Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest pamięć RAM w telefonie?

 2023-07-18 

Pamięć operacyjna RAM jest głównie kojarzona jako element komputerów. Tymczasem coraz więcej elementów smartfonów staje się kompaktowymi odpowiednikami tych montowanych w laptopach lub „pecetach”. Co to jest pamięć RAM w telefonie i za co odpowiada? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Co to jest pamięć RAM w telefonie?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest pamięć RAM w telefonie, trzeba skupić się na rozszyfrowaniu trzyliterowego skrótu. Pochodzi on od skrótu angielskiego terminu Random Access Memory. W wolnym tłumaczeniu chodzi tutaj o pamięć o dostępie swobodnym. Pamięć RAM często nazywana operacyjną, gdyż odpowiada ona za realizację procesów. Dyski służą do magazynowania plików i są pamięcią trwałą, zaś RAM przechowuje ogromne ilości danych w trybie rzeczywistym, które potrzebne są do wykonania określonych zadań. Gdyby nie ona, nie byłaby możliwa prawidłowa praca innych podzespołów – na przykład procesora. Dotyczy to zarówno telefonów, tabletów, jak i komputerów. Postęp technologiczny sprawił, że smartfony pełnią rolę małych, osobistych laptopów czy „pecetów”. To właśnie pamięć RAM pozwala na pracę naszych urządzeń elektronicznych oraz używanie jakichkolwiek aplikacji. W podstawowym zakresie bowiem, jest ona wykorzystywana do pracy sprzętu. Nawet jeśli nie używasz telefonu, wiele procesów odbywa się samoistnie.

Czy ilość pamięci RAM ma znaczenie w przypadku telefonów?

Zdecydowanie tak. Od pamięci RAM zależy wydajność urządzenia, która przekłada się na szybkość pracy aplikacji oraz komfort użytkowania. Wystarczająca wartość zależy oczywiście od przeznaczenia urządzenia. W praktyce, im więcej gigabajtów RAM posiada Twój telefon, tym więcej aplikacji będziesz mógł używać w tle. Zbyt mała pamięć spowodowałaby w takim wypadku spowolnienie urządzenia i jego „zacinanie”. Obecne smartfony mają znacznie więcej pamięci niż komputery, których używaliśmy przed kilkunastoma laty. Nie ma już nawet sensu analizować popularnego stwierdzenia, że komputery wysyłające rakiety w kosmos w drugiej połowie XX wieku, nie dysponowały zaledwie 1 procentem aktualnego potencjału technicznego urządzeń mobilnych. Takie są po prostu fakty.


Jeśli planujesz kupić smartfon i zastanawiasz się jaka pamięć RAM w telefonie będzie odpowiednia, powinieneś odnieść się do przeznaczenia sprzętu. To od rodzaju użytkowania zależeć powinien Twój wybór. Jeśli chcesz swobodnie grać w zaawansowane gry i korzystać z rozbudowanych aplikacji (na przykład do obróbki materiałów filmowych), powinieneś wybrać smartfon z co najmniej 4 gigabajtami pamięci. To jedna z popularniejszych wartości w przypadku aktualnie dostępnych modeli. W ofercie znajduje się coraz więcej telefonów dysponujących 6, 8, 12, a nawet 16 gigabajtami RAM! Musisz także uwzględniać chociażby rozmiar ekranu – większe przekątne potrzebują lepszej wydajności, aniżeli małe telefony. Jeśli planujesz używać smartfonu raczej standardowo, korzystając z popularnych aplikacji i zwykłych gier mobilnych, postaw na pamięć w przedziale od 2 do 4 gigabajtów. Telefony o mniejszej ilości pamięci to dobra oferta dla osób, które potrzebują urządzenia jedynie do podstawowych czynności i nie wymagają wysokiej wydajności.


Smartfony w naszej ofercie:

Jak sprawdzić pamięć RAM w telefonie?

Jeśli chcesz szybko sprawdzić ilość pamięci w swoim urządzeniu, wpisz model swojego telefonu do wyszukiwarki internetowej. Szczegółowe informacje techniczne znajdziesz również w systemie operacyjnym smartfona, ale nie każdy może mieć ochotę na zagłębianie się w ustawienia. Wielkość pamięci warto porównać z urządzeniem, które planujesz kupić w przyszłości. Najlepiej zobrazuje Ci to różnice lub podobieństwa w kulturze pracy.


Warto dokonywać co jakiś czas analizy obciążenia pamięci RAM. Bardzo często producenci umożliwiają monitorowanie stanu urządzenia. Z poziomu systemu operacyjnego możesz nie tylko sprawdzić aktualne wykorzystywanie poszczególnych podzespołów, ale również dokonać optymalizacji, która może zwiększyć wydajność telefonu. W tym celu powstało także wiele aplikacji, które możesz pobrać na przykład w sklepie Google Play. Jedną z nich jest popularny CCleaner, który pozwala także na sprawdzenie konkretnych aplikacji, które mogą obciążać Twój smartfon. Czasami może wystarczyć uśpienie nieużywanych programów, aby poprawić kulturę pracy. Jeśli chcesz samodzielnie zadbać o wydajność urządzenia, pamiętaj, aby:


  • wyłączać nieużywane aplikacje, zamiast je minimalizować;
  • dezaktywować łączność Wi-Fi lub dane mobilne, jeśli nie korzystasz z Internetu;
  • wyłączać lokalizację, jeśli nie wymaga tego w danym momencie żadna aplikacja;
  • unikać animowanych wygaszaczy ekranu lub tapet;
  • wybierać możliwie proste motywy;
  • co kilka dni resetować urządzenie, aby umożliwić całkowite zwolnienie pamięci RAM.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając smartfon pod kątem wydajności?

Wybierając wydajny telefon, powinieneś skupić się na jeszcze kilku innych elementach. Mowa tu między innymi o procesorze. Warto zdecydować się na model ośmiordzeniowy, który będzie umożliwiał realizację większej ilości procesów w jednym momencie. Kluczowy jest także sam model procesora. Czasami nie ilość gigabajtów czy rdzeni, a model podzespołu wpływa na jego jakość. Jeśli zależy Ci na zapewnieniu płynnego obrazu, szukaj telefonu z ekranem o maksymalnie wysokim odświeżaniu. Parametr ten jest wyrażany w hercach. Jeśli wstępnie wybrałeś kilka telefonów, porównaj ich wszystkie parametry, w tym cenę. Pozwoli to wybrać urządzenie, z którego na pewno będziesz zadowolony przez kilka kolejnych lat.

Smartfony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756