Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zacząć robić zdjęcia? Wskazówki dla początkujących

 2023-10-10 

Nauka robienia zdjęć, jest w rzeczywistości bardzo łatwa i zrozumiała. Zanim więc jako początkujący, zaczniesz szukać powodów, aby kupić nowy aparat, żeby robić lepsze zdjęcia, wypróbuj kilka bardzo prostych wskazówek, jak zacząć robić zdjęcia i radzić sobie z podstawami fotografii.

„Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najgorsze” – to zdanie przypisywane jest wielu fotograficznym sławom. Niektórzy twierdzą, że ich autorem jest Henri Cartier-Bresson, a inni, że Helmut Newton. Nie znaczy to oczywiście, że te pierwsze dziesięć tysięcy zdjęć od razu ma trafić do kosza. Każdy fotograf, który ma za sobą tysiące zdjęć, popełnił wystarczająco dużo błędów, aby dojść do dokładnie tego samego wniosku.

Jak zacząć fotografować i popełnić jak najmniej błędów?

Naucz się fotografii dla początkujących – podstawa, to: nie spiesz się. Oczywiście, gdy uczysz się nowych rzeczy, chcesz być szybki i już jutro robić lepsze zdjęcia niż dziś. Poświęć więc czas na naukę i zrozumienie podstaw, a następnie – co równie ważne – poświęć czas na zastosowanie ich do każdego zdjęcia.


Najdroższy błąd: inwestowanie zbyt dużych pieniędzy w technologię. Coraz nowocześniejsze, świetne aparaty obiecują nam, że lepsze zdjęcia wyjdą z nich automatycznie. Przekazały nam to dziesięciolecia marketingu, jednak to nie prawda. Zacznij więc od tego, co już masz, czyli smartfona, kompaktu, taniej lustrzanki dla początkujących lub aparatu bezlusterkowego.

Najpierw skoncentruj się na podstawach technologii, poznaj aparat na własnej skórze, we wszystkich niezliczonych obszarach fotografii. Krótko mówiąc – naucz się robić zdjęcia, a nie miej nadzieję, że aparat zrobi to za Ciebie.


Dobry fotograf może zadowolić klienta tanim aparatem, ale zły fotograf nie może zrobić dobrych zdjęć, nawet najdroższym aparatem. Jakie jest minimum potrzebne do tego, aby zacząć robić zdjęcia? Smartfon. On doskonale sprawdza się, zwłaszcza dla początkujących. Poza tym, prawdopodobnie zawsze masz go przy sobie. Za jego pomocą możesz zadbać o najważniejsze w fotografii elementy: oko, percepcję i uwagę.


Czy zoom się przydaje? Jeśli pytamy, jak zacząć robić zdjęcia, to odpowiedź jest jedna: na początku należy unikać jego stosowania. Zdjęcie zrobione obiektywem szerokokątnym wygląda inaczej, niż teleobiektywem. Krótsze ogniskowe zapewniają więcej intymności na portretach, dłuższe ogniskowe z kolei zapewniają większą odległość, czy większą głębię ostrości. Dlatego na początek, warto kupić obiektyw o stałej ogniskowej (np. 50 mm). Taki obiektyw zmusza do poruszania się, co otwiera nowe perspektywy powstawania dobrych zdjęć.

Wyjdź z trybu automatycznego.

Jak zacząć fotografować? Wyjść z trybu automatycznego, gdyż on naprawdę nie ułatwia fotografowania początkującym. Wręcz przeciwnie – w rzeczywistości, jeszcze bardziej utrudnia. Aparat nie może podejmować decyzji za Ciebie, ponieważ zawsze stara się znaleźć kompromis i to rzadko daje zadowalające wyniki.


Nie włączaj lampy błyskowej w aparacie. Ileż jest takich scen, gdy turyści robią zdjęcia budynku, a nawet góry i błyskają pełnym światłem, swoim kompaktowym aparatem. Wbudowane lampy błyskowe, to „lampy awaryjne”. Dzięki nim możesz doświetlić coś, co wcześniej było zbyt ciemne, zwłaszcza kiedy jesteś wystarczająco blisko obiektu. Naprawdę dobre zdjęcia z lampą błyskową można uzyskać tylko wtedy, gdy zajmiesz się tym tematem, ale jeśli wciąż jesteś na samym początku, raczej trzeba całkowicie zignorować lampę błyskową i najpierw nauczyć się prawidłowo korzystać z podstawowych funkcji aparatu.


Przetwarzanie końcowe? Na początku raczej nie, zdjęcie powinno pochodzić z aparatu. Po co inaczej uczyć się robić zdjęcia, skoro potem „oszukujemy” w przetwarzaniu? Dobry fotograf, robi jak najwięcej w aparacie. Oznacza to, że myśli o kompozycji z wyprzedzeniem, zamiast zdjęcie potem kadrować i przycinać. Wcześniej myśli o kolorach na zdjęciu, zamiast godzinami retuszować lub poprawiać. Przede wszystkim dobry fotograf wie, jak radzić sobie ze światłem, bo w obróbce tak naprawdę niewiele można naprawić.


Z drugiej strony, gdy już będziesz robił zdjęcia świadomie, musisz wiedzieć, że edycja była zawsze wykonywana. W fotografii analogowej również. Zajmowanie się postprodukcją i wprowadzenie niewielkiej edycji do obrazu jest nie tylko dozwolone, ale czasem wręcz konieczne. Pamiętaj, że to, co wychodzi z aparatu, to tylko surowy obraz, jak kiedyś negatyw, który po prostu nie jest jeszcze skończony.

Jak zacząć robić zdjęcia?

Kiedy jesteś na samym początku, prawdopodobnie zadajesz sobie pytania: jak zacząć fotografować? Jaki jest najlepszy sposób, na naukę robienia zdjęć? Prawidłowe pytania. Odpowiedź nie jest już tak jasna: jeden może rozglądać się za kursem fotograficznym, inny może próbować nauczyć się robić zdjęcia za pomocą aplikacji, czy wiedzy książkowej. Jednak nic nie zastąpi, praktycznej nauki posługiwania się sprzętem fotograficznym.


Poznaj zasadę trójpodziału, jako podstawę tworzenia obrazów w fotografii. Dobry obraz ma napięcie, piękną kompozycję i pewne proporcje. Tak działa zasada trójpodziału. Zgodnie z tą zasadą, po prostu dzieli się obraz na dziewięć części. Jeśli jesteś początkującym fotografem, który zawsze zastanawiał się nad dziwną siatką w wizjerze aparatu, to właśnie ona jest idealnym przykładem trójpodziału. Warto również zająć się tematem kolejnej zasady kompozycji – „złotego podziału”.


Naucz się odpowiedniego światła. Oczywiście chodzi też o przysłonę, prawidłową wartość ISO oraz idealny czas otwarcia migawki, czy czas naświetlania. Zanim zajmiesz się wszystkimi tymi terminami technicznymi, ważne jest, aby wiedzieć: potrzebujesz odpowiedniego światła. Przede wszystkim, chodzi o prawidłową ekspozycję. Jeśli tego nie zrobisz, zdjęcie będzie albo prześwietlone, albo niedoświetlone.


Naucz się robić zdjęcia z głębią ostrości. Możesz skierować obiektyw na oko patrzącego – to jeden z sekretów kompozycji. Jeśli jest to portret, to oczywiście twarz powinna być wyostrzona. Jeśli jest to fotografia krajobrazowa, to chciałbyś, aby wszystko było ostre.


Jak zacząć robić zdjęcia? Bardzo łatwo jest zacząć, a popełniane błędy, tylko pomagają rozwijać się w fotografii.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756