Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Access point – co to jest?

 2022-10-26 

Kiedy masz problemy z zasięgiem sieci bezprzewodowej w domu, przyda Ci się dodatkowy access point. Co to jest – dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika. Niewielkie zmiany i inwestycja w dobrej jakości sprzęt może sprawić, że w kilka chwil znacznie poprawisz komfort korzystania ze swojego Wi-Fi. Dzięki temu wszyscy domownicy będą mogli wygodnie oglądać ulubione seriale, transmitować wideo do portali społecznościowych czy pobierać gry.

Po co mi access point?


Jak się okazuje – treści wideo w wysokiej rozdzielczości pochłaniają dziś lwią część przepustowości naszych łączy i są szczególnie wrażliwe na jakość połączenia. Poprawić ją pomoże access point, czyli nic innego jak punkt dostępowy do Wi-Fi. Koncepcja działania urządzenia jest bardzo prosta. Sprzęt podłączamy bezpośrednio do naszej sieci przewodowej, np. routera lub switcha, następnie umieszczamy go w lokalizacji, która ma problem ze stabilnością Wi-Fi. Access point emituje sygnał sieci bezprzewodowej i tym samym poprawia komfort korzystania z niej.

Access Point w naszej ofercie:

Jak działa access point?


Możliwości sprzętu, który użytkujemy, zależą od jego klasy i ceny. Powinny być zatem dopasowane do zastosowań. Przykładowo w niewielkim mieszkaniu, w którym router jest umieszczony w skrajnym pomieszczeniu, już na odległości 10-15 m mogą występować problemy ze stabilnością sygnału. W takiej sytuacji sprawdzi się zwykły, podstawowy access point. Urządzenie takie przypomina tradycyjny router i zazwyczaj jest wyposażone we wbudowane anteny, gniazdo LAN do zapewnienia połączenia i zasilane jest sieciowo. Jeśli masz większe wymagania, czeka na Ciebie szeroka oferta access pointów różnego typu. Są to np. modele przeznaczone do instalacji sufitowej, które mogą mieć kształt płaskich dysków. Znaleźć można również modele ścienne, które oprócz Wi-Fi wyposażone są również w gniazdo LAN do połączeń przewodowych. W użytku domowym popularnym wyborem są również punkty dostępowe w formie niewielkich kostek, które prezentują się bardzo estetycznie.


Wreszcie, jeśli dostęp do Internetu chcesz mieć również poza domem, możesz zdecydować się na access point do montażu zewnętrznego. Niektóre punkty dostępowe mają możliwość zamontowania dodatkowych anten, które pozwalają na rozszerzenie i poprawienie jakości sygnału. Dodatkowo dobrej jakości access pointy są wyposażone w funkcje PoE – Power over Ethernet. Jeśli korzystasz z odpowiedniego sprzętu, np. switcha PoE oraz przewodów, możliwe jest zasilenie takiego punktu dostępowego za pomocą skrętki. To znacznie ułatwia instalację, ponieważ zarówno wymiana informacji jak i przesył energii wymagają tylko jednego przewodu. Jak widać szeroki wybór access pointów sprawia, że bez trudu znajdziesz produkt, który jest dopasowany do Twoich potrzeb. Warto przemyśleć, jaki rodzaj punktów dostępowych chcesz wykorzystać już na etapie projektowania danej sieci lokalnej.

Tryby pracy access pointu


Wbrew pozorom punkt dostępowy nie musi pełnić jednej funkcji i może pracować w kilku różnych trybach. To umożliwia wszechstronne zastosowanie, które możesz dopasować do wymagań swojej sieci lokalnej. Dlatego opiszemy kilka przykładowych opcji pracy. Podstawowym trybem jest oczywiście access point, urządzenie służy więc do emisji sygnału sieci bezprzewodowej. Kolejnym z trybów pracy jest klient, w którym punkt dostępowy jest podłączony za pomocą przewodu LAN, np. do komputera i odbiera sygnał sieci Wi-Fi. Działa więc w sposób podobny do karty sieci bezprzewodowej. 


Kolejną z opcji jest możliwość wykorzystania sprzętu jak repeater. Odbiera on sygnał sieci bezprzewodowej, a następnie zwiększa jego zasięg. Praca w tym wariancie może jednak ograniczać maksymalną przepustowość. 


Warto także wspomnieć o trybie bridge point to point. Dzięki niemu urządzenie umożliwia zbudowanie mostu bezprzewodowego, co pozwala na łączenie segmentów sieci. Dostępne tryby pracy oraz ich warianty będą się różnić w zależności od urządzenia. 


Dlatego przed zakupem koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi sprzętu i upewnij się, że posiada on funkcje, które będą niezbędne do budowy Twojej sieci.

Router jako access point?


Być może o tym nie wiesz ale również większość routerów Wi-Fi może pracować jako access point. W menu ustawień sprzętu bez problemu znajdziesz taką opcję. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest podłączenie Twojego głównego routera skrętką z portem LAN, jednostki mającej służyć za access point. Następnie pozostaje sama konfiguracja. Pamiętaj, aby w celu realizacji połączenia nie używać portu WAN. Czy takie rozwiązanie ma sens? 


Polecamy korzystać z niego np. gdy po prostu dysponujesz dwoma routerami. Jeśli od swojego dostawcy Internetu dostałeś słabej jakości router i korzystasz z własnej jednostki, zakupionej oddzielnie, to pamiętaj, że ten sprzęt możesz wykorzystać do poprawy zasięgu sieci bezprzewodowej w wybranych miejscach w domu. Kolejną z zalet jest możliwość wykorzystania portów LAN routera pracującego jako access point, dzięki temu może posłużyć za niewielki switch do innych urządzeń, które wykorzystują transmisję przewodową.

Access point czy repeater?


Alternatywę dla access pointu może stanowić repeater, czyli wzmacniacz Wi-Fi. Dla wielu osób największym mankamentem stosowania punktów dostępowych jest konieczność prowadzenia przewodu LAN. Jeśli nie jest to możliwe, to alternatywę może stanowić repeater. Odbiera on sygnał Wi-Fi od routera oraz transmituje go dalej.


 Przykładowo router jest umieszczony w salonie, a problemy z odbiorem występują np. w sypialni na piętrze, po drugiej stronie domu. Pomiędzy pomieszczeniami znajduje się np. gabinet. Umieszczamy więc w nim wzmacniacz Wi-Fi, który znacznie poprawi jakość odbioru sieci w sypialni. Atutem jest również łatwość instalacji, ponieważ repeater zajmuje niewiele miejsca, nie wymaga dodatkowych przewodów, a konfiguracja jest bardzo prosta. Służy do niej dedykowana strona WWW lub aplikacja na telefon. Alternatywę dla wzmacniaczy Wi-Fi stanowią również adaptery powerline transmitujące sygnał sieciowy przewodami elektrycznymi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756