Zdaniem eksperta
Efekt Halla to dosyć dobrze znane zjawisko ze świata fizyki, które znalazło swoje zastosowanie głównie w smartfonach, czy tabletach. Czujniki Halla można jednak znaleźć również w wielu urządzeniach, gdzie nie podejrzewałbyś, że może być stosowany. Czujnik Halla co to dokładnie jest, jak poprawnie z niego korzystać i w czym może Ci się przydać na co dzień?
Efekt Halla został odkryty już w 1879 roku i co ciekawe, nastąpiło to jeszcze przed odkryciem samego elektronu, co ma istotne znaczenie dla jego przełomowości. Jak działa czujnik Halla? Edwin Hall zaobserwował, że w momencie, w którym dochodzi do różnicy potencjałów w przewodniku prądu elektrycznego, pojawia się zjawisko będące różnicą w polu magnetycznym. Warto wspomnieć, że efekt Halla występuje jedynie gdy przewodnik znajduje się w poprzecznie ułożonym polu magnetycznym. Sam ten efekt zachodzi na płaszczyznach ograniczających przewodniki i zawsze jest skierowany prostopadle względem wyznaczonego kierunku prądu, a także indukcji.
Brzmi to wszystko niezwykle skomplikowanie i większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że niemal wszystkie smartfony czy tablety, korzystają obecnie z tego właśnie efektu. W praktyce efekt Halla służy we wspomnianych urządzeniach do bardzo prostej czynności, a mianowicie automatycznego wyłączenia aktywnego ekranu, gdy zamkniesz np. etui. Czujnik zbliżeniowy w telefonie działa w takiej sytuacji również w drugą stronę i w momencie gdy otworzysz etui, wówczas ekran ponownie zostanie wybudzony. Musisz przyznać, że jest to duże ułatwienie i poprawa komfortu obsługi urządzeń elektronicznych, nawet jeśli oszczędza tylko ułamki sekund. Nie zapominaj, że przekłada się to także na sporą oszczędność energii telefonu, czy tabletu, ponieważ niewygaszony ekran, pozostawiony w kieszeni lub na blacie biurka bardzo szybko wyczerpie nawet najpojemniejszą baterię.
Czujnik Halla można podzielić na aż trzy rodzaje. Ze względu na ilość zastosowanych biegunów są to:
Dodatkowo czujnik Halla w telefonie może działać w ruchu czołowym, jak i bocznym. Pierwszy z nich wymaga prostopadłego umieszczenia czujników w obudowie urządzenia, jak i etui. Drugi, czyli boczny, stosuje się głównie w bardziej skomplikowanych zadaniach, jak liczenie ruchów obrotowych silnika.
Wiesz już co to jest czujnik Halla. Jak sprawdzić, czy działa poprawnie w Twoim telefonie? Wbrew pozorom, zweryfikowanie pracy tego czujnika nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, a tym bardziej wiedzy. Jeśli na pierwszy rzut oka wszystkie funkcje związane z czujnikiem działają bez zarzutu, ale np. pojawiły się spadki mocy w baterii, najlepiej skorzystać z jednej z dedykowanych aplikacji. Mierzą one wszystkie funkcje, w tym czujnik Halla w telefonie, a następnie wyświetlają informację o pojawieniu się ewentualnych problemów. Innym domowym sposobem na sprawdzenie działania czujników, jest położenie na obudowie telefonu magnesu. Poprawnie działający czujnik Halla powinien wykryć zmianę w polu magnetycznym, co w efekcie oznaczać będzie wybudzenie lub uśpienie ekranu Twojego telefonu. Jeśli pomimo pozytywnych wyników, nadal podejrzewasz, że coś złego dzieje się z Twoim telefonem, najlepiej udaj się do specjalisty, który wykorzysta profesjonalny miernik, aby z całą pewnością wykryć wszystkie nieprawidłowości.
Zobacz także: Jak ustawić aparat w telefonie?
Efekt Halla, podobnie jak wiele odkryć z końca XIX wieku musiało poczekać na swoją chwilę sławy. Wynikało to z faktu braku dostępności na rynku odpowiednich przewodników, głównie krzemowych. W pierwszej kolejności, czujnik Halla w telefonie pojawił się z myślą o opisanych już prostych zadaniach, czyli wygaszaniu i wybudzaniu ekranu. Z czasem jednak inżynierowie dostrzegli potencjał tej technologii i czujnik został zastosowany na szeroką skalę w przemyśle. Mowa tutaj głównie o urządzeniach fabrycznych, w których konieczny jest precyzyjny pomiar poziomu płynów. Stąd już była bardzo krótka droga do zastosowania czujnika również w samochodach, ale także w mniej oczywistym urządzeniu, czyli w drukarkach.
Wiesz już jak działa czujnik Halla. Co to zmienia w innych urządzeniach i jak jest w nich wykorzystywany? Jeśli chodzi o samochody, czujnika używa się do konstrukcji Hallotronów, które szeroko stosuje się w systemach ESP, czy ABS. W drukarce natomiast czujnik Halla odpowiada za bardzo prostą czynność, którą jest sprawdzanie, czy w podajniku znajduje się papier. Ciekawostką jest natomiast fakt, że efekt Halla przyczynił się również do stworzenia jednego z najbardziej zaawansowanych silników kosmicznych, odpowiedzialnych za generowanie napędu jonowego w satelitach.
Wiesz już, jak ważny jest czujnik Halla. Jak sprawdzić, czy dany model telefonu oferuje tę technologię? Obecnie technologia ta stosowana jest głównie we flagowych modelach od najpopularniejszych producentów. Zanim jednak dokonasz zakupu, sprawdź dokładnie informacje zawarte w specyfikacji technicznej danego modelu, aby mieć pewność, że smartfon oferuje czujnik zbliżeniowy Halla w telefonie. Efekt Halla w telefonie nie będzie jednak działać bez odpowiednio dobranego etui, dlatego w tym przypadku również warto przestudiować informacje techniczne. Efekt Halla najczęściej znajdziesz we wspomnianych flagowych modelach smartfonów, ale coraz częściej pojawia się również w telefonach typu flip/fold. Wynika to z dwóch faktów: rosnąco lawinowo popularność tych modeli, a także ich konstrukcji, która nie wymaga stosowania żadnego dodatkowego etui. W razie wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z porady jednego ze sprzedawców w sklepie, którzy na pewno pomogą Ci w odpowiednim wyborze.
Pozostaje pytanie o to, jak działa czujnik Halla w laptopach i tabletach. W przypadku tych pierwszych urządzeń, zasada jest bardzo prosta. Podczas zamykania urządzenia czujnik znajdujący się zarówno w górnej, jak i dolnej części obudowy odpowiada za wygaszenie ekranu. W menu systemowym możesz często zmienić schemat działania tego wygaszania i np. podczas zamknięcia obudowy zostaniesz również automatycznie wylogowany. Analogicznie natomiast, po otwarciu obudowy system zostanie ponownie wybudzony, w takim stanie, w jakim go zostawiłeś. Nie ma również znaczenia, czy w tle gra muzyka lub uruchomiony jest np. film, ponieważ wszystko zostanie automatycznie wyciszone do ponownego otwarcia laptopa.
W tabletach efekt Halla działa podobnie, jak czujnik zbliżeniowy w telefonach, czyli potrzebne Ci będzie odpowiednie etui. Z racji tego, że na rynku można bez większego problemu kupić tablety z podpinaną klawiaturą, to wiele z nich działa na zasadzie przedstawionej podczas omawiania działania efektu Halla w laptopach.
Jedynym warunkiem, który musisz spełnić, jeśli chcesz, aby efekt Halla zadziałał poprawnie w Twoim urządzeniu, to upewnianie się, że krawędzie ze wbudowanymi czujnikami stykają się w przypadku wygaszania i oddalają się w przypadku wybudzania.