Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

CB radio - jakie kupić?

 2023-07-17 

Komu przydaje się CB radio? Stereotypowy obrazek, jaki ukazuje nam się od razu przed oczami, to kierowca tira spędzający „pół życia w trasie”. Rzeczywiście – dawnej radia CB były domeną tych, którzy podróżują zawodowo, ale dziś trochę się to zmieniło. Z tego typu łączności równie chętnie korzystają kierowcy pokonujący duże odległości tylko okazjonalnie, a także wszyscy ci, którzy chcą ułatwić sobie życie w zatłoczonych miastach, informując się nawzajem na przykład o korkach, wypadkach i innych utrudnieniach na drodze. W pewnym momencie, stają oni przed dylematem związanym z zakupem CB radia…

Jakie CB radio wybrać? Podział na rodzaje

Zazwyczaj jednym z głównych kryteriów wyboru tego sprzętu jest cena, choć nie zawsze jest ona dobrym doradcą. Oprócz ceny, powinno się wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych czynników, jak choćby: częstotliwość korzystania z radia, rodzaj samochodu, w którym będzie się go używać najczęściej oraz – rzecz jasna - parametry techniczne urządzenia (dostosowane do potrzeb kierowcy).

 Urządzenia te można umownie podzielić między innymi ze względu na miejsce wykorzystywania CB radia


- Stacjonarne (domowe) – przeznaczone dla amatorów CB radia, korzystających z tej łączności również poza autem.

- Samochodowe (przewoźne) – ta grupa odbiorników jest wykorzystywana najczęściej i spośród tego typu odbiorników należy szukać odpowiedniego do swojego auta. 

- Przenośne (ręczne).

Przydatne funkcje CB radia

Początkujący użytkownicy CB radia, którzy pierwszy raz nabywają tego typu sprzęt, będą potrzebowali odbiornika oraz anteny. Warto postawić na jakość wykonania obu tych elementów. W myśl zasady, że „mniej znaczy więcej” radio z wieloma funkcjami, ale zrobione z gorszych jakościowo materiałów, jest zazwyczaj mniej użyteczne i sprawne od prostego odbiornika z dobrej jakości komponentów.

 

  • ASC/ASQ Sqelch – blokada szumów. To jedna z podstawowych funkcji, która ułatwia korzystanie z CB radia, bo nie wymaga od kierowcy bezustannego poszukiwania mniejszych zakłóceń. W tym miejscu trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że… nie istnieje CB radio, które nie szumi. Wynika to choćby z samej jazdy i dźwięków instalacji elektrycznej samochodu oraz rodzaju auta (te z silnikiem benzynowym powodują na przykład większe zakłócenia). Również warunki atmosferyczne pogarszają komunikację i generują szumy.
  • RF-Gain - funkcja pozwalająca na wyciszenie stacji, z którymi połączenie jest za słabe, aby można było z niego skorzystać. Bardzo przydatna podczas jazdy w dużych aglomeracjach.
  • Mic-Gain – wzmocnienie mikrofonu.
  • S Meter – wskaźnik pozwalający na oszacowanie odległości od rozmówcy. Zazwyczaj CB radio służy do kontaktu na krótkich dystansach – mniej więcej do 30 km, choć w praktyce zdarzają się połączenia na większą odległość. Zależy to od wielu czynników  - na przykład od ukształtowania terenu, innych przeszkód na drodze sygnału, rodzaju radia, samochodu etc.
  • NB/ANL – filtr zakłóceń pochodzących z samochodu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie CB radia?

Oprócz parametrów technicznych, ważnych jest kilka kwestii, które mogą znacznie wpływać na wygodę korzystania ze sprzętu.


  • Długość kabla – mikrofon na dłuższym i bardziej giętkim kablu sprawdza się lepiej, zwłaszcza w warunkach niskiej temperatury powietrza.
  • Pokrętła / przyciski – warto przed zakupem określić swoje osobiste preferencje, choć – jak pokazują statystyki - większość kierowców woli radia z pokrętłami (ze względu na łatwiejszą zmianę kanałów).
  • Mikrofon z możliwością zmiany kanału – duże ułatwienie dla kierowcy w czasie jazdy, ponieważ nie trzeba sięgać ręką do odbiornika.
  • Sposób montażu – również jest kwestią osobistych preferencji. Do wyboru jest ramka montażowa (umieszcza się radio CB w miejscu radia samochodowego), montaż dzielony (wyświetlacz montowany jest w określonym miejscu, na przykład w miejscu popielniczki, baza schowana w niewidocznej lokalizacji, a mikrofon zazwyczaj wyprowadzony jest przez podłokietnik) lub radio kompaktowe (mikrofon posiada zarówno wyświetlacz, jak i przyciski, natomiast baza z dodatkowym mikrofonem może być zamontowana w dowolnym miejscu).

Jakie radio CB kupić w korzystnej cenie?

  • Dla początkujących użytkowników bardzo dobrym wyborem może być na przykład radio CB MIDLAND Alan 199-A AM, posiadające układ blokady szumów SQUELCH, wygodny, prosty w obsłudze panel i dobrze leżący w dłoni mikrofon. Niska cena w zestawieniu z dobrymi parametrami sprzętu daje gwarancję przyjemnej i intuicyjnej obsługi.
  • Radio CB PRESIDENT Joanny III ASC jest bardziej zaawansowanym modelem z układem ACS (automatyczną blokadą szumu) uwalniającym kierowcę od ciągłych poprawek jakości sygnału przy pomocy pokręteł. Tej klasy radio to jednak już wydatek o połowę większy, niż w przypadku poprzednika, niemniej wygoda obsługi radia ma w czasie jazdy ogromne znaczenie.

Najlepsze anteny CB – dlaczego są tak ważna?

Jest podstawą działania CB radia. Nawet najlepszy odbiornik nie pomaga w uzyskaniu dobrej jakości łączności, jeżeli antena jest zbyt słaba lub niewłaściwie zamontowana. Biorąc pod uwagę, że jej koszt jest znacznie niższy  niż koszt zakupu radia – nie warto na niej za bardzo oszczędzać. W kwestii wyboru najlepszej anteny CB najważniejsze są dwie rzeczy.

 

  • Długość anteny – im dłuższa, tym mocniejszy sygnał i z większej odległości odbierany. W przypadku samochodu długość anteny jest ograniczona, więc jeżeli korzysta się z CB sporadycznie, na niewielkich odległościach, wystarczają te najkrótsze (około 30 cm). Antena długości na przykład 1 m potrafi odebrać dobrej jakości sygnał z odległości nawet kilkunastu kilometrów.
  • Sposób montażu – najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie dobrej jakości łączności jest zamontowanie anteny na dachu auta (im wyżej jest antena, tym jakość sygnału lepsza), umieszczenie jej w miejscu anteny radiowej w samochodzie lub montaż na podstawce magnetycznej. Oprócz anteny dachu, często spotykanym rozwiązaniem jest również antena umieszczona w klapie bagażnika lub na relingu. Przy montażu stałym, konieczność zrobienia otworu w karoserii nie każdemu kierowcy przypada do gustu, więc opcjonalnie można przymocować antenę na podstawce magnetycznej. Rozwiązanie to oszczędza auto (choć niekiedy potrafi zniszczyć wierzchni lakier), ale pogarsza sygnał i jest też – niestety - łatwym łupem dla złodzieja (konieczność pamiętania o każdorazowym chowaniu anteny, kiedy opuszcza się auto). To właśnie stały montaż daje lepszą jakość sygnału i jest zazwyczaj tańszą opcją. Nie chcąc naruszać karoserii, można ewentualnie dokupić specjalne uchwyty pozwalające na stały montaż w określonych miejscach.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756