Obiektyw kitowy – co to?

To niezbyt fortunne określenie obiektywu, który znajdziesz w zestawie z aparatem, który kupiłeś. Przede wszystkim trzeba krótko zdefiniować, czym jest kitowy obiektyw i kiedy możesz go używać. Obiektyw kitowy to tradycyjnie obiektyw zmiennoogniskowy 18-55 mm, który jest automatycznie dołączany do aparatów klasy podstawowej. Jest najczęściej niedrogi, mały i lekki. Ma też szeroki zakres zastosowania – nadaje się do fotografowania obiektów z ustawieniami szerokokątnymi, normalnymi i teleobiektywem.


Obiektyw kitowy


Kitowy obiektyw jest wszechobecnym elementem zestawu fotograficznego – można powiedzieć, że jego posiadanie to rytuał przejścia dla każdego fotografa, od fotografii amatorskiej do zaawansowanej.


Czy są jakieś cechy, które naprawdę wyróżniają obiektyw kitowy od wszystkich innych? Dlaczego akurat 18-55 mm? Jedną z cech wyróżniających jest jego wszechstronność, obejmująca ogniskową od szerokokątnej 18 mm (idealna do krajobrazów) do 55 mm (ogniskowa, która może być używana do fotografii portretowej), z 35 mm pomiędzy (idealna do fotografii ulicznej). Chociaż wraz z pełnoklatkowym Nikonem Z6 znajdziesz w zestawie kitowy obiektyw 24-70 mm f/4 – więc im więcej wydasz na korpus aparatu, tym wyższa jego jakość.


Obiektyw kitowy jest prawie powszechnie obiektywem zmiennoogniskowym, zwykle ze zmienną maksymalną przysłoną – najczęściej f/3,5-5,6 – chociaż w przypadku droższych opcji mogą czasami mieć stałe przysłony.


Obiektyw kitowy – zalety


Kitowy obiektyw jest zwykle kompaktowy i lekki, co czyni go idealnym pierwszym obiektywem, gdy zaczynasz korzystać z nowego aparatu. W miarę upływu czasu warto mieć pod ręką lekki obiektyw, nie tylko do codziennego użytku, ale także w podróży.


•    Kiedy inwestujesz w nowy aparat, chcesz od razu zacząć z nim fotografować. Dodanie przez producenta obiektywu kitowego właśnie to umożliwia. Możesz nadal planować zakup całego arsenału obiektywów stałoogniskowych i zmiennoogniskowych do aparatu, jednocześnie fotografując obiektywem kitowym.


•    Obiektyw kitowy jest wszechstronny, ponieważ zwykle jest zmiennoogniskowy i obejmuje najczęściej używane ogniskowe. Dzięki temu jest naprawdę przydatny w wielu różnych sytuacjach zdjęciowych.


•    Oprócz tego, że są wszechstronne, obiektywy zmiennoogniskowe mają jeszcze jedną zaletę. Czy jest lepszy sposób na testy ogniskowych, zanim zainwestujesz w więcej obiektywów? Może się okazać, że szeroki kąt, taki jak 24 mm, pasuje do Twojego stylu fotografii, a może spodoba Ci się 50 mm.


•    Kitowy obiektyw jest idealny do nauki obsługi nowego aparatu. Jeśli jesteś początkującym fotografem, taki obiektyw pozwoli Ci od razu zacząć fotografować. Pozwala również zapoznać się z menu aparatu podczas robienia zdjęć, od nauki korzystania z czasu otwarcia migawki w połączeniu z różnymi ogniskowymi po bardziej ogólną wiedzę, z którą trzeba się zapoznać.


Obiektywy w naszej ofercie:



Obiektyw kitowy – wady


Czy kitowy obiektyw jest zły? Nie, oczywiście, że nie, ale ma kilka słabości, o których powinieneś wiedzieć.


•    Obiektyw kitowy nie jest tak szybki, jak byśmy chcieli. Nie ma też dużego maksymalnego otworu przysłony, nie sprawdzi się więc w fotografowaniu w słabo oświetlonych sytuacjach. Ponieważ nie ma wbudowanego najszybszego autofokusa, nie jest najlepszy do fotografowania bardzo wymagających, szybkich sportów lub fotografowania ptaków w locie.


•    Obiektyw kitowy i jego soczewki nie będą w pełni wykorzystywać możliwości technicznych aparatu ze względu na niższą jakość optyczną szkieł. W przypadku większości obiektywów można oczekiwać, że umożliwią one czujnikowi aparatu przechwytywanie obrazów z wykorzystaniem od 50 do 100 procent jego możliwości. Jednak obiektywy kitowe – szczególnie tanie obiektywy 18-55 mm – mogą mieć znacznie mniejsze możliwości niż 50 procent. Słaba optyka może również prowadzić do zniekształceń i aberracji chromatycznej. Z kolei gorsza jakość optyczna wpływa na jakość obrazu – zwłaszcza na jego ostrość.


•    Profesjonalny obiektyw 24-70 mm jest zwykle ustawiany na przysłonę f/2,8, co pozwala na wpuszczanie dużej ilości światła na matrycę. Jednak obiektyw kitowy zwykle zaczyna się od mniejszej przysłony i staje się jeszcze ciemniejszy, im bardziej zwiększasz ogniskową. Może to wpłynąć na działanie obiektywu w słabym świetle.


Obiektyw kitowy – alternatywa


Aby być precyzyjnym, każdy obiektyw sprzedawany z aparatem i nazywany zestawem jest obiektywem kitowym. Oprócz 18-55 mm warto wspomnieć o kilku innych obiektywach.


•    Canon18-135 mm – ten kitowy obiektyw zajmuje drugie miejsce w rankingu popularności. Na pewno jest trochę większy i cięższy, ale zakres 18-135 daje bardzo wszechstronny, 7-krotny zoom.


•    Canon 15-85 mm – nie jest przez wielu uważany za obiektyw kitowy, ponieważ jest to obiektyw wyższej jakości z wyższą ceną. Jednak jego szeroki zakres ogniskowych powoduje, że jest wart zainteresowania.


•    Sigma 18-300 mm – zakres ogniskowych obejmuje wartości od szalonego szerokokątnego do superteleobiektywu. Jest o wiele większy niż obiektyw kitowy 18-55 mm, ale w zamian wypełni każdy możliwy scenariusz, jaki możesz sobie wyobrazić.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756