Zdaniem eksperta

Do czego służy płyta główna? Budowa i funkcje płyty głównej

Data dodania: 11-08-2023

Jeśli interesuje Cię rola poszczególnych podzespołów komputera, nie sposób pominąć jednego z najważniejszych elementów urządzenia. Do czego służy płyta główna i jak jest zbudowana? Przedstawimy najważniejsze informacje w poniższym poradniku.

Do czego służy płyta główna?

Śmiało można powiedzieć, że płyta główna to podstawowy element każdego komputera. Bez jej obecności nie ma mowy nie tylko o uruchomieniu komputera, ale również jego montażu. To właśnie na płycie głównej instalowane są wszystkie podzespoły, takie jak procesor, karta graficzna czy pamięć RAM. Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny, gdyż to właśnie od niego będzie w przyszłości zależeć, jakie części będziesz mógł zamontować w swoim komputerze. Konstrukcja każdej płyty głównej określa jej możliwości rozbudowy, co jest bardzo istotne dla fanów sprzętu IT. 


Jeśli co jakiś czas dokonujesz wymiany podzespołów na nowsze, powinieneś zdecydować się na zakup rozbudowanego modelu, który nie ograniczy Cię za niedługi czas. Do użytku biurowego lub domowego wystarczy podstawowa płyta, która pozwala korzystać z mniej rozbudowanych części. Praca na edytorach tekstu lub korzystanie z przeglądarki internetowej nie wymaga od komputera dużej wydajności, więc zakupu podzespołów należy dokonywać z uwzględnieniem docelowego wykorzystania. Teraz już wiesz, jaka jest funkcja płyty głównej i dlaczego jest tak istotna.

Płyty główne w naszej ofercie:

Konstrukcja płyty głównej – jak wygląda?

Budowa płyty głównej należy do dość skomplikowanych. Znajomość architektury technicznej nie jest potrzebna do korzystania z komputera, choć jeśli planujesz samodzielny serwis oraz rozbudowę urządzenia, warto abyś znał poszczególne elementy podzespołu. W dużym uproszczeniu można założyć, że płyta główna jest układem scalonym. Co prawda większość elementów komputera jest możliwa do demontażu i ponownej instalacji, ale nie brakuje także rozwiązań zintegrowanych. Każda płyta główna składa się z mostków. W zależności od modelu, może być on pojedynczy lub podwójny. Mostek północny odpowiada za monitorowanie i obsługę pamięci operacyjnej, a także procesora. Jest on wyposażony w różne złącza, które służą podpinaniu poszczególnych podzespołów. Ich rodzaj jest istotny ze względu na konieczność dopasowania do reszty części komputera oraz zagwarantowaniu możliwie największej przepustowości.


Z kolei mostek południowy jest odpowiedzialny za wszystkie inne elementy, które podłączasz do komputera. To między innymi dyski, karty sieciowe i sloty USB. Ten rodzaj mostka nie występuje w przypadku mniej zaawansowanych konstrukcji. Jeśli płyta posiada obydwa układy, są one ze sobą połączone. Nowoczesne modele łączą je w jeden element.


Wybierając płytę główną musisz zwrócić uwagę na jej format. Dostępnych jest obecnie co najmniej kilka rodzajów, które różnią się sposobem montażu podzespołów, użytymi elementami konstrukcji oraz wydajnością. Obecnie najpowszechniejszym formatem jest ATX. Rozwiązanie to zaproponowano przez markę Intel. Dostępne są także jego mniejsze odmiany, które mogą posłużyć do montażu w mniejszych komputerach. Jego następcą miał być format BTX, ale nie przyjął się na rynku. Intel zaprzestał rozwijania tej konstrukcji i obecnie nic nie wskazuje na jej powrót. Klasycznym formatem płyty głównej jest na pewno LPX. Został zaprezentowany przeszło 30 lat temu. Konstrukcja NLX została zaprojektowana tak, aby ułatwić instalację (oraz demontaż) podzespołów komputera. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na prostej, bezproblemowej i samodzielnej obsłudze sprzętu.

Inne, istotne elementy płyty głównej

Wiesz, do czego służy płyta główna, ale możesz nie znać wszystkich kluczowych elementów podzespołów. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na gniazdo procesora. Nieprawidłowy wybór uniemożliwi instalację posiadanego procesora. Najpopularniejsze gniazda to Socket AM4 oraz LGA 1200. Zwróć również uwagę na wbudowany slot pamięci operacyjnej. Choć w zdecydowanej większości przypadków płyty dostosowane są do standardu DDR4, to warto sprawdzić ten fakt przed złożeniem zamówienia. Sprawdź także typ chipsetu. Dzielą się one na rozwiązania Intela lub AMD. 


Jeśli planujesz montaż dużej ilości pamięci operacyjnej, sprawdź możliwości obsługi RAM przez płytę. W naszej ofercie są już modele współpracujące nawet z 256 gigabajtami pamięci! Jeśli szukasz płyty w sklepie internetowym Media Expert, do Twojej dyspozycji jest także filtr pozwalający na szybkie znalezienie produktów dedykowanych graczom.

Płyty główne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756