której części ciała chcesz wykonać mezoterapię bezigłową, musi ona być czysta. Skórę twarzy dokładnie trzeba oczyścić z makijażu, a na koniec zadbać o tonizację. Podobnie rzecz ma się na przykład w przypadku biustu czy ud. W tym kontekście warto wziąć prysznic, by usunąć sebum. Można również użyć toniku do ciała.
Przed zakupem preparatu do mezoterapii bezigłowej należy zastanowić się, do jakiego typu skory zamierzamy go zastosować i jaki efekt pragniemy uzyskać.
Obecnie bez problemu znajdziemy produkty do pielęgnacji twarzy w sklepach i drogeriach. Mogą to być środki nawilżające, na przykład na bazie kwasu hialuronowego. Są też preparaty przeciwzmarszczkowe, ze składnikami liftingującymi, czy też służące do terapii blizn i rozstępów. Inne zaś służą odżywieniu skóry – na przykład ampułki witaminowe lub zawierające różnego typu pierwiastki o działaniu korzystnym dla skóry.
Urządzenia do domowej mezoterapii bezigłowej są bardzo proste w obsłudze. Mówimy wszak o sprzętach niewielkich i poręcznych. Podczas ich użytkowania ręka się nie męczy.
Na starcie samego procesu trzeba pamiętać o nałożeniu preparatu pielęgnacyjnego, a następnie wybrać odpowiedni program pracy, jeśli model posiada kilka trybów. Do tego należy określić intensywność zabiegu i włączyć sprzęt. Jeśli ma on działać z użyciem światła fotonowego, konieczne będzie założenie specjalnych okularów dołączonych do urządzenia.
Sama mezoterapia polega na wykonywaniu masażu skóry. Kolistymi ruchami przesuwamy głowicę po poszczególnych partiach danej części ciała. To bardzo ważne, by sprzęt nie pracował zbyt długo w jednym miejscu, bo może przyczynić się do powstania podrażnień. Zadbaj więc o to, by głowicę prowadzić równomiernie. Możesz spoglądać na zegar, ale najlepiej wybierz taki sprzęt, który jest po prostu wyposażony w specjalny timer. Odmierzy on czas i zasygnalizuje, kiedy zmienić partię skóry.
Po skończonym zabiegu trzeba natomiast osuszyć skórę z preparatu. Następnie można nałożyć kosmetyk, na przykład krem lub serum, który „wyciszy” skórę, a dodatkowo dostarczy jej składników odżywczych.
Obecnie w sklepach jest wiele urządzeń przeznaczonych do wykonywania domowej mezoterapii bezigłowej. Różnią się one zakresem funkcji, metodą zasilania oraz sterowaniem. Najbardziej zaawansowane modele bywają wyposażone m.in. w takie dodatki jak prądy EMS, terapia fotonowa światłem, możliwość wyboru różnych trybów masażu, leczenie zimnem, czy funkcje pobudzające produkcję kolagenu.
Przydatnym rozwiązaniem jest też wyświetlacz LED, który pozwala łatwo wybrać odpowiednią funkcję. Z kolei dzięki kontrolkom stanu akumulatora łatwiej pamiętać o naładowaniu urządzenia. Co do zasady są one lekkie i poręczne. Ponadto mogą posiadać antypoślizgową obudowę, która zapobiegnie upuszczeniu narzędzia. Zazwyczaj ładuje się je przez kabel USB.