Poradniki Eksperta

Kuchenka jest jednym z podstawowych sprzętów, wyposażenia każdego mieszkania czy domu. Podczas urządzania przestrzeni kuchennej, niewątpliwie jest jednym z pierwszych urządzeń, które są sytuowane na projekcie. To od jej montażu, zależeć będzie umiejscowienie pozostałych urządzeń. W bezpośredniej bliskości znajdą się zapewne okap i piekarnik. Nieco dalej lodówka i zmywarka, ponieważ te sprzęty powinny stać w odpowiedniej odległości od kuchenki. Zaplanować należy również zlewozmywak, który dobrze komponuje się blisko przestrzeni do gotowania. Cały projekt musi być dodatkowo funkcjonalny i jak najlepiej odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Jak to zaplanować? Na początek warto poznać rodzaje kuchenek oferowanych przez producentów. Później należy określić nasze potrzeby i oczekiwania. Na koniec, choć to nie mniej istotne, warto sprawdzić nasze możliwości przestrzenne. Jaką kuchenkę wybrać? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Wolnostojąca czy do zabudowy

Kuchenki można podzielić na wiele rodzajów, jednak główny, dotyczy ich sposobu montażu. Występują one w wersji wolnostojącej i do zabudowy. Kuchenki wolnostojące, zwyczajowo wyposażone są w piekarnik. Tworzą jedną bryłę o standardowych wymiarach, w których szerokość i głębokość wynoszą około 60 cm, a wysokość 85 cm. Modele do zabudowy, występują w formie płyty z palnikami lub polami grzejnymi. Montuje się je na blacie kuchennym. Do kuchenek do zabudowy, piekarnik dokupujemy oddzielnie. Urządzenia mogą, ale nie muszą być tego samego producenta, aby spełniały swoje funkcje. Oba rodzaje kuchenek, są równie praktyczne. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Modele do zabudowy, są o tyle praktyczne, że nawet w niewielkich przestrzeniach możemy je z powodzeniem wkomponować w zabudowę kuchenną. Kuchenka wolnostojąca, potrzebuje więcej miejsca i dodatkowo musimy zachować niezbędne odległości pomiędzy innymi urządzeniami, jak na przykład lodówka.

Kuchenki gazowe w naszej ofercie:

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kuchenki

W pierwszych krokach, warto określić nasze potrzeby i możliwości przestrzenne. W mniejszych kuchniach, bardziej praktyczne mogą okazać się modele pod zabudowę. W większych z kolei, z powodzeniem zmieści się kuchnia wolnostojąca z piekarnikiem. Ważne będą również niezbędne przyłącza. Coraz więcej domów i mieszkań, nie jest wyposażanych w standardzie w przyłącze gazowe. Oznacza to, że powinniśmy zawęzić nasze wybory do kuchenek zasilanych elektrycznie. W takim wypadku, dobrym rozwiązaniem będzie również płyta indukcyjna. Kuchnie zasilane gazem, w przypadku zabudowy wielorodzinnej, potrzebują stałego przyłącza gazowego i nie możemy zastosować tutaj butli gazowej. Niemniej będzie ona dobrym rozwiązaniem, gdy nie dysponujemy zasilaniem elektrycznym. Na przykład na działce lub w domku letniskowym. Gazowe kuchnie, zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy, nie potrzebują do sprawnego działania prądu. Wystarczy im butla gazowa. Dlatego tak ważne jest określenie możliwości i ograniczeń wynikających ze stałych podłączeń zasilania.

Rodzaje kuchenek

Kuchenki dzielimy na kilka rodzajów. Do podziału możemy zastosować możliwości przyłączeniowe, sposób ustawienia i zabudowy, wielkość, funkcje i wiele innych detali, które będą miały wpływ na dalsze użytkowanie. Do zasilania kuchenek, wykorzystywany jest prąd oraz gaz ziemny i gaz propan-butan. Spośród typów urządzeń, rozróżniamy kuchenki gazowe, gazowo-elektryczne, elektryczne i indukcyjne.

Kuchenki gazowe

Sprzęt gazowy może być zarówno wolnostojący, jak i do zabudowy. Taką kuchnię, docenią użytkownicy prostych rozwiązań. Wystarczy, że podłączymy ją do instalacji gazowej dostępnej w domu lub mieszaniu i możemy z niej w pełni korzystać. Szczególnym typem kuchenki gazowej, jest tak zwany sprzęt nablatowy (wolnostojący). Może występować w wersji jednopalnikowej, dwupalnikowej, trzypalnikowej oraz czteropalnikowej. Jest to sama płyta z palnikami i rusztem, którą stawiamy na blacie. Nie jest przeznaczona pod zabudowę. Zwykle jest zasilania gazem z butli gazowej. To idealne rozwiązanie do domku letniskowego, do letniej kuchni, czy na działkę.

Kuchenki elektryczne

Kuchnie elektryczne są bardzo popularne. Modele wolnostojące wyposażone są w płytę, na której gotujemy potrawy oraz piekarnik usytuowany niżej. W całości zasilane są energią elektryczną. Podobnie, jak wyżej wspomniane modele gazowe, może być wyposażona w dodatkowe udogodnienia, takie jak elektryczna zapalarka i wyświetlacz. Również w tym typie, znajdziemy modele nablatowe, które są lekkie i bardzo mobilne. Możemy korzystać z nich wszędzie tam, gdzie mamy stały dostęp do prądu. Do dyspozycji mamy różne wielkości i ilości pól grzejnych. Modele z jednym lub dwoma polami grzejnymi, są często spotykane w domkach letniskowych, rodzinnych pokojach hotelowych, a także na biwakach z dostępem do wspólnej przestrzeni kuchennej.

Kuchenki gazowo-elektryczne

Kuchnie gazowo-elektryczne, występują zwykle w wersji wolnostojącej. Jest to urządzenie o mieszanych źródłach zasilania, którego płyta zasilana jest gazem, a piekarnik energią elektryczną. Dla komfortu użytkowania, mogą być wyposażone w wyświetlacz oraz elektryczną zapalarkę, które do prawidłowego działania potrzebują prądu. Ten typ sprzętu wybierany jest zwykle, gdy dysponujemy przyłączem gazowym, ale oczekujemy większych możliwości funkcjonalnych od piekarnika. W piekarniku elektrycznym, ciepło rozprowadzane jest równomiernie, podczas gdy w gazowym, grzeje się tylko jego podstawa. Częstym rozwiązaniem wspomagającym rozprowadzanie ciepła w tych typach kuchni, jest zwykły wentylator, zainstalowany wewnątrz komory piekarnika.

Kuchenki indukcyjne

Urządzenia indukcyjne, są szczególnym rodzajem urządzeń elektrycznych. Są zasilane prądem, jednakże zasada ich działania jest nieco inna. Do gotowania potraw, wykorzystywane jest tu zjawisko indukcji. Szerzej opowiemy o tym, w dalszej części poradnika. Warto wymienić te kuchenki, jako dodatkowy typ sprzętu, z uwagi na ich szczególne możliwości, ale również ograniczenia. Blat kuchenek indukcyjnych nie nagrzewa się w całości, a jedynie miejscowo, tam gdzie płyta bezpośrednio styka się garnkiem. Również do przyrządzania potraw, będziemy potrzebowali specjalnych garnków, przeznaczonych do gotowania na tym sprzęcie. Garnki wyposażone są w specjalne dno. Kuchenki indukcyjne są często wybierane do mieszkań, gdzie nie mamy stałego przyłącza gazowego.

Płyty, pola grzewcze i ruszt

Płyty grzewcze oraz ich możliwości, są najczęściej wykorzystywane podczas użytkowania kuchenek. Różnią się materiałem wykonania, a co za tym idzie jakością, a także liczbą pól grzewczych lub palników. O ile materiał wykonania nie będzie miał większego znaczenia podczas użytkowania, o tyle będzie wpływał na cenę urządzenia. Wymienione powierzchnie są równie łatwe do utrzymania w czystości pod warunkiem, że będziemy robili to systematycznie. Wszystkie te elementy, powinny być brane pod uwagę podczas wyboru sprzętu. Ilość pól grzewczych i jakość samej płyty, będą się przekładały na żywotność sprzętu i komfort codziennego użytkowania. Ze względu na specyfikę i funkcjonalności płyt, urządzenia możemy podzielić na dwa rodzaje kuchenek – gazowe i elektryczne.

Specyfika płyt gazowych

Płyty kuchenek gazowych wykonane są najczęściej z emaliowanego metalu lub stali nierdzewnej. Coraz częściej spotkać można też modele ceramiczne i szklane. Materiał wykonania płyty gazowej, przedkłada się bezpośrednio na cenę sprzętu. Najmniej kosztowne, będą te pokryte emalią i z nierdzewnej stali, a nieco droższe, wykonane ze szkła i ceramiki. Ceramika i szkło uchodzą za trwalsze materiały i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Gotowanie potraw na kuchence gazowej, odbywa się na tak zwanych palnikach. 


Standardowe rodzaje kuchenek gazowych, wyposażone są w cztery palniki, różniące się od siebie wielkością i mocą. Zwykle mamy do dyspozycji jeden duży palnik, jeden mały i dwa średnie. Niestandardowe modele wyposażone są w tak zwany palnik WOK, który charakteryzuje się podwójnym płomieniem i oferuje większą moc do szybszego podgrzewania potraw. Ważnym wyposażeniem płyty gazowej jest ruszt, na którym stawiamy garnki i patelnie oraz inne naczynia, w których przygotowujemy potrawy. Ruszt może być jednoczęściowy, dwuczęściowy lub czteroczęściowy. Pierwszy rodzaj jest najbardziej stabilny, ponieważ jest wspólny dla wszystkich palników. Jego wadą może być to, że taki jednoczęściowy element trudniej wyczyścić. Z kolei mniejsze elementy, są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale za to mniej stabilne.

Specyfika płyt elektrycznych

Ze względu na specyfikę i funkcjonalność płyt zasilanych prądem, urządzenia możemy podzielić na trzy rodzaje kuchenek – żeliwne, ceramiczne oraz indukcyjne. Wszystkie wymienione rodzaje kuchenek elektrycznych, posiadają elektryczne lub indukcyjne pola grzewcze zamiast palników, w odróżnieniu od kuchenki gazowej. W przypadku tych modeli, materiał z którego została wykonana płyta, ma duże znaczenie na sprawność działania pól grzejnych, a także na zużycie energii. Kuchenki żeliwne stają się coraz mniej popularne, choć ich cena jest wciąż atrakcyjna w porównaniu do pozostałych rodzajów. Ich szczególną cechą jest to, że pola grzewcze wystają ponad płytę.


Płyty ceramiczne są bardziej popularne od żeliwnych, z uwagi na płaską konstrukcję i możliwość dopasowania do niemal każdej przestrzeni. Są również łatwiejsze, do utrzymania w czystości. Charakterystyczne są w niej pola grzejne, które po rozgrzaniu stają się czerwone. Najpopularniejsze kuchenki elektryczne, to sprzęt indukcyjny. Pod powierzchnią płyty umiejscowione są specjalne cewki, wytwarzające pole magnetyczne. Energia elektryczna zmienia się w ciepło nie na płycie, a w dnie naczynia. To dlatego do gotowania na indukcji, potrzebujemy specjalnych garnków. Kuchenki elektryczne posiadają szereg funkcjonalności w zakresie pól grzewczych. Standardowo wyposażone są w cztery takie pola, różniące się wielkością oraz mocą. W odróżnieniu od kuchenek gazowych i innych niż indukcyjne, pola możemy ze sobą łączyć, tworząc tak zwane strefy gotowania. To bardzo praktyczne rozwiązanie do gotowania w niestandardowo dużych garnkach, takich jak na przykład brytfanny.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie od rodzaju sprzętu, producenci wyposażają je w specjalne zabezpieczenia. Część zabezpieczeń jest standardowa i wynikająca z odrębnych przepisów, dotyczących bezpiecznego działania i użytkowania podobnych urządzeń. Inne wynikają z nowoczesności i innowacyjności kuchenki, a także specjalnych funkcji oferowanych przez producentów, w trosce o swoich klientów. Takie urządzenia mogą okazać się nieco droższe w zakupie, niemniej warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza gdy wśród naszych domowników są małe dzieci.

Zabezpieczenia w kuchence gazowej

Standardowym zabezpieczeniem w kuchenkach gazowych, są blokady związane z zasilaniem. W instrukcji montażu, znajdziemy informację o zleceniu instalacji wykwalifikowanym fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami. Nie zaleca się samodzielnego przyłączania kuchenek gazowych do zewnętrznego przyłącza gazowego. Jeśli nasza kuchenka ma być połączona do butli gazowej, bardzo ważną zasada jest jej okresowy przegląd. Przeglądu i serwisu poza butlą gazową, wymagają również wszelkie podłączenia znajdujące się między kuchenką, a źródłem gazu. Producenci kuchenek gazowych, w standardzie wyposażają je w tak zwane zabezpieczenie odcinające dopływ gazu w przypadku, gdy zgaśnie płomień na palniku. Do takiej sytuacji dochodzi często podczas przeciągu lub gdy potrawa wykipi z garnka. W nowocześniejszych modelach, znajdziemy także funkcję tak zwanego zimnego frontu, dzięki której szyba i drzwiczki piekarnika są na tyle chłodne, abyśmy dotykając ich podczas pracy piekarnika, nie poparzyli dłoni.

Zabezpieczenia w kuchence elektrycznej

W przypadku kuchenki elektrycznej, standardowym zabezpieczeniem, w które jest wyposażona, jest tak zwany chłodny front. Funkcja działa na takiej samej zasadzie, jak opisana wyżej w kuchenkach gazowych. Dodatkowo wiele modeli ma również blokadę przed przypadkowym włączeniem i wyłączeniem urządzenia. Blokadę uruchamiamy zwykle przy pomocy sekwencyjnego dotknięcia określonych przycisków, na panelu sterowania. Włączenie i wyłączenie blokady, jest opisane w instrukcji obsługi i może odbywać się w różny sposób w rozmaitych modelach. Określa to i programuje producent sprzętu. Jest to szczególnie przydana funkcja przy małych dzieciach, które są ciekawe świata i nierzadko zainteresowane kolorowym, świecącym panelem sterowania. Równie przydatna dla bezpieczeństwa użytkowania, jest funkcja automatycznego wyłączania pola grzewczego po jego zalaniu oraz specjalny wskaźnik, który poinformuje użytkownika o tym, które pole jest uruchomione. Precyzyjnie określone bieżące działanie pól, chroni nasze dłonie przed przypadkowym poparzeniem.

Kucheenki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756