Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest thermal throttling?

 2022-09-23 

Urządzenia elektroniczne z każdym rokiem zwiększają swoje możliwości, stając się nieocenioną pomocą w pracy, ale także podczas rozrywki. Najbardziej zaawansowane komputery potrafią rozwiązywać zadania z dziedziny matematyki i fizyki szybciej, niż zrobiłby to człowiek. W teorii, urządzenia te mogą robić to jeszcze szybciej, ale tutaj pojawia się największy problem, którym są ograniczenia fizyczne. Thermal throttling jest zatem bardzo ważne, ale co to dokładnie jest i jaką pełni rolę?

Czym jest thermal throttling?


Thermal throttling jest zabezpieczeniem, które ma uchronić procesory i wszystkie inne podzespoły przed uszkodzeniem wynikającym z przegrzania się podczas pracy. Wysokie temperatury są wynikiem wysokiego poboru energii. Więcej zadań, które musi przetworzyć procesor, wymaga większych ilości prądu, dlatego w pewnym momencie, jeśli zbytnio go obciążymy, to osiągnie on limit fizycznych możliwości. W takiej sytuacji, procesor potrafi przekroczyć nawet temperaturę wrzenia wody i wtedy uruchamia się thermal throttling. 


Proces ten ma za zadanie ochronę procesora i wszystkich innych podzespołów znajdujących się w urządzeniu elektronicznym. Procesor jest wówczas zmuszany do spowolnienia swojej pracy, aby zapobiec mechanicznemu uszkodzeniu. Gdy thermal throttling zostanie włączone, wówczas użytkownik smartfonu czy komputera zauważy znaczny spadek wydajności. Objawia się to najczęściej zawieszaniem się programów i systemu operacyjnego, wolniejsze ich działanie, a nawet nieprzewidziane usterki. Nie jest to jednak żadna awaria, ponieważ thermal throttling zadziałał automatycznie. Producenci urządzeń elektronicznych celowo umieścili w nich tego typu zabezpieczenie, aby chronić je przed fatalnymi skutkami wysokich temperatur. Co można poradzić, jeśli thermal throttling pojawi się na waszym komputerze, albo co gorsza, pojawia się coraz częściej?

Lodówki w naszej ofercie:

Jak sprawdzić, czy to thermal throttling?


Warto wiedzieć, że thermal throttling może zostać powstrzymane, jeśli dobrze zrozumiemy, w jaki sposób działają urządzenia elektroniczne, z których korzystamy. W przypadku komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów, należy dobrze poznać ich specyfikację techniczną. Dzięki temu dowiemy się, z jakiego procesora i podzespołów korzystają. Instalując nowe aplikacje i programy, będziemy mogli sprawdzić, czy nasze urządzenie spełnia minimalne wymagania sprzętowe. Jeśli tak nie jest i pomimo tego zdecydujemy się na instalację, może to skutkować właśnie thermal throttlingiem. 


Problem z temperaturami może się pojawić także bez żadnej wyraźnej przyczyny i wtedy będziemy musieli przeprowadzić głębszą analizę problemu. Pierwszymi oznakami, że dzieje się coś niedobrego, jest zwykle dźwięk wentylatorów w komputerze. Gdy procesor przyśpiesza, czyli zwiększa swoją moc obliczeniową, automatycznie uruchamia się system jego chłodzenia. Dźwięk ten nie zawsze jest czymś złym, ale jeśli pojawia się przez dłuższy czas, może to oznaczać, że procesor ma z czymś problem.


Drugim sposobem diagnozy usterki, jest sprawdzenie temperatury procesora. Niestety wymaga to instalacji aplikacji zewnętrznych. Pozwolą nam one na weryfikację, czy thermal throttling istotnie ma miejsce w sytuacji spadku wydajności urządzenia. W przypadku komputerów, temperatura procesora nie powinna przekraczać 50 stopni podczas zwykłego użytkowania i 65 do 70 podczas pracy. Procesory wytrzymają temperatury do 85 – 90 stopni, ale znacznie skróci to ich żywotność. Dlatego, jeśli widzimy, że osiągają one takie wartości, możemy być pewni, że spowolnienie pracy urządzenia, jest wynikiem thermal throttling. Jak zatem temu zapobiec?

Chłodzenie to podstawa


Podstawą wydajnej pracy każdego urządzenia elektronicznego jest czystość, obieg powietrza i chłodzenie. Należy zatem regularnie otwierać obudowę komputera stacjonarnego i czyścić jego wnętrze. Trzeba to robić przy wyłączonym zasilaniu i nigdy nie używać do tego odkurzacza. 


Wystarczy sprężone powietrze, którym należy przedmuchać wszystkie zakamarki. Z tyłu i z przodu obudowy muszą zatem znajdować się wentylatory. Jeden powinien wciągać powietrze, a drugi je wydmuchiwać. W przypadku wentylatorów śmiało można powiedzieć, że nigdy nie jest ich za mało. Thermal throttling może być wyeliminowany, jeśli obniżymy temperaturę w urządzeniu właśnie wentylatorami. W przypadku laptopów i tabletów, sprawa jest trudniejsza. Dobrym pomysłem jest zakupienie specjalnej podkładki chłodzącej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756