Zdaniem eksperta
Do niedawna podróżowanie zwierząt komunikacją publiczną nie było tak popularne, jak obecnie. Coraz więcej osób posiada zwierzęta i chce się z nimi swobodnie przemieszczać. To możliwe, jednak warto wiedzieć, że pies w pociągu powinien być zapięty w smycz i mieć założony kaganiec, chyba, że podróżuje w specjalnym transporterze. Jak przygotować psa do takiej podroży i w jakie akcesoria się zaopatrzyć? Podpowiadamy w naszym poradniku.
Każdy przewoźnik określa zasady podróżowania zwierząt. Dotyczy to nie tylko psów ale również kotów, a także innych gatunków zwierząt. Zasady podróżowania wynikają także z przepisów prawa dotyczących bezpieczeństwa podróżnych tak w pociągach, jak i autobusach, a także samolotach. Dotyczy to w szczególności przewozów zorganizowanych środkami transportu publicznego. Taka podróż różni się znacznie od podróży prywatnym samochodem, gdzie nasz pupil zna wszystkich pasażerów i nie jest narażony na dodatkowy stres, np. w postaci innych zwierząt.
Pies w pociągu powinien podróżować według zasad określonych przez przewoźnika. W przypadku kolei, pierwszą ważną kwestią będzie wykupienie naszemu czworonogowi specjalnego biletu podróżnego, jeśli zwierzę nie podróżuje w transporterze. Kolejnym krokiem będzie zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria jak np. smycz, szelki, a także kaganiec. Akcesoria będą się różnić w zależności od wielkości i usposobienia naszego pupila.
Pies w pociągu może podróżować bez biletu wyłącznie wtedy, gdy jest przewożony w specjalnie przystosowanym do tego transporterze. To może być również koszyk lub klatka, z których nasz pupil samodzielnie się nie wydostanie. Na tym jednak nie koniec, ponieważ nie wszystkie psy, nawet te w transporterach mogą podróżować koleją. Powinien to wiedzieć szczególnie opiekun czy też właściciel czworonoga, który zna jego usposobienie.
Nie powinny podróżować koleją psy, które w jakakolwiek sposób mogą zakłócać podróż innych pasażerom. Chodzi w szczególności o nadmierny hałas, czy też wykazywanie agresji. Nawet spokojne zwierzęta, jeśli podróżni o to poproszą, muszą zmienić przedział lub miejsce. Może to wynikać np. z faktu, że któryś z pasażerów przedziału jest uczulony na ich sierść.
Wielu przewoźników ma w regulaminie zapis, iż pies w pociągu bez kagańca może podróżować wyłącznie wtedy, gdy jest umieszczony w specjalnym kontenerze. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa innym podróżującym. To ważne, aby pies w pociągu w nałożonym kagańcu czuł się wygodnie, bez względu na to, ile będzie trwała podróż. Kaganiec należy dobrać do wielkości zwierzęcia.
Producenci tego akcesorium oferują je w rozmaitych wielkościach, a także wykonane z różnych materiałów. W zależności od usposobienia, wielkości i rasy psa, możemy wybrać kaganiec metalowy, materiałowy lub silikonowy. Psiak powinien w nim swobodnie oddychać, a w razie potrzeby, również ziać. W wypadku, gdy podróżni nie mają nic przeciwko zdjęciu kagańca i o ile jesteśmy pewni, że nas psiak jest spokojny i zrównoważony, możemy zdjąć mu kaganiec. Należy go jednak nałożyć, jeśli któryś z podróżnych będzie miał coś przeciw temu.
Zobacz także: Jaka obroża dla psa?
Pies w pociągu, o ile nie podróżuje w transporterze, musi mieć nałożony kaganiec. Tak stanowią przepisy prawa i za ich złamanie możemy zostać ukarani mandatem, a nawet zakończyć naszą podróż na najbliższej stacji kolejowej. Wygoda podróżowania naszego psa w kagańcu będzie zależała od tego, jaki model wybierzemy.
Na pewno musi być odpowiednio dobrany do wielkości głowy i długości pyska naszego psiego pupila. Do tego trzeba wykonać kilka ważnych pomiarów, jak np. obwód i długość kufy, a w niektórych wypadkach również jej wysokość. Kufa to nic innego, jak fachowe określenie pyska. Obwód kufy mierzymy w jej najszerszym miejscu, a długość mierzona jest od czubka psiego nosa do puntu między oczami. Ważną kwestią jest dodanie do obu pomiarów około 2 cm tak zwanego luzu. Luz ten jest potrzebny, aby kaganiec nie zachodził naszemu pupilowi na oczy, ani też nie drażnił czubka nosa.
Pies w pociągu, o ile nie chcemy, aby podróżował w kagańcu, może być przewożony w transporterze. Transporter dla psa do pociągu powinien, tak samo jak kaganiec, zostać odpowiednio dobrany. Tutaj duże znaczenie będzie miał odpowiedni rozmiar oraz wentylacja. Producenci oferują transportery w rozmaitych rozmiarach, aby właściciel czy opiekun każdej wielkości psa, mógł znaleźć odpowiednie dla swojego zwierzęcia akcesorium. Specjalny transporter to nie tylko bezpieczeństwo dla podróżnych, ale przede wszystkim dla przewożonego w nim zwierzęcia.
Transporter powinien być na tyle przestronny, aby pies mógł się w nim wyprostować i obrócić. Ważne, aby był wykonany z solidnego materiału bez względu na to, czy przewożony w nim pies jest rasy miniaturowej, średniej, czy olbrzymiej. Warto również zwrócić uwagę na zaczepy oraz zamknięcie głównego wejścia do transportera. Nie bez znaczenia są także otwory. Im ich więcej, tym pies wewnątrz będzie miał lepszy dostęp do świeżego powietrza.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
24.12
08:00 - 14:00
31.12
08:00 - 14:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756