Zdaniem eksperta

Jak podkręcić procesor w laptopie?

Data dodania: 18-07-2023

Myślałeś, że podkręcanie procesora jest możliwe tylko w przypadku komputerów stacjonarnych? Nic bardziej mylnego! Z poniższego poradnika dowiesz się, jak podkręcić procesor w laptopie. Pamiętaj, że trzeba zachować umiar i nie można przesadzić z podnoszeniem parametrów technicznych poszczególnych podzespołów.

Podkręcenie procesora w laptopie – czy to naprawdę możliwe?

Jak najbardziej tak. To dobra informacja dla osób poszukujących jak najlepszej wydajności. W przypadku laptopów, ciężko o wymianę podzespołów, ze względu na skomplikowaną konstrukcję tego rodzaju urządzeń. Dlatego niektórzy chętnie spróbują tzw. overclockingu. W języku angielskim, oznacza to zmianę częstotliwości taktowania. W nowoczesnych i wydajnych notebookach jest to jak najbardziej możliwe i opłacalne. Starsze laptopy nie nadają się do podrasowania, bo po prostu możliwości ich rozbudowy są bardzo małe. Musisz pamiętać, że konstrukcja notebooków ogranicza w znaczny sposób możliwość sprawnej wentylacji. 


Jeśli przesadzisz z podkręcaniem procesora w laptopie, może dochodzić do przegrzewania się podzespołów, a ostatecznie do trwałego ich uszkodzenia. Dlatego konieczny jest umiar! Jeśli obawiasz się o zbyt wysoką temperaturę, zainwestuj w podstawkę chłodzącą. To bardzo przydatny gadżet. Jej wbudowane wentylatory schładzają obudowę, obniżając temperaturę wewnątrz laptopa. Jeśli chcesz kupić sprzęt umożliwiający podkręcanie procesora, sprawdź czy będzie to możliwe. Nie wszystkie podzespoły dają taką możliwość, więc warto to zweryfikować przed zakupem.

Laptopy w naszej ofercie:

Jak podkręcić procesor w laptopie bezpiecznie i skutecznie?

Zanim przystąpisz do pracy, musisz dobrze się do niej przygotować. Kilka fundamentalnych zasad pozwolić Ci być usatysfakcjonowanym z efektów, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo podzespołów. Przede wszystkim potrzebujesz sprawdzonego oprogramowania, umożliwiającego podnoszenie parametrów technicznych. Warto zdecydować się na zainstalowanie programów stworzonych przez producentów podzespołów. Zarówno Intel, jak i AMD oferują takie aplikacje, więc dobierz tę odpowiadającą marce Twojego procesora. Pobrałeś i zainstalowałeś już program? Super, teraz możesz przejść dalej.


  1. Sprawdź temperaturę procesora w stanie spoczynku laptopa. Zobacz, ile stopni Celsjusza wytwarza, kiedy nie używasz komputera. Dokładna wartość temperatury spoczynkowej powinna być określona w instrukcji lub specyfikacji technicznej procesora.
  2. Wykonaj pomiar podczas obciążenia procesora. Aplikacje często umożliwiają wykonanie testu, który wprowadza komputer we właściwy stan. 
  3. Wiedząc już jaką temperaturę uzyskuje procesor, możesz podjąć decyzję o rozpoczęciu podkręcania lub jego zaniechaniu. Powinieneś zrezygnować, jeśli sprzęt rozgrzewa się do wyższych wartości, niż przewidział to producent. Co wtedy zrobić? Najlepiej zacząć od podstawowego serwisu. Składa się na niego wyczyszczenie laptopa z kurzu oraz wymiana pasty termoprzewodzącej. Dodatkowo możesz wyposażyć się w podstawkę chłodzącą, o której już pisaliśmy.

Jeśli temperatura jest w porządku, rozpocznij overclocking za pomocą zainstalowanej aplikacji. Taktowanie zwiększaj stopniowo, za każdym razem wykonując test obciążeniowy. Może się okazać, że po podkręceniu procesora pojawi się tzw. blue screen (po polsku: niebieski ekran). To najczęściej oznaka zbyt niskiego napięcia lub słabego zasilacza. Napięcie także można nieznacznie podnieść, ale tu również trzeba zachować zdrowy rozsądek. Zbyt duże doprowadzi do spalenia procesora lub całej płyty głównej. Ważne, aby cały czas monitorować temperaturę podzespołów. Wartości w okolicach 85-90° Celsjusza należy uznać za krytyczne i powinno się kategorycznie zaprzestać podnoszenia taktowania oraz napięcia. 


Jeśli zaczynają występować problemy z Twoim laptopem, to znak, że przesadziłeś z podkręcaniem. W takim wypadku cofnij się do poprzedniego zakresu, który nie powodował błędów. To będzie najwłaściwszy pułap dla Twojego laptopa.


Podkręcenie procesora w laptopie – czy to opłacalne?

Jeśli Twój laptop umożliwia konfigurowanie parametrów, to jak najbardziej tak. Na pewno jest to sposób na zaoszczędzenie gotówki, którą przeznaczyłbyś na nowy sprzęt. Jeśli potrzebujesz jak największej wydajności w grach lub podczas korzystania z zaawansowanych programów specjalistycznych, overclocking to świetna alternatywa. Jeśli Twój laptop wyposażony jest w odpowiedni procesor oraz płytę główną, wydajność „procka” może bez większego wysiłku wzrosnąć o kilkanaście procent


Żelazną zasadą jest jednak stałe monitorowanie temperatury. Jeśli będziesz o tym pamiętał, wszystko będzie w porządku! Wiesz już jak podkręcić procesor w laptopie i na co przy tym uważać. Teraz pozostaje nam trzymać kciuki!

Laptopy w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756