Poradniki Eksperta

Korzystanie z rozrywki na zwykłym telewizorze jest ograniczone do telewizji naziemnej i satelitarnej oraz urządzeń audio-wideo dołączonych do jego złączy. Największym źródłem rozrywki jest jednakże Internet. Telewizor w domowej sieci umożliwia przeglądanie stron WWW, instalację różnych aplikacji. Największą popularnością cieszą się internetowe wypożyczalnie VoD filmów i seriali. Ale jak podłączyć Internet do telewizora? Możliwości jest kilka. Opisujemy je w tym poradniku. Do telewizorów Smart TV są zaliczane urządzenia, które mają odpowiednie łącza umożliwiające połączenia przewodowe i bezprzewodowe z Internetem.

Jak podłączyć Internet do telewizora bez WiFi?


Najlepszym sposobem podłączenia Internetu do telewizora jest wykorzystanie połączenia kablowego, które nie jest wrażliwe na zakłócenia i straty przesyłanego sygnału. Jeżeli telewizor jest Smart TV, to wyposażony jest w kartę sieciową. Stosowne gniazdo oznaczone LAN (Local Area Network) znajduje się wśród złączy z tyłu odbiornika. Należy połączyć je za pomocą kabla sieciowego (ethernetowego) zakończonego złączem RJ45 z routerem modemu będącego źródłem Internetu. W tym celu trzeba wejść do menu telewizora i wybrać połączenie sieciowe przewodowe LAN z opcją tryb konfiguracji automatycznej (jest także ręczny). Telewizor wyszuka domową sieć i dokona konfiguracji połączenia. Następnie można sprawdzić szybkość łącza, co ma znaczenie przy oglądaniu filmów HD czy Ultra HD 4K np. z YouTube. Wadą takiego połączenia jest konieczność prowadzania kabla między pokojami, co jest mało estetyczne.

Smart TV w naszej ofercie:

Jak podłączyć telewizor do Internetu bezprzewodowo?


Do komunikacji bezprzewodowej wykorzystywane są moduły WiFi w telewizorze i routerze modemu. Podłączenie telewizora Smart TV do domowej sieci bezprzewodowej przebiega bardzo podobnie, jak podłączenie zwykłego smartfona. Wyszukujemy w telewizorze menu ustawienia sieciowe i wyszukujemy opcję „ustawienia sieci bezprzewodowej”. 


W czasie konfiguracji zobaczymy na ekranie nadajniki wszystkich sieci WiFi (nawet sąsiadów), ponieważ fale radiowe przenikają przez ściany. Wybieramy naszą sieć WiFi i wpisujemy hasło. Nasz telewizor zostanie automatycznie skonfigurowany do współpracy z Internetem. Dla poprawnego działania domowej sieci WiFi ważne jest ustawienie routera w mieszkaniu, ponieważ łącze jest wykorzystywane nie tylko przez telewizor, ale także przez smartfony i tablety domowników. Ściany pokoi tłumią fale radiowe, co powoduje spadek sygnału. Najlepiej, aby router i telewizor były umieszczone w tym samym pomieszczeniu.


Bardzo wygodną aplikacją do sprawdzenia siły sygnału WiFi jest aplikacja „WiFi Analyzer” instalowana na smartfonie. Z jej pomocą sprawdzimy poziom sygnału w poszczególnych pokojach i ustalimy optymalne położenie routera tak, aby poziom sygnału był jak najlepszy z każdego miejsca w mieszkaniu.

Co decyduje o jakości funkcji smart TV?

Dwa podstawowe parametry: szybkość łącza internetowego i przetwarzanie danych przez telewizor. To one decydują o komforcie korzystania z usług Smart TV. Im szybsze łącze internetowe, tym więcej możliwości i satysfakcji płynącej z korzystania z tego typu telewizorów. Poprawne korzystanie z materiałów wideo dostępnych w aplikacjach Smart TV wymaga łącza internetowego o szybkości co najmniej 6-8 Mbit/s dla filmów HD i 15-20 Mbit/s dla Ultra HD 4K.

Jak podłączyć Internet do telewizora

Internetem w telewizorze można jednak cieszyć się także bez zakupu nowego odbiornika TV. Wystarczy odpowiedni adapter lub przystawka (typu Smart TV box).

Jak połączyć Internet do zwykłego telewizora?

Najprostszą alternatywą będzie podłączenie do odbiornika TV innego urządzenia, które będzie podłączone do Internetu, a telewizor stanie się monitorem. Przede wszystkim będą to dekodery sieciowe np. platform cyfrowych Canal + i Cyfrowego Polsatu, telewizji kablowej. Łączymy je wtedy za pomocą kabla HDMI z telewizorem.

Przystawki Smart TV Box z android TV

Popularne są też niewielkie urządzenia w postaci przystawki (boxa), z systemem operacyjnym Android TV lub iOS dołączane do telewizora kablem HDMI. Należy do nich podłączyć Internet przewodowo lub bezprzewodowo przez WiFi. Obsługujemy go pilotem, a w najlepszych urządzeniach głosowo np. do wyszukiwania treści w Internecie. Przy wyborze Smart TV boxa warto zwrócić uwagę na procesor, rozdzielczość obrazu, i pojemność pamięci do przechowania aplikacji.

Adaptery WiFi

Tańszym rozwiązaniem jest adapter WiFi, który do telewizora dołączymy wykorzystując złącza HDMI lub USB. Adaptery WiFi najczęściej mają kształt podłużny lub okrągły, o rozmiarach większych niż pendrive. Oferta takich urządzeń jest już bardzo duża i różnorodna, a poszczególne modele mogą znacznie różnić się funkcjami. Umożliwiają one głównie streaming wszelkiego rodzaju multimediów z innych urządzeń z WiFi: komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów. To bardzo wygodny sposób korzystania z rozrywki na dużym ekranie, przesyłanej z urządzeń mobilnych, smartfona czy tabletu. Oba muszą mieć funkcję Miracast lub Chromecast. W przypadku smartfonów można prowadzić rozmowy telefoniczne, które nie przerywają strumieniowania filmów na duży ekran.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756