Zdaniem eksperta
Wiesz, że komputer może mieć zainstalowane dwie karty graficzne? Jest to rozwiązanie bardzo dobrze wpływające na wydajność sprzętu. Jeśli urządzenie służy Ci do rozrywki i pracy, tym bardziej docenisz zalety takiej konfiguracji. Dokładne korzyści przedstawiamy poniższym poradniku, dlatego zachęcamy do lektury.
Dlaczego dwie karty graficzne są korzystnym rozwiązaniem?
Karty graficzne są najbardziej obciążone podczas grania, oglądania i edycji multimediów. Zaawansowane, nowoczesne gry wymagają potężnej wydajności, która będzie w stanie zapewnić odpowiednią grywalność i dobrą jakość obrazu. Dzięki rozłożeniu pracy na dwie karty graficzne, sprzęt będzie pracował szybciej, sprawniej, a podzespoły nie będą tak obciążone, jak w wypadku pojedynczego układu. Taka instalacja umożliwia również „wyciśnięcie” maksymalnej ilości detali z danej produkcji.
Jakość grafiki w grze zależy w dużej mierze od sprzętu, jakim dysponujesz. Im lepsze parametry oferuje, tym wyższej jakości będzie obraz. Oczywiście, dwie karty graficzne w komputerze będą sporym wydatkiem, ale nie musisz decydować się na to od razu. Najważniejsze, aby płyta główna umożliwiała montaż w późniejszym czasie. Jeśli jesteś na etapie kompletowania swojego zestawu komputerowego, zwróć uwagę czy będzie taka możliwość.
Zobacz także: Jak przełączyć karty graficzne?
Dwie karty graficzne w laptopie – to możliwe?
Jak najbardziej tak. Możesz kupić komputer przenośny z zainstalowanymi dwiema kartami lub zainstalować dodatkową grafikę we własnym zakresie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które gwarantuje bardzo wysoką wydajność podczas grania lub korzystania z zaawansowanych programów graficznych. Z kolei podstawowa, dedykowana karta będzie obsługiwała prostsze procesy. Dzięki temu laptop nie będzie się nagrzewał, a zużycie energii elektrycznej znacząco się obniży. Fakt ten przekłada się na dłuższą pracę na jednym ładowaniu baterii. To dobra wiadomość szczególnie dla tych osób, które laptopa używają np. w podróży, kiedy nie ma możliwości podłączenia sprzętu do gniazdka sieciowego.
Dwie karty graficzne w laptopie to świetne rozwiązanie. Jeśli Twój komputer przenośny nie jest w nie wyposażony, możesz dokupić dedykowaną grafikę.
Przed zakupem sprawdź, czy płyta główna posiada wolne złącze PCI-Express. Zweryfikuj także moc zasilacza - zbyt słaby nie będzie w stanie obsłużyć mocniejszej karty. Co ważne, obydwie karty graficzne muszą obsługiwać jedną z technologii: CrossFireX lub SLI. Obydwa systemy odpowiedzialne są za umożliwianie współpracy pomiędzy podzespołami.
Po spełnieniu tych trzech warunków możesz swobodnie przejść do wyboru karty graficznej. Oferta jest dość obszerna, więc możesz skorzystać z pomocy naszych doradców. Na pewno powinieneś wybrać możliwie najbardziej wydajny model. Instalowanie dwóch kart o podobnych parametrach mija się z celem. Dedykowana druga grafika musi być dużo sprawniejsza od podstawowej. Wtedy różnicę zauważysz niemalże od razu.
Dwie karty graficzne w komputerze stacjonarnym
W tym przypadku sprawa wygląda bardzo podobnie, jak powyżej, choć sam montaż na pewno jest prostszy ze względu na konstrukcję sprzętu. Dwie karty graficzne w komputerze to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, jeśli nie dysponujesz wolnymi środkami na zakup nowego komputera. Wówczas, decydując się na montaż dodatkowej karty, jesteś w stanie zagwarantować lepszą wydajność sprzętu o wiele mniejszym kosztem. Potrzebujesz tylko wolnego slotu. Karty trzeba następnie połączyć mostkiem. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie dokonać instalacji, możesz skorzystać z pomocy serwisu komputerowego.
Ile kosztuje karta graficzna?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób. Cena karty graficznej zależy naturalnie od oferowanych przez nią parametrów technicznych. W ofercie sklepu internetowego Media Expert znajdziesz sprzęt kilkunastu producentów. Sam chipset kart produkowany jest przez dwie marki: NVIDIA oraz AMD. Większość modeli przystosowanych jest do potrzeb graczy, bo właśnie one oferują największą wydajność i jakość obrazu. Aktualnie dostępne karty oferują od 1 do nawet 24 gigabajtów pamięci RAM.
Istotna jest także szyna danych. Im więcej bitów, tym szybszy transfer danych pomiędzy podzespołami komputera. Oczywiście przed zakupem musisz sprawdzić rodzaj złącza, aby karta pasowała do Twojej płyty głównej. Jeśli będzie dodatkowo posiadała DisplayPort, będziesz mógł pracować na dodatkowym monitorze. To ważna informacja dla graczy oraz osób pracujących na wielu ekranach. Kartę graficzną możesz kupić już za kilkaset złotych. Najmocniejsze modele wiążą się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy, ale oferowana przez nie wydajność zrekompensuje koszt inwestycji.