Zdaniem eksperta

Jaka obroża dla psa?

Łukasz Karolak
Data dodania: 28-08-2024
obroża na kleszcze

Każdy pies powinien nosić obrożę. Jest ona podstawowym elementem psiej wyprawki. Jaka obroża dla psa będzie odpowiednia i czy lepiej wybrać to akcesorium, czy szelki? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Czy pies musi nosić obrożę?

Obroża to jedno z podstawowych akcesoriów każdego właściciela psiego pupila, niezależnie od jego rasy, wieku, czy wielkości. Jest nie tylko ważnym komponentem wyposażenia psiej wyprawki, ale przede wszystkim elementem jego ubrania, odpowiedzialnym za szeroko rozumiane bezpieczeństwo, tak naszego czworonożnego przyjaciela, jak i domowników, czy innych psów i ludzi podczas spacerów.


Pierwszą ważną funkcją, jaką obroża dla psa spełnia jest to, że pies ma swojego właściciela, a zatem nawet w wypadku ucieczki czy zagubienia, odpowiednie służby mogą przypuszczać, że nie jest to bezpański pies. Do obroży można przypiąć adresatkę z danymi właściciela, imieniem psa czy nr. telefonu. Druga funkcja to taka, że podczas spacerów opiekun poprzez obrożę i przypiętą do niej smycz, może panować nad swoim psem i w razie jakiegokolwiek zagrożenia przyciągnąć zwierzę do siebie.

Obroże dla psów w naszej ofercie:

Kiedy kupić pierwszą obrożę?

Obroża powinna być założona psu najwcześniej, jak to tylko możliwe. Chodzi o to, aby nasz pupil przywykł do jej noszenia. Nierzadko zdarza się, że szczenięta nie chcą jej nosić, próbują ją przegryźć lub zdjąć. Jaka obroża dla szczeniaka będzie odpowiednia? Przede wszystkim taka, w której nie będzie czuł dyskomfortu. Do tego powinna być wytrzymała, ale bezpieczna dla delikatnej skóry młodego psa.


W wypadku psów schroniskowych, które są już dorosłe i nigdy wcześniej nie nosiły obroży, a także nie chodziły na smyczy, proces przystosowania może być niego dłuższy, niż w wypadku szczeniąt. Tutaj potrzebne będą zaangażowanie i duża doza cierpliwości ze strony opiekuna. Jaka obroża dla psa będzie w tym wypadku odpowiednia? Powinna być przede wszystkim dostosowana do rasy psa oraz jego wagi, ale także możliwie delikatna, aby pies miał czas na przywyknięcie do niej. Musi też być na tyle wytrzymała, by nie mógł jej zdjąć, przetrzeć, czy przegryźć.

Rodzaje obroży dla psa

Producenci oferują szeroką gamę tych akcesoriów. Wśród nich znajdziemy produkty różniące się długością, grubością, materiałem wykonania, dodatkowymi elementami, a także kolorystyką. To, jaka obroża dla psa będzie odpowiednia dla naszego pupila, powinniśmy poprzedzić rozeznaniem w kwestii jego charakteru, a przede wszystkim rozmiaru szyi.


Najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez właścicieli psów jest obroża zapinana na klamrę. Te akcesoria są łatwe w zakładaniu i zapinaniu. Warto jednak wiedzieć, że zatrzask może się nie sprawdzić w wypadku psów ras dużych i olbrzymich, a także silnych i ciągnących na smyczy podczas spaceru. W takim wypadku lepiej wybrać obrożę zapinaną na sprzączkę. Modele tego typu są mocne i wytrzymałe, nawet w wypadku silnych i dużych psów. W większości obroże ze sprzączką wykonane są z naturalnej skóry i barwione na rozmaite kolory. Mniej kosztowne są te, które są wykonane z materiałów imitujących skórę naturalną, a także z tkanin.

Zobacz także: Jaka smycz dla psa?

Obroża, czy szelki dla szczeniaka?

Wielu właścicieli szczeniąt zastanawia się, jaka obroża dla psa w tym wieku będzie odpowiednia. Wybór jest o tyle trudny, że gama tych produktów jest bardzo szeroka. Do tego psi behawioryści zalecają także szelki dla psów. Zatem obroża czy szelki dla szczeniaka będą bardziej odpowiednie? To zależy zarówno od rasy psa, jak i charakteru szczenięcia, a także, gdzie wychodzimy z nim na spacery.


Dobór odpowiednich szelek dla młodego psa, u którego kości dopiero się kształtują, jest znacznie trudniejszy, niż dobór obroży. Jeśli nie jesteśmy pewni odpowiedniego produktu, warto skonsultować to np. z lekarzem weterynarii. Źle dobrane szelki mogą powodować trwałe anomalie, które mogą utrudniać psu późniejsze życie. Jakie szelki dla szczeniaka będą bezpieczne? Bezpieczne szelki to takie, które będą bezuciskowe, np. typu guard.

Jak dobrać obrożę?

To, jaka obroża dla psa będzie odpowiednia dla naszego zwierzęcia, warto poprzedzić zmierzeniem obwodu jego szyi. Najlepiej wykonać to miarką krawiecką. Obroża powinna być tak dopasowana, aby nie dusić naszego psa, ale też nie dać mu możliwości zdjęcia akcesorium przez głowę. Producenci oferują obroże w rozmaitych rozmiarach oznaczonych literami od XS, czyli o najmniejszej długości, przeznaczone dla ras miniaturowych i małych, po XXL dla psów ras dużych i olbrzymich. 


W tym wypadku należy kierować się wyłącznie rozmiarem obwodu szyi, a nie np. wiekiem naszego pupila. Im większy pies, tym obroża powinna być szersza, a co za tym idzie, bardziej wytrzymała. Szerokość obroży dla psów mniejszych ras nie powinna przekraczać 1,5 cm, zaś dla psów o dużych gabarytach, szerokość obroży może wynosić nawet 5 cm.

Obroże przeciw pchłom i kleszczom

Specjalnym rodzajem obroży jest akcesorium profilaktyczne, którego zadaniem jest ochrona czworonoga przed pchłami i kleszczami. O ile pchły uprzykrzają psu, jak i jego właścicielowi życie, o tyle kleszcze są bardzo niebezpieczne i bez ingerencji weterynaryjnej, po ukąszeniu przez kleszcza, pies może nawet umrzeć.


Obroże tego rodzaju są zwykle wykonane z miękkiego polipropylenu, gumy lub kauczuku. Zawarta w nich substancja skutecznie unieszkodliwia zarówno pchły, jak i kleszcze. Co ważne, działanie tej obroży jest określone czasem, zatem należy ją okresowo wymieniać według rekomendacji producenta.

Obroże GPS

Wśród tego szerokiego asortymentu, nie brakuje też produktów dla gadżeciarzy. Jednym z nich jest obroża GPS. Taka obroża sprawdzi się w wypadku wypuszczania naszego psiego pupila na większe przestrzenie. To możliwe, jeśli mieszkamy daleko poza miastem i w naszej okolicy nie ma miejsc potencjalnie niebezpiecznych tak dla ludzi, jak i naszego psa. 


Obroża z wbudowanym GPS-em pozwoli ustalić nam, gdzie znajduje się nasz pies, np. w wypadku znacznego oddalenia się od opiekuna. Może ona być również przydatna, gdy nasz pupil się zagubi. Warto wiedzieć, że obroże tego typu do prawidłowego działania wymagają zasilania bateryjnego lub akumulatorowego, stąd należy je okresowo ładować lub wymieniać w nich baterie.

Szelki dla psów w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756