Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż radia samochodowego - jak podłączyć radio samochodowe?

 2023-08-07 

Podstawą komfortowej jazdy jest zadbanie o dobre nagłośnienie w samochodzie. Dzięki zamontowaniu odpowiedniego sprzętu możemy zyskać pewność, że zarówno krótsza, jak i dłuższa podróż będzie o wiele przyjemniejsza. Właśnie dlatego należy sprawdzić, jak podłączyć radio samochodowe.

Radio samochodowe – dlaczego warto?

Niektórzy z kierowców uważają samochodowe radioodbiorniki za zbędny dodatek wyposażenia pojazdu. Dla tych, którzy nieraz musieli spędzić wiele godzin za kierownicą, radio samochodowe nabiera nowej, większej wartości. To właśnie muzyka niekiedy umila nam daleką podróż, a w niektórych sytuacjach pozwala również skutecznie poradzić sobie ze zmęczeniem. Dzisiaj radia mają znacznie więcej funkcji, dzięki czemu możemy ich używać jako zestawu głośnomówiącego czy też narzędzia do odsłuchu audiobooków. Dzięki tak licznym dodatkowym funkcją podróż będzie znacznie przyjemniejsza.


Radio samochodowe można zamontować w bardzo prosty sposób. W przypadku starszych modeli samochodów wymiana radia polega na podmianie zamontowanego radioodtwarzacza na inny. W przypadku nowszych samochodów sytuacja wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Przed samym przystąpieniem do montowania warto zdobyć ramkę, dzięki której pasujące do auta radio będzie wyglądało naturalnie. Jeszcze przed zakupem radia powinniśmy się upewnić, który z dwóch rozmiarów (Din 1 lub Din 2) pasuje do naszego auta.

Jak podłączyć radio samochodowe? Montaż radia samochodowego

Naturalne wydaje się pojawienie pytania: „Jak podłączyć radio samochodowe?”. Przed włożeniem odbiornika w dedykowane miejsce należy wcześniej wprowadzić przewody. Najtrudniejszym etapem może okazać się właśnie schowanie kabli za deską rozdzielczą. Pamiętaj, żeby robić to ostrożnie, aby nie popsuć innych elementów instalacji elektrycznej auta. Po wprowadzeniu przewodów podłącz je do odpowiedniej wtyczki. Cały proces opiera się na prawidłowym podłączeniu radia do kostki ISO. Głównym celem jest podłączenie radia w taki sposób, aby jego uruchomienie następowało wraz z przekręceniem kluczyka w stacyjce. Za to odpowiada kabel od podłączenia zasilania. Montaż radia samochodowego zakłada podłączenie czerwonego (ewentualnie pomarańczowego) przewodu w takim miejscu, aby  zasilanie pojawiło się dopiero w momencie, kiedy kluczyk przekręcimy co najmniej do pierwszej pozycji stacyjki. 


Koniecznie należy też zadbać o podłączenie podtrzymania (najczęściej to żółty kabel), co zapewni naszemu radiu zachowanie ustawień nawet po odłączeniu zasilania. Ten kabel należy podłączyć bezpośrednio do plusa akumulatora. Prawidłowy montaż radia samochodowego wymaga podłączenia masy zasilania (kabel zazwyczaj ma kolor brązowy lub czarny) do ujemnego bieguna akumulatora. Najprostsza zasada łączenia kabli brzmi: łączymy kolorami. Pamiętaj, że poza samą wtyczką zasilająco-nagłaśniającą powinno zainstalować się antenę oraz dodatkowe kable do urządzeń zewnętrznych, takich jak wzmacniacze czy telefon komórkowy. W ten sposób rozwiązaliśmy problem, jak podłączyć radio samochodowe, i możemy przystąpić do podłączenia głośników.

A jak zdemontować radio samochodowe?

Wiemy już jak podłączyć radio samochodowe, może jednak zdarzyć się sytuacja, że będziemy potrzebowali je zdemontować, co wtedy? W tym celu będziemy potrzebowali odpowiednich klucze. Do poszczególnych modeli radia, będą pasowały różne wytrychy. Jak zauważymy, urządzenie ma z boku specjalne zatrzasku, należy wsunąć w nie klucze, aby puściły. Wtedy bez problemu zdemontujemy radio z półkieszeni.

Jak podłączyć radio samochodowe? Podłączenie głośników

Instalacja głośników jest kolejnym etapem, który jest konieczny, aby prawidłowo zaczęło nam działać radio samochodowe. Każdy z czterech głośników ma po dwa kable (minus i plus), które są w tym samym kolorze. Jakie to będą kolory?

  • Przedni prawy głośnik (RF) – szary przewód.
  • Przedni lewy głośnik (LF) – biały przewód.
  • Tylny prawy głośnik (RR) – fioletowy przewód.
  • Tylne lewy głośnik (LR) – zielony przewód.

Powinniśmy pamiętać o tym, że kabelek oznaczający plus jest gładki, a na minusowym zobaczymy odróżniający go czarny pasek. Podczas podłączania głośników należy pamiętać, aby kabli głośnikowych nie łączyć zarówno ze sobą, jak i z przewodami zasilania. Montaż radia samochodowego skutecznie zakończymy poprzez podłączenie radia samochodowego za pomocą kostki ISO. O ile jedna część będzie służyć do łączenia zasilania, o tyle drugą wykorzystamy do podłączenia głośników na zasadzie: plus i minus połączone obok siebie. Wiedząc już, jak podłączyć radio samochodowe, pamiętać powinniśmy o tym, aby wybrać najwyższej jakości radio samochodowe.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756