Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wi-Fi 6 – co to jest? Czym różni się od innych standardów komunikacji?

  2024-06-03

Wi-Fi 6 to najnowszy standard bezprzewodowej komunikacji sieciowej. Połączenie internetowe powinno być szybkie i stabilne, zwłaszcza jeśli zależy od niego komfort Twojej codziennej pracy. W poniższym poradniku wyjaśniamy, czym jest Wi-Fi 6 i jakie ma zastosowania. Zapraszamy do lektury!

Co to jest Wi-Fi 6? Wyjaśniamy tajemnicze pojęcie

Wi-Fi 6, to standard połączenia bezprzewodowego, który jest znany również jako 802.11ax. To najnowsza technologia, która przynosi ze sobą liczne ulepszenia i nowe funkcje, mające na celu zwiększenie wydajności, szybkości oraz niezawodności połączeń bezprzewodowych


W przeciwieństwie do poprzednich standardów Wi-Fi 6 został zaprojektowany z myślą o większej liczbie urządzeń podłączanych do sieci oraz rosnących wymaganiach dotyczących przepustowości. Wszak z Internetu nie korzystają już wyłącznie komputery, ale także tablety, smartfony oraz inne urządzenia pracujące w duchu smart home. 


Jedną z kluczowych zalet Wi-Fi 6, jest znacząco zwiększona przepustowość. Dzięki zastosowaniu technologii OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), standard ten pozwala na bardziej efektywne zarządzanie pasmem częstotliwości. W praktyce oznacza to, że wiele urządzeń może jednocześnie korzystać z sieci, bez obniżania jakości połączenia. Jaki przynosi to efekt dla użytkownika? O wiele szybsze ładowanie stron internetowych, płynniejsze przesyłanie strumieniowe wideo oraz mniejsze opóźnienia w grach online.


Wi-Fi 6 wprowadza również technologię MU-MIMO (Multi-User, Multiple Input, Multiple Output) na nowy poziom. O ile MU-MIMO w poprzednich standardach działał głównie w jednym kierunku, to teraz obsługuje MU-MIMO w obu kierunkach – zarówno uplink, jak i downlink. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne przesyłanie danych z wielu urządzeń do routera i z routera do wielu urządzeń, co dodatkowo zwiększa wydajność sieci. 


Kolejną innowacją dostarczaną wraz z Wi-Fi 6, jest BSS Coloring. To technologia, która pozwala na lepsze zarządzanie zakłóceniami pochodzącymi od sąsiednich sieci. W dużych aglomeracjach miejskich, gdzie na małej przestrzeni działa wiele sieci Wi-Fi, zakłócenia mogą znacznie obniżyć jakość połączeń. BSS Coloring pozwala na oznaczanie pakietów danych różnymi kolorami, co ułatwia routerom identyfikację i ignorowanie zakłóceń, a w efekcie poprawia stabilność i szybkość połączenia.

Routery w naszej ofercie:

Jakie jeszcze nowości dostarcza Wi-Fi 6?

To oczywiście nie koniec innowacji, jakie oferuje nowy standard połączenia sieciowego. Wi-Fi 6 dostarcza również lepszą wydajność energetyczną dzięki technologii Target Wake Time (TWT). Umożliwia ona urządzeniom ustalanie harmonogramów aktywności w sieci, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia mobilne. Dzięki temu na przykład, smartfony i laptopy mogą dłużej działać na baterii. Sprytne, prawda? 

 

Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi również zostało zmodernizowane w standardzie Wi-Fi 6. Nowy protokół bezpieczeństwa WPA3 oferuje lepsze zabezpieczenia przed atakami hakerskimi oraz zapewnia bardziej zaawansowaną ochronę danych. WPA3 ułatwia także konfigurację sieci i poprawia bezpieczeństwo w sieciach publicznych, co jest ważnym aspektem w dzisiejszych czasach, kiedy to cyberbezpieczeństwo staje się coraz bardziej kluczowe. Jak sam widzisz, zmiany są bardzo duże i konkretne. Przeskok jakościowy pomiędzy Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6, jest naprawdę zauważalny.

Czy stare routery obsługują Wi-Fi 6?

No właśnie, a co ze starszymi routerami? Czy one mogą obsługiwać ten standard? Większość routerów starszego typu, zwłaszcza tych zaprojektowanych przed 2019 rokiem, nie jest zgodna z Wi-Fi 6. Te urządzenia są zazwyczaj zgodne ze standardami Wi-Fi 4 (802.11n) lub Wi-Fi 5 (802.11ac). Aby skorzystać z zalet najnowszego rozwiązania, musisz zainwestować w router, który jest specjalnie zaprojektowany zgodnie z tym standardem. Będzie on bowiem wyposażony w nowoczesne chipy i technologie, które umożliwiają korzystanie z szybszych prędkości transmisji danych, większej pojemności sieci oraz lepszej wydajności energetycznej. 

Jeśli planujesz zakup nowego routera, ważne jest, aby upewnić się, że obsługuje on Wi-Fi 6. Routery te są zazwyczaj wyraźnie oznaczone jako zgodne z Wi-Fi 6 lub 802.11ax. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak wsparcie dla pasma 6 GHz, które jest częścią standardu Wi-Fi 6E. Pasmo 6 GHz oferuje jeszcze większą przepustowość i mniej zakłóceń, co może być korzystne w przyszłości, gdy coraz więcej urządzeń zacznie korzystać z tej technologii. Do istotnych cech rourtera wrócimy  jeszcze jednak trochę później.

Dlaczego warto korzystać z Wi-Fi 6? Podajemy przykłady

Zastanawiasz się, czy warto zmienić router na nowy, który będzie zgodny ze standardem Wi-Fi 6? Postaramy się podać wszystkie argumenty, które uważamy za kluczowe. Przede wszystkim, Wi-Fi 6 oferuje znacznie większą prędkość transmisji danych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest przesyłanie większej ilości danych na sekundę. W praktyce oznacza to, że możesz cieszyć się szybszym ładowaniem stron internetowych, płynniejszymi transmisjami wideo w wysokiej rozdzielczości oraz szybszym pobieraniem dużych plików. Nawet w zatłoczonych sieciach domowych, gdzie wiele urządzeń jednocześnie korzysta z Wi-Fi, zauważysz znaczną poprawę prędkości i wydajności. To oznacza także o wiele większy komfort rozgrywek wieloosobowych. Bardzo często to właśnie zbyt niska prędkość transmisji, uniemożliwia bezproblemową zabawę. 


Co więcej, nowoczesne połączenia światłowodowe gwarantują bardzo szybkie transfery, których potencjał może być wykorzystany wyłącznie przez routery Wi-Fi 6. Kolejną zaletą nowego standardu, jest jego zdolność do utrzymania stabilnego połączenia, nawet w miejscach o dużej gęstości urządzeń. Dzięki opisanej wcześniej technologii OFDMA możliwe jest efektywne dzielenie pasma na mniejsze fragmenty, co pozwala na jednoczesne przesyłanie danych do wielu urządzeń bez zakłóceń. To była bolączka wielu starych routerów. Po podłączeniu kilku sprzętów prędkość połączenia radykalnie spadała, będąc wręcz uciążliwą dla wszystkich użytkowników. W czasach, gdy nawet pralka i lodówka są urządzeniami zdolnymi do połączenia z siecią w ramach instalacji smart home, takie zmiany były wręcz konieczne i niezbędne. 


Nie można również zapomnieć o zwiększonym zasięgu Wi-Fi 6. Wykorzystanie różnych pasm częstotliwości, skutkuje lepszym pokryciem sygnału na użytkowanej przed domowników powierzchni. Routery te lepiej radzą sobie także z utrudnieniami w postaci ścian lub stropów między piętrami.

Na co zwrócić uwagę kupując router z Wi-Fi 6?

Przy zakupie routera Wi-Fi 6 ważne jest, abyś zwrócił uwagę na najważniejsze elementy specyfikacji technicznej, które wpłyną na wydajność i komfort użytkowania. Przede wszystkim, sprawdź prędkość transmisji danych. Wi-Fi 6 potrafi osiągnąć teoretycznie maksymalne prędkości do nawet powyżej 10 gigabitów na sekundę, co jest znaczącym skokiem w porównaniu do Wi-Fi 5. Oczywiście, praktyczne prędkości zależą od wielu czynników, w tym od odległości od routera, przeszkód oraz liczby podłączonych urządzeń, ale wybierając model z wyższą wartością maksymalnej prędkości transmisji, zapewnisz sobie większy zapas przepustowości. 


Bardzo ważną sprawą jest ilość anten. Im ich więcej, tym lepiej. Dostępne w sprzedaży są modele, które mają nawet 8 zewnętrznych anten. Niektóre routery korzystają wyłącznie z wewnętrznych elementów. Najważniejsze jest to, aby zapewniały najlepsze możliwe połączenie. Przyjmuje się, że obecnie warto szukać modeli, które dysponują co najmniej czterema antenami. Nie zapomnij także sprawdzić, czy router obsługuje najnowsze zabezpieczenia sieciowe, takie jak WPA3. Jest to najnowszy standard zabezpieczeń, który oferuje zaawansowane szyfrowanie danych i lepszą ochronę przed atakami z zewnątrz. Podczas wyboru nowego routera, istotne jest również, by posiadał odpowiednią liczbę portów Ethernet. 


Jeśli planujesz podłączyć urządzenia do routera za pomocą kabla, upewnij się, że ma on dostateczną ilość portów LAN. Dodatkowo niektóre modele oferują porty o prędkości 2,5 gigabita lub wyższej, co może być przydatne dla najbardziej wymagających użytkowników. Sprawdź także pozostałe złącza. Routery mogą być wyposażone także w porty USB i gniazda SIM, które umożliwiają połączenie także z siecią LTE. Na koniec, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak obsługa sieci mesh, która pozwala na łatwe i efektywne rozszerzenie zasięgu sieci bezprzewodowej w dużym domu lub biurze. Niektóre routery oferują również zaawansowane funkcje zarządzania siecią, jak kontrola rodzicielska, możliwość tworzenia sieci gościnnych, czy zaawansowane konfiguracje QoS (Quality of Service), które pomagają priorytetyzować ruch sieciowy dla gier lub transmisji wideo.

Jakie standardy Wi-Fi już znamy? Sprawdźmy!

Wi-Fi 6 to kolejny z rzędu standard połączenia sieciowego. A co z poprzednimi? Ile ich było i czym się charakteryzowały? Już wyjaśniamy! Najstarszym, jeszcze sporadycznie używanym standardem, jest Wi-Fi 4, znany także jako 802.11 a/n, wprowadzony w 2009 roku. Routery tego typu obsługiwały głównie pasmo 2,4 GHz, choć były wyjątki korzystające także z 5 GHz, oferując prędkości do 600 megabitów na sekundę. Wi-Fi 4 jest nadal używany i można spotkać go w mniej zaawansowanych modelach. Czy warto z niego korzystać? Kupując nowy router, raczej nie. Zainwestuj już w sprzęt spełniający aktualne wymogi, zwłaszcza że często ceny bywają podobne. 


Kolejny ważny standard, Wi-Fi 5 (802.11 a/c), zadebiutował w 2013 roku i pozwalał na pracę w ramach rozwiązania DualBand i TriBand, gwarantując połączenia w różnym paśmie. Standard umożliwia osiągnięcie wyższych prędkości transmisji danych, sięgających prędkości nawet powyżej 5 gigabitów. Ulepszenia obejmowały rozszerzone wsparcie dla technologii MIMO, a także wprowadzenie modulacji 256-QAM, która pozwala na bardziej efektywny przekaz danych. 


O Wi-Fi 6 napisaliśmy już całkiem sporo i raczej nie ma sensu powielać tego, co już omówiliśmy. Jest jeszcze jeden standard, który warto wyróżnić. Chcieliśmy zwrócić Twoją uwagę na coraz częściej pojawiający się standard Wi-Fi 6E, który rozszerza możliwości Wi-Fi 6 o dodatkowe pasmo 6 GHz. To rozwiązanie zwiększa dostępną przepustowość i redukuje interferencje, oferując jeszcze lepszą wydajność w aplikacjach wymagających dużego transferu danych, takich jak strumieniowanie wideo w wysokiej rozdzielczości, czy gry online. Routery Wi-Fi 6E są wybierane przez graczy, ale także osoby wysyłające duże pliki.

Routery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756