Zdaniem eksperta
Tearing pojawia się dosyć często na komputerach, których karty graficzne nie są odpowiednio zsynchronizowane z monitorem. Dotyczy to głównie częstotliwości wyświetlanego obrazu, a efektem jest rozrywanie obrazu spowodowane pojawieniem się więcej niż jednej klatki obrazu na ekranie monitora. W jaki sposób można zaradzić temu problemowi, dowiesz się z naszego poradnika.
W artykule znajdziesz:
Tearing nie jest niestety mało znanym zjawiskiem i pojawił się w słowniku gamingowym już jakiś czas temu. To zjawisko jest bardzo łatwo rozpoznawalne, ponieważ w momencie jego wystąpienia na ekranie, pojawia się pozioma linia, która dzieli obraz na dwie części. Górna, jak i dolna część monitora tracą ze sobą synchronizację, przez co obraz wygląda na rozdarty na dwie niezależne części. Dzieje się tak, ponieważ w tearingu dochodzi do pojawienia się dwóch klatek obrazu, które stwarzają nieprzyjemne wrażenie wizualne. Wbrew pozorom tearing nie dotyczy wyłącznie gier komputerowych, ale występuje również podczas oglądania filmów lub animacji.
Pokazywanie dwóch całkowicie innych informacji graficznych wynika niestety z problemów technicznych. Tearing może pojawić się na prostych komputerach biurowych, jak i zestawach gamingowych i nie ma tutaj znaczenia, czy korzystasz z najlepszych, czy budżetowych podzespołów. Na szczęście firmy produkujące karty graficzne i monitory są świadome, że problem rozdzierania obrazu wymaga skutecznego rozwiązania, które już istnieje. Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy gracze decydują się na zastosowanie wspomnianego rozwiązania, ponieważ często wymaga ono zainwestowania dodatkowej gotówki w sprzęt i oprogramowanie. Tutaj również istnieją alternatywne sposoby poradzenia sobie z tearingiem.
Tearing to zmora graczy, która swój początek ma w nieodpowiednim zsynchronizowaniu wyświetlanych klatek z częstotliwością odświeżania obrazu monitora. To zjawisko dotyczy głównie graczy, a to przez zmienną liczbę generowanych klatek podczas rozgrywki, co wynika z potrzeby takiego działania kart graficznych. Jeśli zatem Twój monitor obsługuje częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 60 Hz, to oznacza, że może on wyświetlić do 60 klatek obrazu na sekundę. Problem pojawia się, gdy karta graficzna wygeneruje większą ilość klatek np. 75. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do zjawiska tearingu, ponieważ monitor nie jest w stanie poradzić sobie z prawidłową synchronizacją z kartą. Jednym z najprostszych rozwiązań tego problemu, jest zakupienie monitora o wyższej wartości wyświetlania klatek obrazu na sekundę. Nie daje to jednak pełnej gwarancji pozbycia się problemu tearingu.
Największy obecnie producent kart graficznych, czyli NVIDIA, przygotował dla graczy technologie V-Sync oraz G-Sync. Ich głównym zadaniem, jest nadzorowanie obrazu wyświetlanego na monitorze poprzez synchronizację wyświetlanych klatek z częstotliwością odświeżania monitora. Proste i skuteczne metody, które sprawdziły się na przestrzeni lat, wymagają jednak posiadania karty z obsługą V-Sync oraz G-Sync tak samo, jak monitora przystosowanego do działania w trybie synchronizacji. Te technologie obecne są nie tylko w sprzęcie komputerowym, ale również w wielu telewizorach. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? V-Sync jest zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, podczas gdy G-Sync dedykowana jest głównie do sprzętu gamingowego. Można jednak z nich korzystać zamiennie.
AMD również zadbało o to, aby ich karty graficzne nie utrudniały życia graczom i stworzyła swoją własną technologię synchronizacji, czyli FreeSync. Podobnie, jak w przypadku NVIDII, wymaga to posiadania sprzętu przystosowanego do obsługi tej technologii.
Zobacz także: Stuttering w grach – jak działa?
Co zrobić w przypadku, gdy Twój sprzęt nie obsługuje wyżej wymienionych technologii, a wciąż chcesz cieszyć się płynną rozgrywką bez rozrywanego obrazu? Pierwszym krokiem będzie zajrzenie do ustawień gry, w której występuje tearing. Możesz zmienić rozdzielczość obrazu, co powinno pomóc poprzez odciążenie karty graficznej. Generowanie mniejszej ilości klatek obrazu znacznie ułatwi monitorowi wyświetlanie ich w odpowiedniej synchronizacji. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z technologii Variable Refresh Rate, która pozwala na lepszą synchronizację monitora z kartą. To rozwiązanie wymaga jednak, aby oba urządzenia były połączone ze sobą poprzez kabel HDMI. VRR pojawiło się stosunkowo niedawno, dlatego najszerzej stosowane jest na konsolach nowej generacji, np. PlayStation 5.
Nie możesz zapomnieć także o bieżącym aktualizowaniu sterowników do karty graficznej oraz obrazu. Nieaktualne oprogramowanie może prowadzić do tego, że karta graficzna lub monitor nie będą działać w pełni wydajnie, a wtedy pojawi się tearing. Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób pracują wszystkie podzespoły w Twoim komputerze. Jeśli dochodzi do przegrzewania się np. procesora, wówczas cały komputer nie będzie działać prawidłowo, a to może przełożyć się również na pracę karty graficznej i tego, w jaki sposób generowany jest obraz. Temperatura samej karty również ma spore znaczenie i jeśli jest za wysoka, to tym bardziej może być to przyczyną zaistniałych problemów z wyświetlaniem obrazu.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756