Poradniki Eksperta

Jaki kask dla dziecka wybrać?


Zakup kasku dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Często dorosły ma problem z odpowiednim doborem kasku do swojej głowy, a tym bardziej dziecku trudno jest to zrobić. Dla rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo, dla dziecka może być to kolor i bohater namalowany na kasku. Jednak to my rodzice dbamy o bezpieczeństwo naszych pociech i musimy kupić jak najlepszy kask. Jaki kask dla dziecka wybrać? Na pewno musi być dobrze dopasowany i komfortowy, aby dziecko chciało go chętnie używać. Dobrze jak będzie w kolorach, które spodobają się naszemu dziecku lub z narysowanym bohaterem, którego nasze dziecko lubi. Powinien to być kask atestowany, najlepiej renomowanego producenta, który ma doświadczenie w produkcji tego typu ochrony. Skoro kupujemy kask ze względów bezpieczeństwa, warto, aby chronił w sposób najbardziej możliwy, a nie tylko ładnie wyglądał na głowie.


Jaki kask dla dziecka

Czy kask na rower dla dziecka jest obowiązkowy?


Co jakiś czas trwają prace nad zmianą ustawy prawa o ruchu drogowym i pojawiają się propozycje wprowadzenia obowiązku jazdy w kasku dla dzieci do lat 15-u. Jednak podczas prac legislacyjnych propozycja ta nie znajduje uznania wśród posłów i przepada w głosowaniu. Według prawa o ruchu drogowym na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku jazdy w kasku, zarówno dla osób dorosłych jak również dzieci.


Pomimo braku obowiązku pamiętajmy, że dziecko ma jednak delikatniejszą budowę i jego ciało jest bardziej narażone na uszkodzenia. Wypadek na rowerze nie tylko musi zdarzyć się podczas jazdy w ruchu ulicznym. Różnego rodzaju mniejsze lub większe wywrotki mogą też zdarzyć się na placu zabaw czy podczas nauki jazdy, daleko od ruchu ulicznego. Dziecko pomimo tego, że jest w stanie szybko nauczyć się jazdy na rowerze, nie zna odpowiednich zachowań w trudnych sytuacjach, które nabywa się z czasem, na podstawie doświadczeń. Kask ochroni głowę dziecka również podczas niepozornej, niegroźnie wyglądającej wywrotki na podwórku pod domem.


Jaki kask kupić dla dziecka?


Jeżeli już decydujemy się na zakup kasku, zróbmy wszystko, żeby dobrze spełniał swoją funkcję. Wybierzmy kask atestowany, spełniający normy europejskie. W Unii Europejskiej obowiązującymi normami są PN-EN 1078:1997 i PN-EN 1080:1997. Pierwsza z nich dotyczy wszystkich kasków rowerowych, druga kasków rowerowych dla dzieci w wieku do 7 lat. Warto zainwestować w produkty pochodzące od renomowanych producentów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w ich budowie. Każdy produkt, zanim trafi do sprzedaży jest z rozmysłem zaprojektowany i przetestowany. Możemy nabyć kask również po starszych dzieciach w rodzinie lub znajomych pod warunkiem, że mamy pewność, że nie przeżył on poważniejszych wywrotek. Kaski zbudowane są tak, żeby pochłaniały energię podczas zderzenia. Każde uderzenie, które ochroniło głowę może wiązać się z małymi, niewidocznymi pęknięciami, które nie wytrzymają kolejnego uderzenia. Dlatego nie kupujmy kasków używanych nieznanego pochodzenia.


Kaski dla dzieci w naszej ofercie:


Odpowiedni rozmiar kasku dla dziecka


Aby kask skutecznie chronił naszą pociechę, musi być dobrze dopasowany. Nie liczmy na to, że jeden kask starczy na co najmniej 5 lat. Dzieci rosną dość szybko, a nie możemy kupić kasku ani za małego, ani za dużego, gdyż nie spełni on swojej funkcji. Więc jaki kask dla dziecka wybrać? Kask musi być jak najlepiej dopasowany do głowy dziecka. Po zapięciu nie może się bujać na boki ani spadać na oczy. Jak dobrać kask dziecku? Musimy dobrać kask sami, ponieważ dziecko, jeśli jest małe, nie powie nam, czy go coś nie uwiera. Warto też w miarę możliwości dać dziecku jakiś czas pochodzić w kasku i obserwować, czy nie poprawia kasku, czy nie ciągnie za paski albo nie próbuje go po krótkim czasie ściągnąć. Żeby ograniczyć liczbę mierzonych kasków wstępnie możemy zmierzyć głowę dziecka, aby dopasowywać już w ramach konkretnego rozmiaru. Aby określić wstępnie rozmiar kasku musimy zbadać obwód głowy naszego dziecka. Miarkę bądź sznurek, który potem zmierzymy przeprowadzamy w najszerszym miejscu głowy, czyli nad uszami, 1 cm nad brwiami. Nie powinniśmy za mocno opinać miarki na głowie. Otrzymany wynik to rozmiar kasku. Pomiar najlepiej wykonać kilka razy, aby być pewnym, że został wykonany poprawnie.


Kaski posiadają regulację obwodu głowy około 5 cm i w tym zakresie dopasowujemy do rozmiaru głowy. Z tyłu kasku znajduje się pokrętło, którym kręcąc, dopasowujemy obwód. Nie kupujmy kasku na zapas, którego pomimo maksymalnego zmniejszenia obwodu będzie za luźny. Musimy pogodzić się z tym, że w przypadku najmniejszych dzieci kask będziemy musieli wymienić średnio co 2 lata, a im dziecko będzie starsze, tym rzadziej – co 3 do 5 lat.


Waga kasku dla dziecka


Ważnym parametrem kasku dziecka jest jego waga. Najlżejsze kaski rowerowe dla dorosłych ważą już niewiele ponad 300 gram, dlatego dla dzieci, które są drobniejsze i mają delikatny układ kostny, który cały czas się rozwija, nie możemy zafundować cięższego kasku. Co prawda bezpieczny kask musi swoje ważyć, ale nie powinien przekraczać wagi 300 gram w przypadku nastolatków i 200 gram w przypadku dzieci młodszych. Zbyt ciężki kask to również duże obciążenie kręgów szyjnych, a tym samym szybsze zmęczenie. Lekki kask pozwoli na dłuższe wycieczki i zabezpieczy nas przed narzekaniem dziecka.


Kolejnym ważny parametrem jest wentylacja. Im więcej otworów posiada kask, tym ma lepszą wentylację i mniej będzie pociła się główka dziecka. W lepszych konstrukcjach, otwory te będą zasłonięte siateczkami przeciwko owadom.


Rowery dla dzieci w naszej ofercie:


Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać?


W sklepach dostępne są dwa rodzaje kasków, te bardziej zabudowane typu orzeszek i przypominające te dla dorosłych o aerodynamicznym, bardziej wydłużonym kształcie. Te pierwsze bardziej osłaniają głowę. Osłaniają również cześć potyliczną, która jest bardziej narażona podczas upadków do tyłu. Kaski tego typu są mniej przewiewne, posiadają mniej otworów wentylacyjnych, ale częściej też spotkamy je u młodszych dzieci, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie rowerów. Idealnie sprawdzą się też podczas przewozu w foteliku czy przyczepce rowerowej.


Kask o klasycznej budowie, czyli wydłużonym kształcie, będzie miał powodzenie wśród starszych dzieci, które aktywniej spędzają czas na rowerze. Charakteryzuje się zdecydowanie lepszą wentylacją. Chroni głowę zarówno z przodu z tyłu, jak i po bokach. Kaski tego typu mogą być wyposażone w stały lub doczepiany daszek. Częściej też posiadają zastosowane najnowsze technologie stosowane w kaskach dla dorosłych.


Ważnym elementem każdego kasku są też wyściółki. Powinny być umieszczone w odpowiednich miejscach, tak aby głową nie dotykać bezpośrednio do kasku. Dobrze, jeśli są wykonane z materiałów antybakteryjnych.


Przydatne mogą okazać się elementy odblaskowe, a także możliwość zamontowania lampek LED, które dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo po zmroku.


Jak nosić poprawnie kask?


Na jaki kask dla dziecka się zdecydować? Nawet najlepszy i najdroższy model nie ochroni nas sprzed urazem, jeżeli będzie źle dobrany lub nieodpowiednio założony. Po zakupie powinniśmy poświęcić trochę czasu na odpowiednie ustawienie kasku na główce dziecka. Kask nie powinien być przechylony do tyłu – czoło powinno być osłonięte, ale kask jednocześnie nie powinien wpadać na oczy. Kask jeszcze przed zapięciem powinien dobrze leżeć na głowie i się z niej nie zsuwać. Zapięte paski powinny utrzymać kask na głowie podczas upadku. Kask założony na głowę dziecka powinien szczelnie przylegać, ale się nie opinać.


Czy to u naszych dzieci, czy u nas dorosłych, podczas jazdy rowerem kask powinien znajdować się na głowie. Uczmy dzieci używania kasku od najmłodszych lat i nie zapomnijmy też sami świecić dobrym przykładem. Bez wątpienia kask na pewno więcej nam pomoże niż zaszkodzi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756