Poradniki Eksperta

Aby urządzenie, które wybierzesz do Twojej kuchni spisywało się przez długi czas, podczas zakupu zwróć uwagę nie tylko na zachęcający wygląd. Wybierz blender o odpowiedniej mocy, wygodnym uchwycie oraz dodatkowych elementach wyposażenia. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, żeby dokonać właściwego wyboru i wiedzieć jaki blender wybrać. Dowiesz się również, jakie są różnice między blenderami ręcznymi i kielichowymi.

Różne rodzaje blenderów


Blendery ręczne to nie tylko urządzenia o końcówce tnącej w formie nożyka. Nowoczesne urządzenia z tej kategorii zachwycają wielofunkcyjnością. W wyposażeniu blenderów dostępnych na rynku – poza klasycznymi nożykami – znajdują się także końcówki ubijające, rozdrabniające czy siekające. Blender ręczny staje się więc multinarzędziem, które wyręczy Cię w wielu pracach kuchennych. Pozwoli ubić śmietankę lub pianę z białek, poszatkuje ogórki na mizerię i rozdrobni warzywa do zup, sosów, marynat.


Z kolei blendery kielichowe, to narzędzia o zgoła podobnej, lecz w rzeczywistości zupełnie odmiennej technice pracy. Zamiast obracającego się ostrza na końcu urządzenia, które trzymamy w dłoni – ostrze znajduje się na dnie dużego „dzbanka”, czyli właśnie kielicha. Takie rozwiązanie pozwala nam najczęściej na zastosowanie większej mocy. Dzięki temu, w blenderze kielichowym łatwiej będzie nam pracować z twardszymi produktami, a także większą pojemnością. Dawniej blendery kielichowe mocno przewyższały swoimi funkcjami ręczne odpowiedniki – dziś jednak z łatwością możemy znaleźć na rynku produkty dorównywające kielichowej alternatywie. Szczegółowe różnice między dwoma rodzajami urządzeń, omówimy już za chwilę. Najpierw przejdźmy jednak do krótkiego opisu urządzeń oraz ich najważniejszych cech. Blender kielichowy, czy ręczny – który wybrać?

Blendery kielichowe w naszej ofercie:

Czy warto kupić blender?

Używanie blendera w kuchni znacznie ułatwia i przyspiesza gotowanie. Dzięki niemu w krótkim czasie rozdrobnisz nawet duże ilości składników. Blender pozwoli Ci szybko i bez wielkiego nakładu pracy, m.in. na:


  • przygotowanie musu jabłkowego czy konfitur,
  • dodatkowe końcówki szatkujące pozwolą nam perfekcyjne pokroić plasterki świeżych, zielonych ogórków na przykład do sałatek lub plastrów warzyw korzeniowych (marchwi, pietruszki, selera), które wykorzystamy w potrawach orientalnych czy tradycyjnym wywarze,
  • dzięki blenderom ze specjalnymi pojemnikami do kruszenia lodu bez kłopotu rozbudujemy listę domowych drinków (nie tylko alkoholowych); pokruszone kostki lodu z zamrażarki schłodzą słodkie napoje i świetnie sprawdzą się przy okładaniu mięsa czy ryb, których nie chcemy jeszcze mrozić, a wymagają niskiej temperatury przechowywania, 
  • używanie blendera w kuchni urozmaici codzienne obiady: lista przepisów na blendowane zupy-kremy jest nieograniczona; można przygotowywać je niezależnie od sezonu – z warzyw świeżych lub mrożonych (wystarczy wywar, ulubione warzywa i przyprawy, aby po zblendowaniu zaskoczyć domowników nowymi zupami o gładkiej konsystencji).

Blendery ręczne w naszej ofercie:

Standardowe tryby pracy – podstawowy i turbo

Funkcja turbo

  • wykorzystuje w pełni moc urządzenia,
  • jest wydajniejsza, dzięki czemu pozwala na szybsze oraz, co ważne, efektywniejsze rozdrabnianie,
  • poradzi sobie z twardszymi składnikami, takimi jak na przykład orzechy włoskie czy bakalie.

Dodatkowe wyposażenie


  • w wyposażeniu nowoczesnych blenderów znajdują się wydajne końcówki do ubijania oraz szatkowania na różnego typu kawałki,
  • warto jest mieć specjalne wysokie pojemniki, które ułatwiają blendowanie i pozwalają zachować porządek na blacie kuchennym,
  • zwróćmy także uwagę na długość końcówki zakończonej standardowymi nożykami; jeżeli planujemy blendować na przykład zupy, warto jest mieć na wyposażeniu długi trzonek siekający, żeby dokładnie docierać do dna garnka lub innego głębokiego naczynia, w którym umieściliśmy wszystkie składniki.

Moc i ergonomiczny uchwyt


Podczas wybierania odpowiedniego blendera nie możemy pominąć dopasowania jego parametrów technicznych do naszych potrzeb i oczekiwań.


Moc


  • im większą moc będzie posiadał zakupiony przez nas blender, tym szybciej i łatwiej rozdrobnimy potrawy. Standardowa moc blenderów kształtuje się wokół 500-800 W (pamiętajmy, że jeżeli zależy nam na urządzeniach kruszących lód czy posiadających wydajną funkcję turbo, powinniśmy zwrócić uwagę na blendery o większej mocy.

Uchwyt

  • zadbajmy o właściwe dopasowanie uchwytu urządzenia do naszej dłoni, żeby uniknąć bółu nadgarstka,
  • jeżeli zamierzamy często korzystać z blendera, warto zwrócić uwagę na urządzenia o ergonomicznie wyprofilowanej rączce oraz specjalnym antypoślizgowym wykończeniu, które stabilizuje chwyt i jednocześnie podnosi bezpieczeństwo pracy.

Czas przejść do szczegółów!

Za nami krótkie wprowadzenie z najważniejszymi informacjami, dotyczącymi blenderów – zarówno kielichowych, jak i ręcznych. Przejdźmy teraz do szczegółowego zapoznania się z dwoma rodzajami urządzeń. Zwrócimy szczególną uwagę na zakres możliwości, jakie oferuje nam każde z rozwiązań oraz porównamy je pod względem zalet i wad. Przedstawimy również wykaz podstawowych posiłków, jakie możesz przyrządzić z pomocą każdego z urządzeń.


Blender ręczny


Blender ręczny jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy do części urządzenia, w której znajduje się silnik, podłączyć końcówkę z ostrzem. Następnie, najlepiej w wysokim naczyniu, możemy zacząć blendować różnego rodzaju produkty, przyciskając końcówkę z obracającymi się nożykami. Rozwiązanie to spisze się najlepiej w połączeniu z miękkimi produktami, które chcemy zamienić w pastę.


Zacznijmy od zalet urządzenia, jakim jest blender ręczny. Przede wszystkim, jest to sprzęt bardzo wygodny w użytkowaniu, konserwacji, czyszczeniu i przechowywaniu. Praca z blenderem jest bardzo prosta. Dodatkowym atutem są dostępne w wielu modelach przystawki, takie jak na przykład trzepaczka. Dzięki temu, do drobniejszych prac nie musimy wyjmować miksera – wystarczy blender i odpowiednia przystawka, a białko czy inny produkt, ubijemy w mgnieniu oka. Jak myć blender ręczny? Jest to bardzo proste! Końcówkę z ostrzem wystarczy zdemontować i umyć z pomocą płynu do naczyń. Dużą część blenderów możemy również myć w zmywarce


Kolejną zaletą jest łatwość przechowywania. Rozmiary blenderów ręcznych są zdecydowanie mniejsze od urządzeń z kielichami. Dzięki temu, znacznie łatwiej jest je schować w szufladzie, czy szafce. W mniejszych kuchniach, nie musimy trzymać urządzenia na blacie, tak jak często jesteśmy zmuszeni to robić z kielichowymi odpowiednikami. Zaletą, której z pewnością nie da się przeoczyć, jest cena urządzenia. Wszystko zależy od konkretnych modeli, lecz zazwyczaj blender ręczny posiada bardziej atrakcyjną cenę.


Być może największą wadą tego rozwiązania, jest konieczność użycia naczynia, które będzie zbierało na swoich krawędziach wszelkie resztki jedzenia, które będą pod wpływem siły odśrodkowej wylatywały spod ostrzy. Zastosowanie zbyt niskiego naczynia, w łatwy sposób może zakończyć się dużym bałaganem w kuchni. Kolejną wadą może okazać się niska moc urządzenia. Różnicy tej doświadczymy szczególnie mocno, porównując zakresy mocy zwykłego blendera ręcznego do kielichowego odpowiednika.


Przy użyciu blendera ręcznego, często może nie udać się nam zblendować lub rozkruszyć twardszych produktów – np. orzechów, czy lodu. Niska moc nie jest jednak cechą charakterystyczną dla wszystkich blenderów ręcznych. Niektóre ze współczesnych urządzeń, wyróżniają się bardzo zadawalającą mocą, przez co niewiele różnią się zakresem możliwości od blenderów kielichowych. Warto wtedy jednak wybrać sprzęt z dodatkową nakładką ochronną, którą montujemy ponad ostrzem. Duża moc może spowodować jeszcze większy rozrzut resztek jedzenia dookoła. Nakładka ma na celu powstrzymać zabrudzenie kuchni, wyłapując drobinki produktów. 


Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden nieprzyjemny aspekt korzystania z blendera ręcznego. Korzystanie z niego przez niedoświadczonego użytkownika, może skończyć się poważnym skaleczeniem. Praca z ostrzem, które nie jest zabezpieczone od dołu, może doprowadzić do głębokich skaleczeń. Uważać należy również podczas mycia urządzenia. Wystarczy jeden pechowy ruch, by przejechać ostrzem po palcu.

jaki blender

Blender kielichowy

Jaki blender – kielichowy, czy ręczny? Znamy już szczegóły charakterystyczne dla ręcznej wersji urządzenia. Czas przejść do omówienia drugiej opcji – kielichowej. Urządzenia kielichowe składają się z większej liczby komponentów. Bazą jest stabilna podstawka, w której znajduje się silnik o zazwyczaj dość wysokiej mocy pracy. To na niej montujemy kielich. Kielich to nic innego, jak szklany dzban bez dna. Dnem staje się przystawka z ostrzem, którą montujemy przed rozpoczęciem pracy. Rozwiązanie to pozwala nam na znacznie łatwiejsze mycie urządzenia. Bardzo istotnym elementem blendera kielichowego jest pokrywka, często wyposażona w zdejmowaną zatyczkę, przez którą możemy w łatwy sposób dodać kolejne składniki, bez potrzeby zbędnego demontażu. Po zamontowaniu kielicha na podstawce, możemy przejść do dodawania składników. Mikser wykorzystuje w swojej pracy siłę odśrodkową, zasysając niezblendowane składniki w kierunku ostrza i odpychając te zmielone z dala od siebie. Korzystając z blendera kielichowego, nie musimy przykładać żadnej siły, by uporać się z produktami. Cecha ta może okazać się szczególnie ważna dla osób starszych i ciepiących na różnego rodzaju choroby ograniczające ich możliwości.


Jakie są zalety blendera kielichowego? „Wysuwającą się na prowadzenie” cechą, zdaje się być czystość i łatwość użytkowania. W porównaniu z blenderem ręcznym, dzięki specjalnej, dopasowanej przykrywce, właściwie do zera ograniczamy rozbryzg resztek jedzenia po ścianach i blatach w kuchni. Dużym atutem może być również moc urządzenia – blendery ręczne z założenia są dość małymi sprzętami, przez co ich moc jest zazwyczaj niższa, niż wśród kielichowych odpowiedników. Wysoka moc pozwoli nam na pracę z bardziej uciążliwymi produktami – na przykład lodem, orzechami, twardymi warzywami i owocami. Naszej uwadze nie może uciec również pojemność urządzenia. Cecha ta będzie miała duże znaczenie, gdy zechcemy przygotować samodzielnie pyszne smoothie, czy koktajl. 


Praca z blenderem ręcznym w tym zakresie jest możliwa, lecz korzystanie z kielichowej alternatywy jest znacznie łatwiejsze. W zależności od tego, jaki model blendera kielichowego wybierzemy, możemy liczyć również na funkcje dodatkowe i specjalne tryby. Z pomocą zaawansowanego urządzenia, przyrządzanie wybranych potraw może być jeszcze łatwiejsze. Wystarczy wrzucić odpowiednie składniki do naczynia, wybrać odpowiedni tryb, a praca rozpocznie się samoistnie. Ciekawą funkcją, którą warto posiadać w blenderze kielichowym, jest blendowanie pulsujące. Czynność ta polega na szybkim włączaniu się i wyłączaniu urządzenia. Proces ten pomaga przetwarzać składniki, przez co blendowanie przebiega szybciej i dokładniej, a także nie pozwala tak łatwo przegrzać się urządzeniu. 


Bardziej zaawansowane blendery kielichowe, wyposażone są w specjalne tryby pracy. Jednym z nich jest wcześniej wspomniany tryb pulsacyjny, który może znacznie ułatwić i usprawnić przygotowywanie różnorodnych potraw. Nieco innym rozwiązaniem są tak zwane inteligentne tryby, w których urządzenie samo wykonuje za nas pracę. Przykładem może być funkcja kruszenia lodu, w której wystarczy wybrać w urządzeniu konkretną opcję, a blender sam zajmie się dostosowaniem tempa, długości i intensywności pracy w optymalny sposób.


Jakie wady posiada blender kielichowy? Jedną z nich jest wielkość urządzenia. Nawet po rozmontowaniu, urządzenie potrafi zabrać dość sporo miejsca w szafce lub szufladzie. Jeżeli posiadasz w kuchni mało miejsca na przechowywanie urządzeń AGD, dobrym rozwiązaniem może być ustawienie urządzenia na stałe na blacie – niektóre modele mogą wręcz ozdobić wystrój pomieszczenia. Ceny blenderów kielichowych zazwyczaj są wyższe od ręcznych odpowiedników. W porównaniu z blenderem ręcznym, kielichową wersję jest też nieco ciężej umyć. Po każdym użyciu, należy rozkręcić górną część urządzenia i porządnie umyć naczynie, uszczelkę, ostrze oraz pokrywę, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Potrawy przy użyciu blendera

Aby ostatecznie pomóc Ci podjąć decyzję, czy wybrać blender kielichowy czy ręczny, zobaczmy jakie rodzaje potraw możemy przygotować przy użyciu każdego z nich. Blender ręczny nada się idealnie do przyrządzenia różnego rodzaju past na kanapki, musów, przecierów i sosów. Urządzenie to okaże się również niezastąpione przy gotowaniu zup-kremów. Ugotowane warzywa czy mięsa, można zblendować bezpośrednio w garnku, bez konieczności przelewania ich do kielicha. Jeżeli nauczysz się już posługiwania blenderem ręcznym, nie musisz bać się o porysowanie naczynia. Z kolei blender kielichowy, nada się idealnie do przygotowania wszelkich potraw z większą zawartością wody. Mowa tu chociażby o musach owocowych, smoothie czy koktajlach na bazie wody lub mleka. Wyższa moc pozwoli Ci również na rozdrabnianie twardszych produktów – lodu, orzechów, czy pestek. Ta wersja urządzenia nie będzie jednak dobrze pracowała z dużymi ilościami suchych składników – w takim wypadku lepiej sprawdzi się ręczna alternatywa.

Blender kielichowy, czy ręczny?

Wiedząc już właściwie wszystko o tych wyjątkowych i uniwersalnych urządzeniach, pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – wybrać blender kielichowy, czy ręczny? Ostateczną odpowiedź poznasz, gdy stwierdzisz, co zamierzasz gotować. Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup obu urządzeń. Jednak jeśli zależy Ci na tym, by podjąć jak najbardziej ekonomiczną decyzję, warto zainwestować w dowolne z urządzeń, lecz o wysokiej mocy i z licznymi funkcjami dodatkowymi. W ten sposób, przy odrobinie cierpliwości i kreatywności, do wykonania każdej z czynności, możesz posłużyć się jednym urządzeniem, jakim jest blender. Jaki wybrać? Zależy tylko od Twoich oczekiwań.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756