Zdaniem eksperta

Zdjęcia śniegu – jak fotografować zimą?

Data dodania: 31-08-2023

Gdy spadają płatki śniegu – niezależnie od tego, czy jesteś młody, czy stary – istnieje naturalna skłonność do wyjścia na zewnątrz i cieszenia się pięknymi scenami, które tworzą. Jeśli jednak kiedykolwiek zabrałeś ze sobą aparat, to wiesz, że zrobienie zdjęcia śniegu może być trudne.

Zimna pogoda może powodować problemy. Zanim więc wyruszysz w śnieżycę z aparatem w ręku, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. W miarę możliwości, powinieneś używać aparatu odpornego na złe warunki atmosferyczne. Musisz unikać dostania się wilgoci do aparatu i obiektywów. Dlatego nie zaleca się częstego zmieniania obiektywów (problemem jest kondensacja pary wodnej), a zalecane używanie zoomu. Podczas fotografowania zimą, obiektywy mogą regularnie zaparowywać, więc upewnij się, że masz dużo ściereczek z mikrofibry do ich osuszania.

Zdjęcia śniegu – aparat

Jeśli jesteś już przygotowany na śnieżną wyprawę, trzeba odpowiednio skonfigurować też aparat. Jak dostosować ustawienia aparatu do otrzymania bezbłędnego zdjęcia śniegu?


Ustaw aparat tak, aby robił zdjęcia w formacie RAW – uzyskanie wszystkiego w aparacie w najlepszych momentach nie zawsze jest możliwe, dlatego upewnij się, że robisz zdjęcia w stanie surowym, aby uzyskać najlepsze opcje dostosowywania balansu bieli, poziomów i ekspozycji podczas edycji zdjęć,


Użyj priorytetu przysłony – w ten sposób masz mniej rzeczy do dostosowania, mniej czasu z palcami wystawionymi na działanie zimna, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad głębią ostrości,


Użyj kompensacji ekspozycji – ponieważ jesteś w trybie priorytetu przysłony, masz mniejszą kontrolę nad ekspozycją. Dlatego używaj kompensacji ekspozycji, gdy musisz prześwietlić lub niedoświetlić zdjęcie – co ma kluczowe znaczenie w przypadku zdjęcia śniegu,


Balans bieli – automatyczny balans bieli, może prowadzić do bardzo niebieskiej lub bardzo szarej fotografii na śniegu. Twój aparat nie odczytuje prawidłowo jasnej, białej sceny i uważa, że świat powinien być szary. Jeśli 

chcesz ustawić balans bieli ręcznie, wypróbuj go przy około 6500k, a następnie dokonaj niewielkich korekt, jeśli to konieczne.

Aparaty w naszej ofercie:

Jak fotografować zimą, by uniknąć szarego śniegu?

Aparat jest ustawiony tak, aby naświetlać obraz „średnioszary”, co jest świetne w większości warunków – ale nie tych, z którymi mamy do czynienia zimą. Twój miernik w aparacie może mówić, że ekspozycja jest prawidłowa, ale zdjęcia mogą pokazywać zupełnie inny obraz. Tak więc, aby naprawdę pokazać zaskakujący, jasny, biały wygląd śniegu, spróbuj prześwietlić go o 0,7 lub +1EV. Nadmierna ekspozycja to prosta wskazówka, która może prowadzić do pięknych białych, naturalnie wyglądających zimowych zdjęć. Jeśli Twój obraz jest niebieski lub bardzo niebieski, to dlatego, że śnieg odbija błękitne niebo. Jeśli na śniegu jest bezpośrednie światło słoneczne, powinien on być mniej niebieski i łatwiej uzyskać ten „jasnobiały” wygląd na zdjęciach.

Jak fotografować zimą padający śnieg?

Podczas wykonywania zdjęcia śniegu, warto skorzystać z opcji priorytetu przysłony. Jeśli natomiast fotografujesz padający śnieg, możesz przełączyć się w tryb ręczny, aby kontrolować czas otwarcia migawki. Możesz teraz zdecydować, czy chcesz uchwycić śnieg jako pojedyncze płatki, czy uchwycić ruch śniegu podczas jego spadania, ukazując go jako smugi albo linie.


Dłuższa ekspozycja – mniej niż 1/100 s – zacznie pokazywać ruch. Przy dłuższych ekspozycjach, widoczne będą płatki lub drobinki śniegu – ustaw jeszcze krótszy czas otwarcia migawki, a te mogą nawet zacząć znikać z pola widzenia. Eksperymentuj więc w zależności od nastroju, który chcesz wywołać. Jeśli fotografujesz z ręki najszerszym zoomem, powiedzmy 24 mm, powinieneś być w stanie uciec z ekspozycją do 1/30 s. Jednak krótszy czas otwarcia migawki, może lepiej wywołać uczucie padającego śniegu, ponieważ jeśli migawka jest zbyt wolna, może zacząć tworzyć zamglony lub rozmazany obraz. Spróbuj więc 1/250 s lub więcej, aby zamrozić płatki śniegu w powietrzu, zachowując jednocześnie lekkie poczucie ruchu.


Użyj lampy błyskowej w aparacie, aby oświetlić płatki śniegu podczas fotografowania w nocy. Ustaw aparat na tryb ręczny z zestawem pomiaru matrycowego, a następnie zrób odczyt ekspozycji bez włączonej lampy błyskowej, aby naświetlić całą scenę. Zachowaj ustawienia ręczne aparatu – aby utrzymać ten sam pomiar – a następnie włącz lampę błyskową. Zostaniesz wtedy z prześwietlonymi płatkami śniegu na pierwszym planie, z dobrze naświetlonym tłem i ogólną sceną. Trochę to skomplikowane, ale warto eksperymentować.


Dodanie zachodu lub wschodu słońca do zdjęcia śniegu, może być interesujące dla ostatecznego efektu. Podczas fotografowania wschodu lub zachodu słońca, oczekuj bardziej ciepłego lub niebieskiego odcienia na swoich zdjęciach. Nie walcz z nim, ale zrób naturalne zdjęcie wschodu lub zachodu słońca, z dodatkiem śnieżnego krajobrazu.

Jak fotografować zimą i chronić sprzęt?

Kiedy nadejdzie czas, aby wejść i się ogrzać, wilgoć i kondensacja pary zgromadzą się na Twoim sprzęcie. Jeśli na aparacie jest śnieg, otrzep go rękawiczką i nie zostawiaj go na nim – po prostu zamieni się w wodę, gdy tylko się rozgrzeje. Następnie, gdy jesteś w środku, nie zostawiaj swojego sprzętu w torbie, tylko połóż go na stole i pozwól mu powoli powrócić do temperatury pokojowej. Wreszcie, nie zdejmuj obiektywu, dopóki całkowicie nie wyschnie – w przeciwnym razie wilgoć będzie miała dodatkową szansę na dostanie się do wnętrza aparatu.

Aparaty w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756