Zdaniem eksperta
Kupując nowy telewizor z pewnością spotkasz się z takim pojęciem jak wyświetlacz QLED. Co to jest i czy to technologia warta uwagi, dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika. Odpowiemy również, co jest lepsze – QLED czy OLED oraz czym jest technologia Neo QLED.
Telewizory QLED – co to jest ?
W ostatnim czasie coraz popularniejsze są telewizory QLED. Są one unowocześnionym wariantem odbiorników LCD, wyposażonych w podświetlenie diodami LED. Zwykło się uważać, że emitują one białe światło, w rzeczywistości jednak jest to światło niebieskie pokryte warstwą żółtego fosforu, co daje jego finalne zabarwienie. W przypadku technologii QLED dodano warstwę nanokryształów o wielkości od 2 nm do 6 nm, tzw. kropek kwantowych. Charakteryzują się one unikalnymi właściwościami, w tym przede wszystkim zmieniają długość padającego na nie światła, które przechodzi następnie przez filtr RGB. W rezultacie pozwala to uzyskać o wiele szerszą paletę barw wyświetlanych na ekranie telewizorów QLED. Dzięki temu obraz jest bardziej plastyczny i lepiej widoczne są wszelkie przejścia tonalne oraz drobne szczegóły. Dlatego też tego rodzaju odbiorniki cieszą się popularnością wśród użytkowników na całym świecie. Z telewizorów QLED znana jest przede wszystkim firma Samsung, jednak znajdziemy w ofercie również modele m.in. takich marek jak Sharp, TCL, JVC, Xiaomi i Hisense.
Zalety technologii QLED
Wśród najmocniejszych stron telewizorów QLED trzeba wymienić wspomniany już bardzo duży zakres wyświetlanych kolorów. Dzięki temu obraz jest pełen drobnych detali, które nie zlewają się w niewyraźne plamy. Ponadto telewizory QLED są wprost stworzone do wyświetlania treści HDR. Wszystko to za sprawą efektywnego podświetlenia. W segmencie średnim standardem jest jasność na poziomie nawet 1000 nitów. Z kolei najlepsze modele osiągają nawet okolice 2000 nitów. To ogromne wartości, ale dzięki nim masz pewność, że HDR w grach czy filmach będzie wyglądał tak jak należy, zobaczysz detale jednocześnie w ciemnych jak i bardzo jasnych partiach obrazu.
Duża jasność ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki niej telewizory QLED świetnie sprawdzają się w nasłonecznionych pomieszczeniach. Jeśli często oglądasz telewizję w ciągu dnia, a Twój salon jest bardzo jasny, to będą one dobrym wyborem. Dodatkowo producenci w bardziej zaawansowanych modelach stosują powłoki antyrefleksyjne, dzięki którym na ekranie nie pojawiają się odbicia.
Kolejną z zalet ekranów QLED jest rozmiar. Bazują one na matrycach LCD, dlatego wybór jest naprawdę ogromny, od mniejszych wyświetlaczy o przekątnej 43 cali, po te największe nawet 85-calowe. Jeśli masz duży salon, to bez problemu znajdziesz ekran QLED w odpowiednim rozmiarze. Co więcej, dzięki szerokiej ofercie producentów możesz łatwo wybrać, czy w Twoim budżecie jest ważniejsza dla Ciebie np. większa jasność czy duży rozmiar.
Najbardziej zaawansowane telewizory QLED, dostępne w dużych przekątnych, mogą również wyświetlać obraz w rozdzielczości 8K. Bez wątpienia w przyszłości standard ten będzie zyskiwał na popularności. Pierwsze serwisy streamingowe już udostępniają materiały w 8K. Zalety tak dużej rozdzielczości to przede wszystkim jeszcze lepsza jakość obrazu. Warto wiedzieć, że jest on czterokrotnie bardziej szczegółowy niż 4K.
QLED, a kontrast
Obok palety wyświetlanych barw jednym z podstawowych parametrów wpływających na jakość obrazu jest kontrast. Nie inaczej jest w przypadku telewizorów QLED. Jako że bazują one na technologii LCD, to na współczynnik kontrastu wpływ ma sposób podświetlenia oraz typ matrycy. W podstawowych modelach zazwyczaj stosowane jest krawędziowe podświetlenie LED. W połączeniu z matrycami VA pozwala ono na zaoferowanie całkiem przyzwoitego współczynnika kontrastu. Niektórzy producenci stosują dodatkowe algorytmy dynamicznego wygaszania, chcąc w ten sposób jeszcze polepszyć wyniki. Jednak czasem doprowadza to do utraty detali. Ekrany podświetlane krawędziowo polecamy mniej wymagającym użytkownikom, którzy zazwyczaj oglądają telewizję w oświetlonym pomieszczeniu.
Miłośnicy kina domowego powinni nieco zwiększyć budżet i wybrać telewizor z bezpośrednim strefowym podświetleniem LED. Oferta takich modeli w średniej półce jest całkiem spora. Powierzchnia ekranu jest podzielona na przynajmniej kilkadziesiąt niezależnie sterowanych stref. Dzięki temu jedna partia obrazu może być rozświetlona, podczas, gdy inna będzie przyciemniona. Rozwiązanie to pozwala uzyskać większy kontrast. Im liczba stref jest większa tym lepiej, ponieważ możliwe jest bardziej precyzyjne sterowanie wygaszaniem. Telewizory QLED z bezpośrednim podświetleniem strefowym są dobrym wyborem, jeśli szukasz w przystępnej cenie dużego odbiornika do kina domowego.
Wreszcie telewizory QLED dla najbardziej wymagających użytkowników i miłośników kina domowego są wyposażone w podświetlenie Mini LED. To nowoczesna technologia, która dopiero w zeszłym roku została szerzej zaadaptowana. Diody Mini LED są znacznie mniejsze niż standardowe LED, dzięki temu w systemach podświetlenia, zamiast kilkuset, stosuje się ich kilka tysięcy. Tym samym możliwe jest wyodrębnienie znacznie większej liczby stref podświetlenia. W najlepszych modelach telewizorów QLED może ich być nawet 2000. Dodajmy, że każda strefa jest niezależnie sterowana, czyli rozjaśniania lub przyciemniana. Dzięki temu pod względem kontrastu topowe ekrany QLED mogą nawiązać rywalizację z telewizorami OLED.
QLED, a OLED – co jest lepsze?
Zażartość sieciowych dyskusji o wyższości jednej z technologii wyświetlania nad drugą dorównuje chyba jedynie rywalizacji graczy konsolowych oraz „pecetowych”. Zatem OLED czy QLED – co jest lepsze? Otóż nie da się tego jednoznacznie rozstrzygnąć. Każda z technologii ma swoje cechy, które sprawiają, że wpasuje się gust różnych użytkowników.
Niepodważalnym atutem telewizorów OLED jest przede wszystkim nieskończony kontrast. To kluczowy parametr, który wpływa na odbiór przez nas obrazu. Ekrany OLED są w stanie wyświetlić idealną czerń, dzięki temu filmy i seriale prezentują się rewelacyjnie, zwłaszcza w warunkach kinowych, np. w zaciemnionym pomieszczeniu. Oprócz tego są bardzo cienkie, przez co wyglądają efektownie oraz oferują krótki czas reakcji i szerokie kąty widzenia. Są więc świetnym wyborem do gier sportu i kina domowego.
Czy to oznacza, że w starciu QLED vs OLED ten pierwszy jest skazany na porażkę? Otóż nie. Przede wszystkim podstawowe telewizory QLED, są znacznie bardziej przystępne cenowo niż OLED. Z kolei modele zaawansowane z bezpośrednim podświetleniem strefowym lub Mini LED, są w stanie zaoferować bardzo dobry kontrast. Dzięki temu, o ile nie oglądasz filmów całkowitej ciemności, powinieneś być zadowolony z efektów. Najbardziej zawansowane telewizory QLED dysponują również szeroką paletą barw. Obraz jest więc bardzo nasycony i żywy. Największą przewagą jest jednak większa jasność. Jeśli telewizję oglądasz w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu, to obraz będzie lepiej widoczny i unikniesz tzw. efektu lustra. Dodatkowo niektóre telewizory QLED mają specjalne powłoki antyrefleksyjne, zapobiegające odblaskom słonecznym. Jak więc widać QLED jest naprawdę dopracowaną technologią i dostępną w przystępnej cenie. Dzięki temu w określonym budżecie możesz np. wybrać większy telewizor.
Telewizory Neo QLED
Z pewnością kupując telewizor spotkasz się z takim określeniem jak Neo QLED. Co to jest? To linia najlepszych odbiorników QLED marki Samsung. Ich najważniejszą cechą jest zastosowanie innowacyjnego podświetlenia Mini LED. Jak już wspominaliśmy wcześniej, pozwala ono na uzyskanie bardzo dużej jasności oraz ogromnego kontrastu, dzięki nawet kilku tysiącom niezależnie sterowanych stref. Wyświetlacze są dostępne w rozdzielczościach 4K oraz 8K, w zależności od serii. Bez wątpienia Neo QLED to jedne z najlepszych telewizorów na rynku, przeznaczonych dla wymagających użytkowników i śmiało mogą konkurować z ekranami OLED.
Jaki dobry telewizor QLED wybrać?
Kupno telewizora QLED nie różni się w zasadzie od wyboru innego odbiornika. Powinieneś zastanowić się, jaki masz budżet oraz co głównie oglądasz. Dla osób korzystających przede wszystkim z telewizji cyfrowej dobrym wyborem będzie już podstawowy QLED, z 60 Hz matrycą. Pozwoli cieszyć się szeroką paletą barw, a w serwisach streamingowych da dostęp do efektów HDR.
Czym charakteryzuje się telewizor QLED do sportu? Przede wszystkim powinien być wyposażony w 120 Hz matrycę. Dzięki temu w dynamicznych scenach ruch będzie zawsze płynny. Za to, jeśli oglądasz przede wszystkim sport, to nie są niezbędne mocne efekty HDR. Możesz więc oszczędzić na zaawansowanym podświetleniu i zamiast tego zdecydować się na odbiornik o większej przekątnej.
Jaki powinien być QLED do gier? Oczywiście warto wybrać sprzęt, który wykorzysta możliwości nowoczesnych konsol, dlatego niezbędna jest pełna obsługa standardu HDMI 2.1. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się rozgrywką 4K przy 120 Hz lub nawet w 8K przy 60 Hz. Inne korzyści płynące z HDMI 2.1 to obsługa standardu synchronizacji obrazu VRR. Dzięki niemu animacja podczas gry będzie idealnie płynna. Kolejnym z dodatków jest funkcja ALLM, która automatycznie włącza tryb gry, czyli niskiego opóźnienia, po wykryciu odpowiednich treści. Jeśli QLED ma sobie dobrze radzić w grach, to warto zdecydować się także na model z jasnym podświetleniem, które docenisz w trybie HDR.
Jaki powinien być QLED do filmów? Przede wszystkim zwróć uwagę na modele wyposażone w bezpośrednie strefowe podświetlenie LED lub Mini LED, jeśli dysponujesz większym budżetem. Oferują one dużą jasność, a przy tym precyzyjnie sterują wygaszaniem. Dlatego efekty w filmach HDR będą się znakomicie prezentować.
Na koniec mamy radę co do przekątnej. Telewizory w naszych salonach „rosną”. Obecnie największą popularnością cieszą sie ekrany 55-calowe. Jeśli jednak masz nieco więcej miejsca, to warto rozważyć zakup odbiornika o rozmiar większego niż planowałeś. Płaskie obudowy telewizorów QLED sprawiają, że szybko przyzwyczajamy się do dużych przekątnych, a bogate kolory robią lepsze wrażenie na większym ekranie.
Najnowsze poradniki
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756