Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rozdzielczość 4K – ile to pikseli?

  2024-05-16

W dziedzinie telewizorów, monitorów i innych wyświetlaczy regularnie wprowadzane są nowe standardy wyświetlania obrazu. Mają na celu zapewnienie coraz lepszej jakości oglądanej treści. Jednym z najnowszych jest Ultra HD, który z pewnością zyskał popularność na dłuższy czas. W jego specyfikacji znajduje się m.in. format 4K. Jest to rozdzielczość, która gwarantuje cztery razy większą ilość pikseli niż standardowa Full HD. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o korzyściach, jakie oferuje koniecznie przeczytaj!

Co to jest 4K?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest rozdzielczość. Obraz, który widzisz na ekranie swojego telefonu, monitora czy innego urządzenia z wyświetlaczem składa się z miniaturowych punktów nazywanych pikselami. Są ich miliony i świecą milionami odcieni różnych barw. Zebrane w całość tworzą obraz, który oglądasz. Rozdzielczość określa liczbę pikseli widocznych na ekranie w poziomie i pionie, co determinuje szczegółowość i ostrość obrazu.


Rozdzielczość 4K wywodzi się z formatu kinowego, gdzie odnosi się do 2160 linii ułożonych poziomo, a każda linia składa się z 4096 pikseli, co daje dokładnie 4096 x 2160 pikseli. Czasami format ten jest również określany jako DCI 4K i znajduje zastosowanie w niektórych profesjonalnych monitorach oraz produkcjach filmowych.

Telewizor 4K – ile to pikseli?

W przypadku formatu telewizyjnego, gdzie najczęściej stosowane są proporcje 16:9, rozdzielczość 4K jest definiowana jako 3840 x 2160 pikseli. 


Natomiast w większości monitorów komputerowych o rozdzielczości 4K łącznie jest 8 294 400 pikseli, czyli 3840 x 2160 pikseli. Ta liczba zapewnia tak dużą szczegółowość obrazu, że pojedyncza klatka filmu może być używana jako zdjęcie w wysokiej rozdzielczości.

 

Full HD, 4K i 8K – jakie są różnice?

Skoro wiesz już, co to jest 4K, to warto zapoznać się z jego pochodzeniem oraz możliwościami w przyszłości. Rozwój tego formatu to po prostu zwiększanie liczby pikseli, co przekłada się na bardziej szczegółowy obraz. Dlatego właśnie 4K stanowi naturalną ewolucję swojego poprzednika – Full HD.


W standardzie Full HD rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 pikseli, co daje dokładnie 2 073 600 punktów. Jest to więc czterokrotnie mniej pikseli niż w przypadku formatu 4K. Różnicę tę doskonale ilustruje fakt, że na wyświetlaczu 4K można zaprezentować dokładnie 4 materiały wideo Full HD w ich natywnej rozdzielczości, każdy na jednej ćwiartce ekranu. Udowadnia to, jak bardziej szczegółowy może być obraz w formacie 4K.


Producenci stale dążą do zapewnienia nam doznań jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Dlatego w przyszłości można się spodziewać, że rozdzielczość 4K zostanie zastąpiona przez 8K. Analogicznie obraz 8K zawiera czterokrotnie więcej pikseli niż 4K. Przy zachowaniu proporcji 16:9, rozdzielczość 8K wynosi 7680 x 4320 pikseli, co daje 33 177 600 punktów. Choć droga do pełnej adaptacji tego standardu jeszcze przed nami, już dzisiaj dostępne są telewizory wyposażone w panele o rozdzielczości 8K.


Z biegiem czasu pojawia się coraz więcej treści dostosowanych do tego standardu, a producenci wyposażają swoje urządzenia w zaawansowane procesory obrazu oraz funkcje skalowania oparte na sztucznej inteligencji.

Rozdzielczość 4K – wymiary wyświetlacza i odległość oglądania

Podczas rozważań, co to jest 4K ważne jest również uwzględnienie przekątnej ekranu. Aby dostrzec wszelkie detale, istotna jest właściwa odległość od wyświetlacza. Zbyt dalekie siedzenie może sprawić, że stracimy wiele szczegółów. Dlatego coraz częściej preferujemy telewizory o większych przekątnych. Podczas wyboru urządzenia 4K warto dostosować wymiary do pomieszczenia, w którym będzie użytkowany.


Nie obawiaj się wyboru 65, 75 czy nawet ponad 80-calowych ekranów, są one coraz przystępniejsze cenowo, a z ich pomocą uzyskasz niemal kinowy efekt. Ogólnie przyjmuje się, że aby dostrzec detale obrazu odległość od wyświetlacza nie powinna być większa niż 3-4 razy szerokość ekranu, np. dla telewizora 65-calowego jest to do 2,6 metra. Oczywiście, możesz również siedzieć bliżej, na przykład jeśli ma się gorszy wzrok, lub nieco dalej, gdy nie ma możliwości na zamontowanie większego ekranu. Warto to dokładnie przmyśleć przed zakupem telewizora lub aranżowania pomieszczenia.


Ze względu na liczbę prezentowanych detali, najmniejsze telewizory 4K zazwyczaj dostępne są w rozmiarze 43 cali. Takie ekrany często wybierane są do niewielkich pomieszczeń, jak sypialnie, oraz do grania jako odpowiedniki monitorów. Choć popularnym wyborem w tym segmencie są odbiorniki 55-calowe, rośnie zainteresowanie dużymi ekranami. Trend ten będzie się nasilał, zwłaszcza w kontekście stopniowej adaptacji formatu 8K, który pełni swoje możliwości na ekranach o przekątnej 65 cali i większych.

4K nie tylko w telewizorach

Wiesz już, ile pikseli ma 4K, jaka to rozdzielczość oraz z jakiej odległości powinny być oglądane filmy. Pora na urządzenia, które oferują Ci taką jakość. Kojarzy się przede wszystkim z telewizorami, jednak wybór jest zdecydowanie większy. Są to również monitory, laptopy, projektory, a nawet niektóre telefony. W tych przypadkach zalety oferowane przez standard 4K obejmują znacznie większą ostrość obrazu.


Zastosowanie takich matryc ma sens nawet przy niewielkich rozmiarach wyświetlaczy. Zwiększa się przestrzeń robocza, a schodkowe krawędzie grafik i innych treści stają się mniej widoczne. 


Warto również pamiętać, że korzystając z monitora czy laptopa, siedzimy zazwyczaj bliżej ekranu, co sprawia, że wszelkie detale, które odwzorowuje rozdzielczość 4K, są lepiej widoczne.

Rozdzielczość 4K a Ultra HD – jaka jest różnica?

Warto również wspomnieć o często stosowanym terminie "Ultra HD". Powszechnie jest on używany w przypadku odbiorników telewizyjnych oferujących rozdzielczość 4K, a także do jej oznaczenia. Podobnie jak w przypadku 1920 x 1080 stosuje się określenie Full HD. W praktyce Ultra HD wybiega jednak poza 4K,  w tym formacie możesz liczyć na dodatkowe rozwiązania poprawiające jakość obrazu.


Przede wszystkim, odbiorniki oznaczone logiem "4K UHD" oferują kompatybilność z różnymi wariantami technologii HDR, takimi jak HDR10 lub Dolby Vision. Dodatkowo, zapewniają zwiększoną płynność obrazu dzięki większej liczbie klatek animacji, oraz posiadają szerszą gamę kolorów. Wydajniejszą kompresję zapewnia efektywny kodek HEVC.


Co więcej, standard Ultra HD odnosi się także do odbiorników 8K. Na pudełkach takich urządzeń można znaleźć oznaczenia jak "8K UHD", co ułatwia rozróżnienie wyświetlaczy i ich możliwości.

Treści w rozdzielczości 4K

Obecnie nie brakuje już materiałów w rozdzielczości 4K. Dostęp do nich zapewniają przede wszystkim serwisy streamingowe. Wraz z funkcją HDR sprawiają one, że wszelkie filmy i seriale prezentują się znakomicie. Co więcej, kanały 4K dostępne są również na platformach satelitarnych oraz kablowych. 


Ważnym aspektem jest także wykorzystanie efektywnych algorytmów skalowania, często opartych o sztuczną inteligencję, które sprawiają, że nawet materiały w niższej rozdzielczości prezentują się na telewizorach 4K znacznie lepiej.


Oprócz tego obrazem w tym standardzie możesz cieszyć się w grach na komputerach czy konsolach. Także z wysoką częstotliwością odświeżania, nawet do 240 Hz w przypadku najlepszych monitorów. Sprawia to, że obraz jest nie tylko pełen szczegółów, ale również maksymalnie płynny.

Telewizory 8K w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756