Zdaniem eksperta
Generator energii elektrycznej ochroni Cię przed przerwami w jej dostawie. To niezwykle przydatne urządzenie w domu, na działce, czy kempingu. Z przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się, co można podłączyć do agregatu prądotwórczego i w jakie funkcje powinien on być wyposażony, aby urządzenia działały stabilnie.
Na samym wstępie przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób generator dostarcza energię elektryczną. Otóż urządzenie jest wyposażone w silnik spalinowy napędzany benzyną, olejem napędowym lub gazem płynnym. W zastosowaniach domowych, przeważają dwa pierwsze typy paliw. Energia mechaniczna napędza wirnik prądnicy, która w ten sposób wytwarza energię elektryczną. To co można podłączyć do agregatu prądotwórczego, zależy od mocy urządzenia oraz liczby faz. W ofercie Media Expert znajdziesz zarówno jednofazowe, jak i trójfazowe przenośne generatory energii elektrycznej, które sprawdzą się w zastosowaniach domowych, na budowie, kempingu, czy działce. Są one wyposażone w silniki benzynowe, które charakteryzują się łatwą obsługą oraz dużą wydajnością.
W wypadku niewymagających urządzeń, wystarczający może być nawet jednofazowy agregator prądu. Jest on wyposażony w gniazda zasilające 230 V. Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego tego typu? Odpowiedź jest prosta. Praktycznie wszystkie urządzenia elektryczne ze standardowym wtykiem zasilającym, pod warunkiem że agregat ma odpowiednią moc. W praktyce, tego typu generatory są dobre do użytku tymczasowego w domu oraz sprawdzą się na działce. Przy ich pomocy, zasilisz np. lodówkę, komputer, telewizor, piekarnik, kuchenkę mikrofalową i większość standardowych urządzeń RTV, jak i AGD. Problemy może sprawić płyta indukcyjna do zabudowy, ponieważ większość modeli wymaga instalacji trójfazowej.
Agregat prądotwórczy jednofazowy może sprawdzić się także w zasilaniu standardowych elektronarzędzi, jak np. wiertarka, czy szlifierka kątowa. Będzie więc dobrym wyborem również do niewielkiego warsztatu, czy do prowadzenia drobnych prac budowalnych np. na działce.
Jeśli szukasz sprzętu, który sprawdzi się na budowie, w dużym warsztacie czy zapewni awaryjne zasilanie w Twoim domu, to bez wątpienia najlepszym wyborem będzie trójfazowy generator prądu. Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego tego typu? Jako, że zapewnia napięcie zasilające 400 V, potocznie nazywane też „siłą”, to służy on do pracy z wymagającymi urządzeniami – przemysłowymi elektronarzędziami, a także podgrzewaczami do wody czy bojlerami, pompami ciepła, płytami indukcyjnymi i innym domowym osprzętem. Trójfazowe agregaty prądotwórcze cechują się dużą uniwersalnością i w praktyce mogą zapewnić całkowitą niezależność energetyczną.
W ofercie Media Expert znajdziesz modele, które obsługują napięcie zarówno 230 V, jak i 400 V. Przy ich pomocy zasilisz więc różne rodzaje urządzeń, także jednocześnie, a to bardzo duża zaleta. Pamiętaj jednak, że jeśli agregat zasila równocześnie urządzenia jednofazowe i trójfazowe, to może wystąpić zjawisko tzw. asymetrii. Powoduje ono wzrost napięcia na fazach niedociążonych i jego spadek na fazach przeciążonych. Konsekwencją tego może być nieprawidłowa praca urządzeń, a nawet ich uszkodzenie. Aby zapobiec temu zjawisku, stosowane są cyfrowe układy regulacji napięcia. W przypadku takiego sposobu użytkowania, zalecamy wybór agregatu prądotwórczego z tą funkcją
O tym, co można podłączyć do agregatu prądotwórczego, decyduje także moc czynna urządzenia. Powinna być o ok. 20 procent większa, niż sumaryczne zużycie energii podłączonych urządzeń elektrycznych. Kupując agregat prądotwórczy zastanów się, co do niego podłączysz. Sprawdź również ile wynosi zużycie energii urządzeń, które będą pracować i uwzględnij to, czy będziesz z nich korzystał jednocześnie – np. czy zdarzy się sytuacja, że pralka oraz zmywarka będą użytkowane wspólnie i jaki będzie pobór mocy takiego zestawu. W swoich obliczeniach powinieneś także uwzględnić, że niektóre urządzenia elektryczne podczas rozruchu pobierają wielokrotnie więcej energii, niż w trakcie pracy ciągłej. Dla bezpieczeństwa zarówno samego agregatu, jak i podłączonych urządzeń, warto zdecydować się na model, który jest wyposażony w zabezpieczenie przed przeciążeniem.
Jeśli planujesz podłączać do agregatu prądotwórczego urządzenia RTV oraz AGD, to bezwzględnie powinien on być wyposażony w funkcję AVR. Sprzęty domowe są bowiem bardzo wrażliwe na jakość prądu. Chodzi przede wszystkim o stabilność napięcia zasilającego, a system AVR, to układ stabilizujący napięcie. Dzięki niemu masz pewność, że podłączony sprzęt będzie działał prawidłowo i nie wystąpią żadne zakłócenia oraz nie ulegnie uszkodzeniu. Wybierając agregat, możesz również zwrócić uwagę w ile i jakich gniazd jest wyposażony. Urządzenia podłączamy tak jak do zwykłej sieci elektrycznej. Pamiętaj jednak, że najpierw uruchamiamy agregat, a dopiero później podłączmy do niego urządzenia. Podobnie po zakończeniu pracy, odłączamy sprzęty i dopiero wyłączamy generator prądu. Zapobiega to uszkodzeniu urządzeń.
Agregat prądotwórczy może być również podłączony do domowej sieci elektrycznej. W takim wypadku nie podłączasz do niego urządzeń, a pełni on funkcję zasilania rezerwowego. Generator jest podłączony do systemu załączania rezerwy, który w razie przerwy w dostawie energii automatycznie przełącza zasilanie na awaryjne. Pamiętaj jednak, że taką instalację powinien wykonywać specjalista – elektryk z odpowiednimi uprawnieniami, aby była ona w pełni bezpieczna.
Wiesz już, co można podłączyć do agregatu prądotwórczego, jednak warto sobie zadać pytanie, czy zawsze opłaca się z niego korzystać. Oczywiście wszystko zależy od możliwości i dostępu do alternatywnych źródeł energii. Jeśli np. w Twoim domu jest dostęp jedynie do energii elektrycznej, to w praktyce nie masz wyboru. Przyda Ci się agregat prądotwórczy o dużej mocy, który zapewni awaryjne zasilanie. Jednak, np. na działce, niekoniecznie opłaca się inwestować w taki sprzęt i można wybrać agregat o mniejszej mocy, zapewniający zasilanie podstawowych urządzeń, np. oświetlenia i lodówki.
W przypadku gotowania, bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie np. z gazu. Czajnik elektryczny, choć chwilowo, odznacza się bardzo dużym zużyciem energii, nawet do 3 kW. To oznacza, że w przypadku zasilania jednocześnie również innych urządzeń, będziesz potrzebować naprawdę potężnego agregatu prądotwórczego. Podobnie jeśli chciałbyś gotować na dużej płycie indukcyjnej, która będzie wymagała zasilania trójfazowego. W takich sytuacjach, gaz jawi się jako rozwiązanie bardziej praktyczne oraz korzystniejsze finansowo. W końcu agregat musi być również tankowany. W ofercie Media Expert znajdziesz praktyczne kuchenki nastawne zasilane gazem, które świetnie sprawdzą się np. w domku letniskowym lub kuchenki turystyczne, idealne na kemping.