Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Data dodania: 30-08-2023

Każdy komputer składa się z określonych podzespołów, które są niezbędne do pracy urządzenia. Jednym z najważniejszych elementów jest na pewno pamięć operacyjna. Odgrywa bardzo ważną rolę, mimo, że jest jednym z mniejszych podzespołów. Co to jest pamięć RAM i czy można ją wymienić? Co daje pamięć RAM? odpowiadamy w poniższym poradniku.

Pamięć RAM – co to jest?

W każdym komputerze znajdują się, tak naprawdę, dwa rodzaje pamięci. Do magazynowania tej trwałej służą dyski twarde (HDD lub SSD). Na nich instalowane są programy, gry i przetrzymywane różnego rodzaju pliki. A za co odpowiada pamięć RAM? To zupełnie inny typ nośnika, cechujący się bardzo szybką pracą. Gromadzone są na nim dane tymczasowe, niezbędne do prawidłowej pracy systemu operacyjnego i oprogramowania


To między innymi od rodzaju i ilości pamięci RAM, zależy szybkość i wydajność urządzenia. Odpowiednio dobrana pod kątem specyfikacji technicznej, zapewni rewelacyjny komfort pracy nawet z kilkoma uruchomionymi programami. Dlatego przed zakupem, warto poświęcić trochę czasu na rozeznanie się w ofercie. W przypadku naszego sklepu internetowego, możesz wybierać spośród kilkuset modułów RAM. Różnią się przeznaczeniem, pojemnością, typem, ilością modułów oraz częstotliwością pracy. Omówimy każde to zagadnienie, aby wybór pamięci nie sprawiał Ci więcej problemów.

Pamięć RAM – rodzaj konstrukcji i przeznaczenie

Pamięć RAM różni się ze względu na docelowe przeznaczenie. Jako że możesz ją rozbudowywać o dodatkowe kości, powinieneś wiedzieć o różnicach w budowie. Najpopularniejsze są kości instalowane do komputerów stacjonarnych. Mają formę podłużnych płytek, które montuje się pod kątem prostym do specjalnych slotów w płycie głównej. Bardzo często posiadają obudowę pełniącą rolę radiatora, odprowadzającego ciepło na zewnątrz. 


Kości RAM dedykowane do montażu w laptopach, montuje się na płasko. Stąd nieco inna konstrukcja. W tym przypadku, standardowo krótszy bok, jest dłuższy, w porównaniu do kości do komputerów stacjonarnych. W naszym sklepie dostępne są także moduły przeznaczone do serwerów. Są bardzo podobne do kości dedykowanych pecetom (komputerom stacjonarnym). Decydując się na wymianę lub rozbudowę pamięci operacyjnej, musisz sprawdzić czy wybrane podzespoły są kompatybilne z Twoim urządzeniem i płytą główną.

Powinieneś także sprawdzić, czy dysponujesz wolnym slotem na kolejny moduł RAM. Jak to zrobić?

  1. Jeśli posiadasz system operacyjny Windows 10, musisz uruchomić Menadżera Zadań. Najszybciej zrobisz to za pomocą skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + ESCAPE. Narzędzie uruchomi się automatycznie.
  2.  Przełącz na zakładkę „Wydajność”. 
  3. Po lewej stronie zobaczysz pole „Pamięć”. Kliknij na nie lewym przyciskiem myszy.

Możesz tam sprawdzić najważniejsze informacje na temat zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. Możliwe jest także monitorowanie jej wykorzystania, co może zasugerować Ci, czy jej pojemność nie jest zbyt mała. Podana jest także szybkość (czyli taktowanie) RAM. W wierszu „Użyte gniazda”, podana jest informacja na temat dostępnych slotów. Jeśli masz jeszcze wolne miejsce na moduł RAM, możesz planować rozbudowę.

Pojemność pamięci RAM

Wiesz już, że pamięć RAM różni się ze względu na docelowe przeznaczenie. Teraz czas zająć się jej pojemnością, czyli najbardziej powszechnym parametrem służącym do porównywania tego podzespołu. Czy słusznie? Po części tak, ale istotne są jeszcze informacje takie jak częstotliwość taktowania. O tym jednak za chwilę.



Pojemność pamięci RAM podaje się w gigabajtach (GB). Jeszcze kilkanaście lat temu wykorzystywano w tym celu megabajty. 512 MB pamięci było pojemnością wystarczającą do grania we wszystkie najnowsze (w tamtym okresie) gry. Rozwój technologiczny pędzi bardzo szybko, więc ewoluują także podzespoły. Przeglądając ofertę laptopów, można zauważyć, że absolutnym minimum są 4 gigabajty RAM. Jest to pojemność, która wystarczy do pracy biurowej i prostego użytku domowego. Jeśli nie pracujesz na skomplikowanym oprogramowaniu i grasz sporadycznie (głównie w proste lub starsze gry), teoretycznie nie potrzebujesz więcej pamięci.

Musisz jednak wiedzieć, że nawet kilka zakładek Twojej ulubionej przeglądarki internetowej wykorzystuje sporo dostępnej pamięci. Jeśli na którejś z nich uruchomiony jest ponadto jakiś serwis streamingowy, możliwa jest sytuacja, w której RAM wykorzystywany jest niemalże w 100 procentach. W takim wypadku, korzystanie z innych programów w tym samym czasie, może być nie lada wyzwaniem. Warto wybrać komputer o większej pojemności RAM. Chociażby dlatego, że aktualizacje oprogramowania mogą wymagać coraz lepszych parametrów technicznych. Jeśli zależy Ci na komputerze zdolnym do komfortowej rozgrywki, zdecyduj się na co najmniej 8 gigabajtów RAM.


Warto wybrać urządzenie z wolnymi slotami pamięci, aby rozbudować ją w przyszłości. Dzięki temu nie musisz w momencie zakupu inwestować większych pieniędzy. Kolejny moduł RAM zainstalujesz w dowolnej chwili. W ofercie znajdują się kości o pojemności nawet 256 gigabajtów. O tym jak bardzo rozwija się branża IT, może świadczyć fakt, że taka wartość niedawno była dostępna w przypadku… dysków SSD. Te z kolei gwarantują już nawet kilka terabajtów pamięci trwałej.

Typy pamięci RAM – który wybrać?

Pamięć RAM różni się także typami generacji. Obecnie najbardziej powszechnym standardem jest DDR4. Jest bezpośrednim następcą DDR3. W stosunku do poprzednika, obniżono pobierane napięcie do 1,2 V. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej jest niższe o około 20 proc., a kości pamięci nagrzewają się słabiej. DDR3 potrzebował napięcia na poziomie 1,5 V. DDR4 cechuje się jednocześnie także wyższym taktowaniem. W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są moduły o częstotliwości nawet 5100 MHz! Powinieneś pamiętać, że kości DDR4 nie są kompatybilne ze starszymi modelami płyt głównych, które wymagają standardu DDR3. Coraz więcej doniesień medialnych informuje o testach pamięci DDR5. Na pewno można spodziewać się jeszcze niższego napięcia wejściowego oraz większej prędkości RAM.

Taktowanie pamięci RAM

Wiesz już, co to jest pamięć RAM. Teraz czas na to, abyś poznał jeden z ważniejszych parametrów pamięci RAM decydujących o wydajności poszczególnych modułów. Taktowanie mierzone jest w megahercach (MHz). Można przyjąć proste założenie, że im jest ono wyższe, tym szybsza jest pamięć RAM. Przekłada się to na sprawność realizowanych procesów, komfort pracy i wydajność podczas rozgrywek lub używania rozbudowanego oprogramowania. Decydując się na zakup pamięci RAM, powinieneś sprawdzić pojemność i taktowanie, aby mieć gwarancję, że efekt po zmianie będzie w 100 procentach satysfakcjonujący. Jeśli przed zakupem chcesz sprawdzić jakie taktowanie gwarantuje Twoja pamięć, możesz to zrobić za pomocą narzędzi systemowych. To znacznie szybszy sposób niż szukanie dokumentów zakupowych Twojego komputera. Użyj skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + ESCAPE, aby uruchomić Menadżera zadań. Wybierz zakładkę „Wydajność”, a następnie „Pamięć”. W wierszu „Szybkość” podana jest wysokość taktowania RAM.

Technologia Dual Channel – czy to ważne?

System Dual Channel odpowiada za poprawienie wydajności pracy pamięci operacyjnej. Podwaja on przepustowość transmisji danych (liczona w megabajtach na sekundę), dzięki czemu wszystkie zachodzące procesy są realizowane dwukrotnie szybciej. W takim wypadku sloty w płycie głównej są połączone, a montaż kości musi odbywać się w parach.

Opóźnienie CAS – co to takiego i ile powinno wynosić?

Opóźnienie CAS to parametr określający czas mijający od wysłania sygnału, do uzyskania informacji zwrotnej. Informacja ta mówi o tym, jak szybka jest pamięć RAM, a co za tym idzie – cały komputer. Warto wybierać moduły o możliwie jak najniższym opóźnieniu CAS. Nie jest to jednak najważniejsze kryterium wyboru. Różnice pomiędzy modułami RAM wynoszą najczęściej zaledwie kilka nanosekund i dla większości użytkowników nie będzie to miało większego znaczenia.

Podsumowanie przed zakupem

Zapoznałeś się już z najważniejszymi informacjami na temat opisywanego zagadnienia. Wiesz już, za co odpowiada pamięć RAM i jakie są kluczowe dane pozwalające wybrać właściwie. Mimo obszernej oferty sklepu internetowego Media Expert, nie powinieneś mieć już problemów ze zweryfikowaniem kości RAM odpowiednich do Twojego komputera. To ważne informacje także podczas zakupu laptopa lub PC (urządzenia stacjonarnego).

Możesz kupić notebooki o pamięci liczącej nawet 64 gigabajty. Bardziej popularne są jednak laptopy wykorzystujące 16 i 32 GB. Taka pojemność gwarantuje komfortową rozgrywkę w najnowsze gry AAA (wysokobudżetowe produkcje). Komputery stacjonarne dostępne w naszej ofercie posiadają nawet 128 gigabajtów RAM. Są to wartości nieporównywalne do standardów sprzed kilkunastu lat.

Wybierając urządzenie, nie musisz decydować się od razu na duże pojemności pamięci. Najważniejsze, aby płyta główna posiadała wolne złącza, umożliwiające rozbudowę RAM-u w przyszłości. Sam montaż dodatkowej kości pamięci jest bardzo prosty i nie wymaga doświadczenia. Nie jest także potrzebna adaptacja systemowa czy instalowanie sterowników. Montaż odbywa się w trybie plug and play (podłącz i używaj).

Komputery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756