Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dieta barf dla kota – karma barf dla kota?

Łukasz Karolak
Data dodania: 28-08-2024
sucha karma dla kota

Dieta BARF dla kota jest coraz chętniej stosowana przez właścicieli mruczków. Skąd wynika jej fenomen i dlaczego jest nie tylko zdrowa, ale również ekonomiczna? O tym dowiecie się z naszego poradnika.

Co to jest BARF

BARF to specjalna dieta oparta na podawaniu surowej karmy dla kota. Skrót pochodzi od angielskiego określenia „Biologically Appropriate Raw Food”. Dosłowne tłumaczenie na język polski brzmi „biologicznie odpowiednie surowe pożywienie”. Dieta barf dla kota to pełnoporcjowa karma będąca surową dietą zawierającą mięso, podroby, składniki roślinne, takie jak owoce i warzywa oraz specjalne suplementy, które w najlepszej formie są w pełni naturalne. Wszystkie te elementy muszą znaleźć się w każdej porcji posiłku, aby stworzyły wysokiej jakości i pełnowartościowy odżywczo posiłek dla naszego kota.

Karmy dla kotów w naszej ofercie:

Skąd się wzięła dieta BARF?

Za pierwszego twórcę diety BARF można z powodzeniem uznać samą naturę, bowiem pierwsze drapieżniki w taki właśnie sposób odżywiały się przez setki lat. Następnie człowiek, a dokładniej australijski lekarz weterynarii i naukowiec Ian Billinghurst, po wieloletnich badaniach nad odżywianiem zwierząt, wprowadził tę dietę do codziennego życia domowych pupili. Ian Billinghurst dokładnie opracował zasady szczegółowej diety psów, dostosowując ją jak najlepiej do obecnych warunków cywilizacyjnych.


Wynikiem badań australijskiego lekarza weterynarii oraz wniosków była książka pt. „Give Your Dog a Bone” („Daj swemu psu kość”), która niemal natychmiast zyskała popularność wśród właścicieli psich pupili na całym świecie. Efekty, jakie przynosiła ta dieta, były tak zadowalające, że w niedługim czasie również właściciele kotów zaczęli ją stosować. Początkowo składniki i proporcje były takie same, jak dla psów, jednak szybko znalazła się grupa naukowców i zwierzęcych dietetyków, którzy doprecyzowali poszczególne elementy tej diety do kocich potrzeb bytowych. Dieta BARF dla kota stosowana jest od wielu lat na całym świecie, a jej zbawienny wpływ na zdrowie i rozwój kotów są nie do przecenienia.

Moda na BARFa?

Karma BARF dla kota to z jednej strony bardzo dobre rezultaty, jeśli chodzi o rozwój tych zwierząt domowych oraz ich codzienne samopoczucie, a z drugiej duża oszczędność. Karmy gotowe oferowane przez producentów są w pełni zbilansowane i łatwe do podawania. Z reguły dostępne są w opakowaniach dostosowanych do wieku, czy też rasy zwierzęcia. Możemy ją nabyć w saszetkach, na tackach czy w puszkach, a suchą karmę dla kota również w dużych, ekonomicznych opakowaniach. Warto jednak zaznaczyć, że ceny karm gotowych są znacznie wyższe, niż przygotowanie samodzielnie posiłków typy BARF.


Ważną kwestią ekonomiczną w diecie BARF jest to, że jest ona stosunkowo tania. Wydawać by się mogło, że najdroższym składnikiem będzie mięso, jednak to zależy od upodobań naszego mruczka, a także promocji dostępnych w sklepach. Przy założeniu, że będziemy wykorzystywać tanie mięso, a zatem wieprzowinę czy drób, jego miesięczny koszt nie będzie wyższy, niż około 50 zł dla jednego kota. Dementujemy, ponieważ najbardziej kosztowne w tej diecie będą rozmaite suplementy, bez których karma nie będzie pełnowartościowa. Tańszym rozwiązaniem może być samodzielna suplementacja naturalnymi składnikami, jak np. zastąpienie gotowego wapnia skorupkami od jajek, które wcześniej zużyliśmy w kuchni przygotowując posiłek dla naszej rodziny.

Czy BARF jest zdrowy?

Dieta BARF dla kota jest, zaraz po diecie zwanej Whole Prey, najpełniej biologicznie odpowiednim sposobem żywienia. To dlatego, że koty, przed długim procesem ewolucji, jadły upolowane, surowe ofiary. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet współcześnie żyjący kot wychodząc na dwór poluje. Ofiarami mogą być myszy, mniejsze ptaki, ale również gołębie, czy młode wiewiórki. Kot w warunkach zewnętrznych zjada większość upolowanej zdobyczy wraz ze skórą i wnętrznościami, a także zawartością żołądka.


Nawet najlepszej jakości samo mięso, kupione w najbardziej renomowanej ubojni, nie zastąpi pożywienia występującego naturalnie. Chodzi o brak witamin i minerałów, a zatem suplementów, które w kociej diecie BARF musimy dodatkowo umieścić.

Jak rozpocząć przygotowanie diety BARF?

Dieta BARF dla kota nie jest skomplikowana, niemniej wymaga od przygotowującego trochę wprawy oraz wiedzy na temat potrzeb żywieniowych kotów. Warto szczegółowo zapoznać się z tematem, aby zaspokoić wszystkie potrzeby dietetyczne naszego mruczka, a zatem takie, które mają wpływ zarówno na jego kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Przygotowanie diety BARF nie jest trudne czy wymagające, jednak należy się do tego starannie przygotować i przemyśleć, co będzie potrzebne naszemu kotu.


Dieta BARF dla kota stosowana jest z powodzeniem na całym świecie i dostępnych jest wiele publikacji na jej temat wraz z gotowymi przepisami. To ważne, ponieważ podczas przygotowania należy obliczyć stosunek składników odżywczych, a także skrupulatnie odmierzyć i dodać suplementy. Możliwe jest wykupienie u producentów karm również gotowej diety BARF dla kota, specjalnie opracowanej do potrzeb naszego mruczka. Niemniej samodzielne przygotowanie tej diety, jest o wiele bardziej ekonomiczne.

Gotowe zestawy diety BARF

Gotowa, pełnoporcjowa karma dla kotów, zwłaszcza mokra, oferowana przez producentów, jest bardzo wygodna do podawania. Dieta BARF dla kota wymaga od opiekuna nieco wysiłku, a także staranności w jej przygotowaniu. Nie wszyscy właściciele kocich czworonogów czują się na siłach, aby samodzielnie ją przyrządzić. Z myślą o nich, producenci karm opracowali gotowe zestawy BARF, które wystarczy wymieszać, a następnie podać naszemu pupilowi. Zestawy te dostępne są również jako karmy dostosowane do szczególnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Wśród nich warto wymienić te dla kotów z chorobami układu moczowego, trawiennego, pokarmowego, a także krwionośnego.


Nie brakuje również takich dla kociąt oraz kocich seniorów. Wszystkie zestawy komponowane są z surowego mięsa, jednego lub kilku gatunków, a także niezbędnych składników odżywczych, takich jak suplementy. Po wymieszaniu wszystkich składników karmę należy poporcjować, a następnie zamrozić. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Akcesoria przydatne do komponowania diety BARF

Decydując się na samodzielne przygotowanie diety BARF dla kota, warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria, które znacznie nam to ułatwią. Jednym z podstawowych, jest solidna maszynka do mielenia mięsa. Warto zaznaczyć, że niezależnie od źródła białka, mięso należy mielić w całości, a zatem również z chrząstkami, ścięgnami, czy przerostami tłuszczu. O ile mięso drobiowe pochodzące z kury, kaczki czy perliczki, będzie stosunkowo łatwe do zmielenia, o tyle mięso wieprzowe, wołowe, a także dziczyzna, mogą wymagać od nas nakładów siły fizycznej. Do tego właśnie przydatna będzie wydajna maszynka do mielenia mięsa.


Innym ważnym akcesorium jest waga kuchenna z jak najbardziej precyzyjną podziałką, najlepiej do kilku miejsc po przecinku. Waga służyć nam będzie do odmierzania suplementów. To szczególnie ważne, ponieważ będą one miały wpływ na codzienne żywienie naszego zwierzaka. Tej samej wagi możemy również użyć do odmierzenia dziennych porcji, które następnie zostaną zamrożone.

Ważne składniki w diecie BARF

Jak wiadomo, podstawą karmy BARF dla kota jest białko pochodzenia zwierzęcego, a zatem różnego rodzaju mięso. Nieodłącznym dodatkiem są również zwierzęce podroby, takie jak nerki, wątroba, żołądek, serce, płuca, mózg, język, a także tłuszcz. Warto pamiętać, że zarówno mięso jak i podroby, powinny być użyte w optymalnych dawkach. Przyjmuje się, że na 70 proc. surowego mięsa w diecie BARF, powinno przypadać 30 proc. podrobów.


W tej naturalnej kociej diecie nie brakuje również innych wartościowych składników, a wśród nich należy wymienić oleje rybne, jajka, owoce i warzywa, a także algi morskie. Każdy z nich dostarcza kociemu organizmowi ważnych witamin i minerałów, mających wpływ na jego rozwój oraz codzienne zdrowie.

Mokra karmy dla kotów w naszej ofercie:

Suplementy w diecie BARF

Dieta BARF dla kota to surowe mięso, podroby oraz bardzo ważne suplementy, o których nie należy zapominać. Niektórzy właściciele kotów, uważając, że kot jest mięsożercą, mogą błędnie interpretować założenia tej naturalnej diety i podawać swojemu zwierzęciu wyłącznie samo mięso. To duży błąd, który może prowadzić do przykrych skutków, takich jak kocie choroby, wynikające z niedoborów rozmaitych witamin i minerałów. Samo mięso w kociej diecie nie będzie wystarczające, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe tego gatunku. Dodatkami suplementującymi mięso i podroby w diecie BARF są rozmaite elementy, jak np. gotowe produkty oferowane przez producentów.


Suplementy te można także zastąpić zamiennikami, które znajdują się niemal w każdym domu, gdzie przygotowywane są posiłki. Przykładowo sproszkowaną witaminę B, która kotu jest niezbędna do właściwego działania nerek, układu nerwowego oraz serca, można zastąpić drożdżami. Kolejnym ważnym suplementem jest witamina E, która łagodzi stres oksydacyjny i hamuje produkcję mediatorów stanu zapalnego. Znajdziemy ją w oleju z kiełków pszenicy, który jest jej naturalnym źródłem.

Ważne dawkowanie suplementów

Suplementacja w kociej diecie BARF jest bardzo ważna. Zarówno brak stosowania suplementów, jak i ich nieodpowiednie dawkowanie, mogą przynieść złe skutki dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Przed suplementacją warto wykonać kotu podstawowe badania biochemiczne, badając krew oraz mocz. Na ich podstawie lekarz weterynarii, a także koci dietetyk, mogą pomóc opracować szczegółowe tabele dotyczące suplementacji naszego kota.


Suplementy powinny być podawane zgodnie z potrzebami kota. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę, iż nawet zdrowy kot przy złej suplementacji, może wykazywać rozmaite anomalie w obrębie układów, np. pokarmowego, moczowego, krwionośnego, a nawet kostnego. Nieodpowiednia suplementacja kociąt w okresie wzrostu, może na przykład prowadzić do niedoborów wapnia, skutkując krzywicą kończyn i niedostatecznym wykształceniem kośćca. Z kolei u kocich seniorów zbyt duże dawki niektórych suplementów, jak np. tych wpływających na zwiększenie energii, mogą powodować zaburzenia w układzie nerwowym. Zatem właściciele kotów, którzy stosują dietę BARF, powinni podawać swojemu zwierzęciu wyłącznie określoną dawkę poszczególnych suplementów, która będzie również dostosowana do jego potrzeb.

Suche karmy dla kotów w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756