Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

 2023-05-01 

kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym i termoobiegiem 50 cm

Kuchnia jest sercem domu. W tym pomieszczeniu przygotowujemy smaczne potrawy i dania, które serwujemy całej rodzinie. To w niej lubimy rozmawiać przy szklance herbaty, wspominając miniony dzień. Bardzo ważne jest dbanie o czystość i higienę kuchni. Nie możemy jednak zapominać o elementach jej wyposażenia i wszystkich urządzeniach AGD. One również powinny lśnić i błyszczeć. Lodówka, zmywarka, płyta gazowa czy indukcyjna, okap czy piekarnik, wymagają regularnego czyszczenia dla zapewnienia nie tylko estetyki, ale również prawidłowego działania. Jeśli chodzi o piekarnik, to jest to jedno z urządzeń często używanych i ulegających łatwemu zabrudzeniu. Resztki jedzenia, tłuszcz odkładający się w jego wnętrzu, powinny być regularnie usuwane. Szyba piekarnika, jest bardzo dobrze widoczna. Na niej również odkłada się trudny do czyszczenia brud. Często zapominamy o tym elemencie, a niekiedy świadomie go omijamy, gdyż przeraża nas żmudna praca, związana z mozolnym myciem. Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Czym ją czyścić, by była lśniąca? Jak dbać o szybę w piekarniku, by uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń? Warto zapoznać się z poniższym poradnikiem i podjąć działania.

Dlaczego warto czyścić szybę w piekarniku?

Wbrew pozorom, czyszczenie szyby w piekarniku jest bardzo ważne z wielu względów. Wydawać by się mogło, że to nic nie znaczący element, którego czystość na nic nie wpływa. Otóż, jest nieco inaczej. Dbanie o jej czystość, niezbędne jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również w trosce o jakość i higienę przygotowywanych posiłków. Jeśli pieczemy kurczaka, to nie chcemy, aby jego zapach pojawił się na pachnącej szarlotce. Zatłuszczona szyba, może więc wpłynąć na smak potraw. 


Ponadto, przypalony tłuszcz jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Powinien więc być systematycznie usuwany. Przez szybę możesz kontrolować to, co dzieje się wewnątrz urządzenia – widzisz rosnące ciasto, przyrumienioną skórę pieczeni, czy przyrządzanej zapiekanki. Dzięki temu, możesz zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę piekarnika bez otwierania jego drzwi. Wiadomo, że gwałtowne skoki temperatur nie wpływają dobrze na przyrządzane dania. W wielu przypadkach, nie jest wskazane otwieranie drzwi podczas procesu pieczenia. Czysta szyba jest więc swego rodzaju „oknem”, na nasze kulinarne dzieło. Ostatnim aspektem jest samo działanie piekarnika. Zalegający brud na jego szybie, może wpłynąć na jakość działania urządzenia, np. na wolniejsze nagrzewanie. Wszystko to przemawia zatem za koniecznością utrzymania szyby w czystości.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku domowymi sposobami?

W pierwszej kolejności, możesz spróbować wyczyścić szybę domowymi sposobami. Sprawdzą się one jednak do niewielkich zabrudzeń. Bardzo ważne jest regularne mycie szyby. W ten sposób, zapobiegniesz trudnym do mycia plamom i zaciekom. Przetarcie szyby po każdorazowym użyciu piekarnika, zapobiega konieczności jej mozolnego czyszczenia. Wtedy również mogą wystarczyć domowe sposoby czyszczenia. Czym wyczyścić szybę w piekarniku? Są to produkty, które zazwyczaj posiadamy w domu, takie jak: soda oczyszczona, ocet, czy cytryna. Z sody oczyszczonej przygotuj roztwór o konsystencji papki. Do miseczki wsyp około pół szklanki sody i dolej letniej wody. Wymieszaj składniki, a następnie za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki, rozprowadź po powierzchni szyby. Zostaw na 20-25 minut i umyj szybę letnią wodą. Drugi sposób, to czyszczenie niezawodnym octem. Przygotuj roztwór w proporcji 1 szklanka octu i 1 szklanka wody. Dla lepszego efektu, możesz spryskać nim szybę i pozostawić na kilkanaście minut. Bez wysiłku i żmudnego czyszczenia, usuniesz w ten sposób zalegający brud. Sprawdzonym sposobem jest również mikstura z wody i soku z cytryny. Do naczynia żaroodpornego wlej 2 szklanki wody i wyciśnij sok z cytryny. Wstaw je do piekarnika i włącz wysoką temperaturę. Para wodna sprawi, że plamy namiękną i będą łatwiejsze do usunięcia. W ten sam sposób możesz zastosować również ocet.

Jak wyczyścić z szyby piekarnika trwałe zabrudzenia?

Problem pojawia się, gdy domowe sposoby zawodzą. Jeżeli szyba pokryta jest tłuszczem, plamami i zaciekami z kilku miesięcy, musisz zastosować profesjonalne środki do czyszczenia. Są one skuteczne i bez trudu poradzą sobie z uporczywym zabrudzeniem. Najczęściej występują one w postaci sprayu. Użycie ich nie jest skomplikowane. Wystarczy zaaplikować środek na plamy i zacieki, a po paru minutach zmyć. Dzięki składowi, środki te samodzielnie rozpuszczają trudne zabrudzenia, nie pozostawiając śladów. Należy pamiętać, aby nie szorować szyby piekarnika druciakiem, ani nie skrobać nożem. Można użyć profesjonalnych skrobaków, czy łopatek z odpowiednim zakończeniem. Te nie porysują delikatnej powierzchni szyby piekarnika.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku od zewnątrz?

Zabrudzenia szyby od wewnątrz, są zawsze mocniejsze i wymagają większego nakładu pracy. Jednak należy dbać również, o zewnętrzną stronę szyby. Jak umyć szybę w piekarniku od zewnątrz, aby była idealnie czysta? Przy używaniu piekarnika, tłuszcz i resztki jedzenia osadzają się również po zewnętrznej stronie tego urządzenia. Warto więc dbać o jej czystość i systematycznie pozbywać się wszelkich zanieczyszczeń. Tu również sprawdzą się domowe sposoby z sodą oczyszczoną, octem i cytryną. Można również użyć specjalnie dedykowanych środków, które skutecznie i bezproblemowo usuną wszelkie zabrudzenia. Na koniec wszystkich tych czynności, należy spryskać szybę od zewnętrznej strony płynem do mycia szyb. Będzie wtedy idealnie czysta i pięknie lśniąca.

Jak wyczyścić zabrudzenia między szybami piekarnika?

Niestety zabrudzenia mogą dostać się również pomiędzy szyby. Powstaje zatem pytanie, jak wyczyścić szybę w piekarniku, jeżeli brud dostał się pomiędzy dwie warstwy? Czy jest to w ogóle możliwe? Nie ma tu innego sposobu, jak tylko rozkręcić drzwi. W wielu modelach piekarników jest to możliwe, a producenci w instrukcjach krok po kroku wyjaśniają, jak to zrobić. Mamy wtedy do czynienia z funkcją łatwego demontażu drzwi. Wówczas zarówno drzwi, jak i szyby, można samodzielnie rozkręcić i wyczyścić. Gdy już mamy to za sobą, wystarczy zastosować odpowiednie środki do czyszczenia tłuszczu, plam i zacieków, które osadziły się między szybami. Możemy zastosować wcześniej podane sposoby, które są skuteczne do usuwania tego rodzaju zabrudzeń. Gdy mamy do czynienia z potrójna szybą, w wielu modelach można odkręcić tylko zewnętrzną, gdyż dwie wewnętrzne są ze sobą zespolone. Po dokładnym umyciu i osuszeniu szyb, należy złożyć drzwi we właściwej kolejności. Jest to bardzo ważne, dla zapewnienia prawidłowego ich działania. Są również modele, w których zabrudzenia nie dostaną się pomiędzy szyby, ze względu na zastosowane uszczelnienia. W takich przypadkach, demontaż drzwi i czyszczenie szyb nie jest konieczne.

Czy czyszczenie parowe usuwa zabrudzenia z szyby piekarnika?

W asortymencie naszego sklepu, są modele piekarników wyposażone w czyszczenie parowe. Nazywane są one również hydrolizą lub czyszczeniem hydrolitycznym. Jest to prosty sposób, na pozbycie się zaschniętych zabrudzeń w piekarniku. W dużym stopniu, hydroliza ułatwia także pozbycie się zabrudzeń z wewnętrznej strony szyby piekarnika. Aby uruchomić tę funkcję, należy wlać na tacę piekarnika (lub do innego naczynia) niewielką ilość wody. Pod wpływem temperatury, woda zacznie parować. Dzięki temu, zabrudzenia w komorze i na szybie piekarnika będzie łatwiej usunąć.


Po zakończeniu tego procesu, wszystko należy oczyścić wilgotną szmatką, a pozostały płyn usunąć i pozostawić urządzenie do wyschnięcia przy lekko uchylonych drzwiach. Modele wyposażone w funkcję czyszczenia parowego, automatycznie dostosowują temperaturę i czas grzania wody. Nie musisz więc samodzielnie ustawiać tych parametrów. Jest to metoda, która nie wymaga do automatycznego czyszczenia dodatkowych środków chemicznych. Czyszczenie nie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu zużycie prądu nie jest wysokie. Poza tym, jest to bardzo prosty sposób na pozbycie się zabrudzeń powstałych po pieczeniach. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najbardziej ekonomiczny sposób, dlatego preferuje go wielu użytkowników tych urządzeń. Hydrolizę w swoich urządzeniach stosuje wiele marek, jak np. Gorenje, Electrolux, Bosch, czy Whirlpool. Dzięki temu systemowi samoczyszczącemu, szyba piekarnika będzie znacznie czystsza.

Czy czyszczenie pyrolityczne w piekarniku jest skuteczne?

W ofercie naszego sklepu są piekarniki wyposażone w nowoczesne technologie, które ułatwiają ich użytkowanie. Należy do nich niewątpliwie, funkcja pyrolitycznego czyszczenia wnętrza tego urządzenia. Na czym polega to czyszczenie? Polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury nawet 500 stopni Celsjusza. Pod wpływem tak wysokiej temperatury, wszelkie zanieczyszczenia zamieniają się w popiół. Nie musisz więc szorować uporczywego brudu. Po zakończeniu tego procesu i wystygnięciu piekarnika, należy zgarnąć resztki popiołu. Przed włączeniem automatycznego samooczyszczania, warto usunąć z komory i szyby piekarnika resztki jedzenia, aby zapobiec powstaniu dymu i nieprzyjemnego zapachu. 


Oczywiście należy pamiętać również o usunięciu wszelkich akcesoriów, które znajdują się wewnątrz piekarnika, jak np. drabinki, prowadnice, blachy i kratki. Jest to niezbędne, gdyż pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, mogłyby ulec uszkodzeniu. Nie musisz więc nic samodzielnie ustawiać. Wystarczy, że włączysz automatyczne samooczyszczanie i piekarnik rozpocznie pracę. Nawet, gdyby podczas pyrolizy przypomniało Ci się, o konieczności usunięcia zabrudzenia z szyby piekarnika, nie otworzysz drzwi. Producenci zadbali o bezpieczeństwo każdego użytkownika, wyposażając piekarniki w mechaniczną blokadę drzwi. Można je otworzyć dopiero po zakończeniu pyrolizy, gdy temperatura osiągnie bezpieczną wysokość. Czyszczenie pyrolityczne, pozwala usunąć zabrudzenia nawet w trudno dostępnych miejscach. Jest to nowoczesna technologia, dzięki której Twoje urządzenie będzie idealnie czyste. Warto wybrać piekarnik z tą właśnie funkcją.

Czy czyszczenie katalityczne jest skuteczną metodą usuwania zabrudzeń?

Druga metoda automatycznego samooczyszczania piekarnika, polega na katalizie. Działa ona podczas pracy piekarnika (np. pieczenia), w temperaturze właściwej dla danego programu. Piekarnik może nagrzać się do temperatury około 300 stopni Celsjusza i wypalić nagromadzony brud, zmieniając go w popiół. Po zakończeniu tego procesu, wystarczy ściereczką lub szczoteczką zgarnąć popiół i nie trudzić się czyszczeniem zabrudzeń w tym urządzeniu. Czyszczenie katalityczne, również jest automatycznym sposobem usuwania przypalonego tłuszczu, czy resztek przylegającego jedzenia z piekarnika. Przy tej metodzie jednak, zużywają się wkłady katalityczne, które co jakiś czas trzeba wymieniać. Ich żywotność, zależy od częstości używania piekarnika. Jeśli zauważysz, że zabrudzenia nie ulegają całkowitemu spaleniu, wówczas należy wymienić wkłady. Montaż wkładów katalitycznych nie jest skomplikowany i nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Ten sposób czyszczenia piekarnika, jest również skuteczny i wyręczy Cię w pracochłonnym szorowaniu zaschniętego brudu.

Jakie są sposoby na utrzymanie szyby piekarnika w czystości?

Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Podsumowując, jest wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci utrzymać szybę piekarnika w czystości. Warto pamiętać o następujących zasadach:

  • Systematyczne mycie szyby po każdym użyciu piekarnika, zapobiegnie odkładaniu się trudnych do usunięcia zabrudzeń.
  • Szybę należy myć zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
  • W razie konieczności, należy zdemontować drzwi i usunąć zabrudzenia między szybami.
  • Do domowych sposobów czyszczenia szyby, należy użyć sodę oczyszczoną, ocet lub cytrynę.
  • Warto korzystać ze skutecznych środków chemicznych, dedykowanych do czyszczenia uporczywych zabrudzeń w piekarniku.
  • Skutecznym sposobem usuwania zabrudzeń, jest automatyczne samooczyszczanie działające na zasadzie pyrolizy lub katalizy, w które wyposażone zostały niektóre modele piekarników.

Czyszczenie szyby piekarnika nie musi spędzać snu z powiek. Wystarczy wypróbować powyższe sposoby i cieszyć się idealnie czystą szybą.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756