Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Piekarnik w słupku – jak zaoszczędzić miejsce w kuchni?

 2023-08-11 

Piekarniki do zabudowy są coraz popularniejszymi urządzeniami w naszych domach, gdyż można je montować na różne sposoby. Pozostaje tylko podjęcie decyzji, w którym miejscu chcemy taki piekarnik zamontować – na górze, czy klasycznie, pod płytą grzewczą. Oczywiście, miejsce montażu w dużej mierze zależy od typu piekarnika. Wiadomo bowiem, że urządzenia gazowe powinny znaleźć się jak najbliżej ujęcia gazu, ale z elektrycznymi nie mamy już tego wymogu. Jeśli miejsca jest niewiele (np. w aneksie kuchennym czy w otwartej na pokój kuchni) lepiej zamontować urządzenie wyżej, czyli umieścić piekarnik w słupku, bo to na pewno oszczędza miejsce. Takie umiejscowienie piekarnika ma też znaczenie, zwłaszcza, jeśli nie pieczemy zbyt często, ale nie unikamy robienia zapiekanek, pieczeni czy ciast od czasu do czasu. Jest jeszcze jeden, jakże ważny powód – bez względu na to, jak często będziemy piekarnik eksploatować, często nie chce się nam do niego schylać. A wtedy nieważne, czy mamy małą, czy dużą przestrzeń kuchenną, montujemy piekarnik w słupku.

Wymiary piekarników

Wymiary piekarnika do zabudowy w słupku mogą być dość zróżnicowane, a zależy to m.in. od tego, ile urządzeń w danym słupku zamierzamy zmieścić. Modele standardowe mają zazwyczaj około 60 cm wysokości, tyleż szerokości i głębokości. Kompaktowe są zwykle niższe i osiągają 45 do 50 cm wysokości, ale mogą też być ponadstandardowe i mieć nawet 90 cm szerokości. Teraz trzeba sobie więc dać odpowiedź na pytanie: jak często będziemy z piekarnika korzystać ­ często, czy też okazjonalnie i kto najczęściej będzie go obsługiwał, ponieważ od tego dużo zależy. Bo to, co w kuchni najważniejsze, to ergonomia. Nie jest zatem wszystko jedno, gdzie dany sprzęt umieścimy. Musimy wziąć pod uwagę również rodzaj mebli (z czego są zrobione), typ urządzenia (gazowe, elektryczne, parowe) i kto będzie z niego najczęściej korzystał.

Piekarniki w naszej ofercie:

Opcje rozmieszczenia

Specjaliści od zabudowy uważają, że taki piekarnik w słupku powinien zostać umieszczony na wysokości 82 cm, licząc od połogi. Będzie się wtedy znajdował na wysokości wzroku, nie będzie, więc trzeba ani kucać, ani się wspinać, by zobaczyć albo zbadać „metodą patyczka” stan wypieku. Na pewno mają rację, ale jest też taka opcja, która mówi, że wysokość takiego piekarnika, dla wygody go obsługującego, powinna być liczona od podłogi do zgiętych pod kątem prostym rąk osoby najczęściej wkładającej i wyjmującej (zwykle bardzo gorące) dania. Warto to zmierzyć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Zabudowa w słupku

Bardzo istotne dla informacji, na jakiej wysokości będziemy umieszczać konkretne sprzęty, jest to, ile ich w danym słupku zamierzamy zamontować.


Jeśli przymierzamy się tylko do tego, żeby zabudować jedynie piekarnik w słupku, to w tym przypadku wystarczy zmierzyć wspomnianą odległość od podłogi dla zgiętych rąk albo zabudować go w odległości 82 cm od podłogi. Można w tej sytuacji pozwolić sobie bowiem na piekarnik o standardowych wymiarach, a nawet szerszy, jeśli do niego dostosujemy mebel (słupek). Jego wykonanie powierzamy najczęściej fachowcowi, chociaż warto wiedzieć, że tzw. słupki można nawet kupić gotowe.


Gdy będziemy chcieli zamontować dwa urządzenia, to na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala w słupku powinny się znaleźć? Najlepszym wyjściem będzie umieszczenie piekarnika na wysokości około 54 cm (licząc od podłogi), a mikrofalówkę mniej więcej 55-60 cm nad nim, czyli na wysokości około 114 cm od podłoża.


Jest również możliwość umieszczenia w szafce-słupku trzech urządzeń, zwłaszcza, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca. W tej sytuacji musimy wybrać modele kompaktowe, dość niskie, np., piekarnik ok. 45 cm wysokości. I tak najniżej (ok. 53 cm nad podłogą) damy piekarnik, nad nim (ok. 97-98 cm nad podłogą) kuchenkę mikrofalową, a nad nią (wysokość około 143-144 cm) sprzęt, z którego korzystamy najrzadziej, np. ekspres do kawy albo odwrotnie, jeśli kawę pijemy co rano, a z mikrofali korzystamy okazjonalnie.


Warto pamiętać o tym, iż wymienione sprzęty muszą być zgodne co do wielkości, powinny zatem mieć zbliżone (jeden do drugiego) gabaryty.

Jak zamontować piekarnik w słupku?

W zasadzie nie rozpatrujemy opcji montażu piekarnika tuż pod płytą, chociaż jest to możliwe i zasada jest bardzo podobna. Decydujemy się jednak na wariant gwarantujący nam optymalną wygodę przy obsłudze urządzenia. W tym miejscu warto podkreślić, że piekarniki elektryczne mają specjalne otwory wentylacyjne oraz chłodzące obudowę. Ma to kolosalne znaczenie. Wprawdzie najlepiej jest taki montaż polecić fachowcowi, ale można to również zrobić samodzielnie, postępując zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji. 


Niezależnie od tego, jaki wariant przyjmiemy, warto znać pewne zasady. Przy montażu piekarnika w szafce wysokiej powinno się zapewnić średnio ok. 2 cm na wentylację m.in. między piekarnikiem a płytą dzielącą urządzenie od ściany. Gniazdo sieciowe również powinno być zabezpieczone uziemieniem. Przed montażem musimy wykonać pomiary mebli i odległości od innych urządzeń. W meblu lub pod blatem powinien być otwór lub wyjście na kabel zasilający. Meble sąsiadujące z piekarnikiem, jak i sam słupek, powinny być odporne na wysoką temperaturę oraz na ciężar. Drewno lub okleina i klej (z którego są meble) powinny być znosić temperaturę około 100 st. C, a fronty mebli graniczące z urządzeniem – 70 st. C. Przed pierwszym użyciem komorę piekarnika trzeba wygrzać, by w ten sposób sprawdzić działanie urządzenia i wypalić resztki poprodukcyjne.

Piekarniki parowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756